Sierpień, 2019

Święto Wojska Polskiego

Jest w Olsztynie miejsce wyjątkowe Plac Konsulatu Polskiego z Kolumną Orła Białego. W postumencie Kolumny zainstalowane zostały tablice poświęcone pamięci mieszkańców Olsztyna walczących o niezawisłość, wolność słowa i godne życie w latach 1945-1989 oraz żołnierzom walczącym na frontach I i II wojny światowej o niepodległą ojczyznę. Jest tu również współczesna tablica poświęcona powstaniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Plac Konsulatu Polskiego jest miejscem historycznym, gdyż tu w okresie międzywojennym znajdowała się cząstka niepodległego Państwa Polskiego w postaci Konsulatu Rzeczypospolitej. Szklana tablica z Godłem prezentują jego ewolucje od czasów średniowiecznych do czasów współczesnych. Miejsce obchodów rocznic patriotycznych i świąt narodowych. Żegnano tu poszczególne formacje wojskowe, które kończyły swój żołnierski byt. Uroczystości odbywały wojskowe odbywały się z pełnym ceremoniałem wojskowym. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Szkółka dziełem życia

Dr inż. Władysław Marian Kozłowski, znany i ceniony szkółkarz roślin ozdobnych, parkowych i leśnych na terenie całej północno-wschodniej Polski, 11 sierpnia br. obchodził jubileusz 85-lecia urodzin. Jest absolwentem Wydziału Ogrodniczego SGGW w Warszawie, gdzie uzyskał stopień inż. ogrodnictwa. Studia magisterskie odbył na Wydziale Rolnictwa ART. w Olsztynie. Pracę magisterską przygotował w Katedrze Ogrodnictwa pod kierunkiem dr inż. Wiesława Kuleszy wykonał wzorowo na temat uprawy truskawki z uwzględnieniem przydatności różnych odmian i systemów uprawy w rejonie Ełku. Na podobny temat przygotował i obronił prace doktorską na Wydziale Ogrodniczym SGGW w Warszawie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Jubileusze stawowego romantyka, czyli profesora Janusza Guziura

Ukończył 80 lat, ale wciąż aktywny.

Prof. dr hab. Janusz Guziur, emerytowany profesor-senior UWM w maju 2019 roku ukończył  80 lat, ale wciąż jest aktywny. Wręcz trudno za nim nadążyć.  Wszędzie go pełno: na konferencjach naukowych, na internetowych portalach i forach dyskusyjnych, podczas rybackich spotkań branżowych oraz zebraniach stowarzyszeń i prywatnych.

Wciąż pisze książki, recenzuje, wykonuje różne ekspertyzy, jeździ zagranicę, tryska energią i dowcipem. Nic dziwnego, że wszędzie jest mile witany i ma liczne grono przyjaciół. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Kolejne mistrzostwo Aleksandra Hlebowicza

W dniach 14 – 17 sierpnia, na jeziorze Sławskim odbyły się regaty drigiej części OOM Lubuskie 2019 w klasach Laser 4.7 Dziewcząt i Chłopców oraz L’Equipe Open.

Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska (YC Nauticus Olsztyn) zwyciężyli w klasie L’Equipe: “W regatach przeważał słaby i kręty wiatr. Co prawda dziś już w zasadzie nie było u nas w załodze nerwów, bo mieliśmy siódme miejsce na odrzutkę, ale po pierwszym dniu było nieco stresu, bo początek nie poszedł po naszej myśli i byliśmy czwarci. Kolejne dni żeglowaliśmy już ładnie i spokojnie.”

Sternik zwycięskiej załogi, pytany o plany na resztę sezonu, wybiegł w przyszłość dalej niż do końca roku: “Teraz planujemy z Amelią przesiadkę na klasę 420, bo chcemy wspólnie żeglować w klasie olimpijskiej i docelowo walczyć o Igrzyska Olimpijskie.” – powiedział Aleksander Hlebowicz Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Na rodzinnym pikniku w Stężycy

W niedzielne popołudnie wybrałem się z synem Maciejem do Nadraduńskiego Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego w Stężycy, gdzie odbywał się piknik rodzinny, którego organizatorem była partia Prawo i Sprawiedliwość. W wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Od córki Magdaleny, która od 14 lipca do 28 września przebywa w Italii otrzymałem zadanie, żebym przysłał jej zdjęcie z premierem w próbowaniu na rękę. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Laureaci „Agroligi 2019” z Warmii i Mazur

W Olsztynie rozstrzygnięto wojewódzkie eliminacje konkursu „Agroliga 2019”, które na szczeblu wojewódzkim przeprowadził Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

-Głównym celem tego konkursu jest – jak powiedział między innymi mgr inż. Damian Godziński, dyrektor Ośrodka-promowanie najlepszych wzorców dobrej praktyki, czyli rolników i firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na konkurencyjnym rynku rolno – spożywczym.

Wszystkie zgłoszone gospodarstwa i firmy odwiedziła komisja, która wybrała 10 laureatów w Kategorii „ Rolnik” i 2 w kategorii „ Firma” Z pośród nich wybrano w dwóch kategoriach mistrza i wicemistrza. Laureatów przedstawiła mgr inż. Magdalena Pusz na podczas seminarium podsumowującego wojewódzki etap II edycji Konkursu „Agroliga 2019”. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Iławskie zakończenie spotkań ZMW

W powojennej przeszłości w Polsce w latach 1956-1976 funkcjonowała w życiu publicznym Polski organizacja młodzieżowa o nazwie Związek Młodzieży Wiejskiej. Miejscem jej działalności była szeroko pojęta wieś polska- ta indywidualna i uspołeczniona – a także instytucje obsługi wsi i rolnictwa oraz szkoły wyższe i średnie kształcące kadry dla potrzeb wsi i rolnictwa, ale nie tylko. Mimo że obecnie rządzący, wszystko co było, chcą odesłać do lamusa historii i w zapomnienie to trzeba podkreślić, że organizacja ta w okresie swojego działania liczyła ok. miliona członków i wniosła duży wkład w szerzenie oświaty i kultury w środowiskach wiejskich a także w rozwój postępu na wsiach i w rolnictwie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy