Marzec, 2019

Eugeniusz Nowicki nie żyje

Ciągle się mówi, że życie jest krótkie,

człowiek wszakże, jeżeli je dobrze wykorzysta,

może zdziałać wiele.

Goethe

 

Jeszcze kilkanaście dni temu był u mnie i  z pasją opowiadał o organizowaniu wspólnie z Klubem Branżowym Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie „ZOOTECHNICY” zjazdu swojego rocznika z okazji ukończenia 60 lat temu studiów na Wydziale Zootechnicznym.  Z nieukrywaną radością zaaprobował projekt przygotowanego na tę okoliczność diamentowanego dyplomu. Obiecał nam, że osobiście porozmawia z koleżankami i kolegami ze studiów i powie na ile osób przygotować uroczystą kolację. Niestety, po raz pierwszy nie dotrzyma słowa.  W nocy 28 marca okrutna śmierć wyrwała Go z naszych szeregów. Odszedł nagle cicho, tak samo jak żył. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Uwaga Artyści!

Zapraszamy Absolwentów do prezentowania swoich prac fotograficznych, malarskich, tkaniny lub  rzeźby na comiesięcznych wystawach Artystycznej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie – Kortowie. Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń na rok 2020. Oczekujemy na nie w siedzibie  Stowarzyszenia Absolwentów w Olsztynie – Kortowo, przy ulicy Heweliusza 14 pokój 112 lub pod adresem mailowym: maria.bent@o2.plstowarzyszenie.absolwentów@uwm.edu.pl

Brak komentarzy

Klub branżowy „Zootechnicy”

Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

oraz

Fundacja im. M. Oczapowskiego

zapraszają

4.04.2019 r. o godz. 11.15

na wykład

Prof. dr hab. inż. Anna Wójcik, prof. zw.,

pt. Możliwości wykorzystania fitopreparatów w celu ograniczenia niekorzystnych skutków działania czynników stresowych występujących w obrocie przedubojowym drobiu.

Miejsce spotkania: Katedra Higieny Zwierząt i Środowiska,

Kortowo, bl.N.Zoot. s.106 (ul.Oczapowskiego 5)

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa pod nr telefonu 667 427 544

lub 89 533 28 00 do godz. 16-tej dnia 2.04.2019.

Brak komentarzy

Klub Regionalny „Kresowiacy”

Stowarzyszenia Absolwentów UWM, Fundacja im. M. Oczapowskiego

oraz Klub Seniora ZNP w UWM

zapraszają

27.03.2019 r. o godz. 16.00

na spotkanie

pt.: „Wokół Dziadów”

Dyskusje o książce Olimpii Świaniewiczowej „Interpretacja Dziadów Mickiewiczowskich na podstawie skarbca kultury białoruskiej”

poprowadzą:

prof. Marią Nagięć

i

prof. Krystyną Stasiewicz

Miejsce spotkania

Klub Absolwenta „Arton”

ul. Prawocheńskiego 4

Kortowo

Składka 10 zł/osoby

Brak komentarzy

Zaproszenie

Brak komentarzy

W Galerii Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Utopce II i białe kruki

Dwie uroczystości w mieszczącej się w Bibliotece Uniwersyteckiej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Pierwszą był wernisaż wystawy malarstwa, rzeźby i poezji poświęconej wydarzeniom zimy 1945r –ucieczki rodzin niemieckich z terenu Warmii i Mazur przed nadciągającymi wojskami radzieckimi, a drugą uroczyste wręczenie sześciu cennych, starych książek tzw. „białych kruków”, darów prof. dr hab. Zdzisława Kaweckiego dla Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

Prezentowana wystawa pt. „Utopce II” jest kontynuacją ubiegłorocznej prezentacji autorstwa mgr inż. Marty Bulik i dr Feliksa Walichnowskiego. W tym roku dołączyła do nich dr Dorota Czaplicka, absolwentka WSP i ART w Olsztynie, której pasją jest malarstwo. Jest laureatką wyróżnienia i nagrody drugiego stopnia Ministra Obrony Narodowej za malarstwo i batik. Na wystawie prezentuje malarstwo figuratywne i pejzażowe utrzymane w ciepłych, jasnych barwach, pełne harmonii, jednak dominuje w nich nostalgia i smutek. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Nominacja do tytułu Osobowość Roku 2019

W imieniu Pawła Siennickiego, Redaktora Naczelnego „Polski Times”,

mam przyjemność poinformować, że Przedstawiciel Państwa Instytucji

DR BOLESŁAW PILAREK otrzymał nominację Kapituły Redakcyjnej do

tytułu Osobowość Roku 2019 W KATEGORII DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I

CHARYTATYWNA.

LIST POTWIERDZAJĄCY PRZYZNANIE NOMINACJI:

Aby zagłosować na dr Bolesława Pilarka należy wysłać sms o treści – ADS.16 (bez spacji) na nr 72355 (2,46 zł brutto/1 sms)

Wielce Szanowni Państwo

 

Serdecznie dziękuję Kapitule Redakcyjnej „Polskiego Timesa” za nominację do tytułu Osobowość Roku 2019 w Kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna oraz wszystkim głosującym za oddanie głosu. Traktuję to jako uhonorowanie zespołowej działalności Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i powołanej przez nie Fundacji im. M. Oczapowskiego. Wszystkim społecznie pracującym koleżankom i kolegom oraz pracownikom dziękuję za wkład pracy. Podkreślam, że nie przypisuję sobie niczyich zasług.

Nadmieniam, że od 1991 roku do 2010 Fundacją kierował mgr inż. Kazimierz Rodek, a ja byłem wiceprezesem (od 1992 r). Fundacja do przegrania przetargu i zaprzestania świadczenia usług uczelni, czyli do roku 2010, zatrudniała 275 osób i przekazała 3/4 zysków (kilka milionów zł.) na rzecz Uniwersytetu, funkcjonujących w jego otoczeniu organizacji i zespołów oraz na cele charytatywne.

Od 2011 r. jestem prezesem Fundacji, która zatrudnia 2 osoby. Organizujemy zjazdy absolwentów poszczególnych roczników studiów (do 20 rocznie), wydajemy czasopismo i książki, z różnymi partnerami (między innymi z Akademickim Centrum Kultury i Biurem ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką UWM) współorganizujemy Dni Nauki, różne imprezy artystyczne i wyceniamy nieruchomości oraz wspieramy potrzebujących.

Od 1994 r. jestem członkiem Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM, a w ostatniej kadencji społecznym prezesem.

W minionym trzydziestoleciu w grupach inicjatywnych, zarządach Stowarzyszenia Absolwentów UWM, jego klubów i Fundacji im. M. Oczapowskiego, radach oraz komisjach rewizyjnych społecznie pracowało prawie 200 osób. Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękuję.

 

 

Z wyrazami szacunku

Bolesław Pilarek

Brak komentarzy

Dodatkowe kwalifikacje absolwentów

W marcu ( 02. o3. 2019) zainaugurowano drugą edycję szkoleń studentów, którzy chcą zdobyć uprawnienia operatorów maszyn rolniczych. Ubiegłoroczna oferta umożliwiała zdobycie certyfikatów na operatorów kombajnów zbożowych, pras i sieczkarni rolniczych. W tym roku zakres szkoleń został poszerzony o pakiet obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych w tym specjalizowanych kat. IWJO ze zmiennym wysięgiem (w tym ładowarki teleskopowe). To dodatkowe szkolenie zakończy się egzaminem państwowym prowadzonym przez Urząd Dozoru Technicznego.

Szkolenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie i absolwencką Fundację im. M. Oczapowskiego UWM w Olsztynie przy współudziale władz Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz dyrekcji Zakładu Produkcyjno-Doświadczalnego w Bałcynach. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

VI Dni Seweryna Pieniężnego

Zgodnie z utartym zwyczajem w połowie lutego rozpoczęły się Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach, organizowane przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wojewódzka Inauguracja odbyła się w piątek, 15 lutego w Pieniężnie. Natomiast w Olsztynie w poniedziałek, 18 lutego. Potem byliśmy świadkami licznych wydarzeń, wśród których wyróżniały się spotkania na „Scenie Literackiej” Książnicy Polskiej z olsztyńskimi dziennikarzami zrzeszonymi w SDP i SDRP oraz zaproszonymi gośćmi spoza Olsztyna.

Między innymi takie spotkania, prowadzone przez dziennikarzy–absolwentów UWM, odbyły się we wtorek, 19 lutego. Pierwsze z Józefem Burniewiczem, podczas którego padła zapowiedź rychłej premiery filmu o olsztyńskim Zatorzu. Drugie to wieczór wspomnień o Wacławie Kapusto, który przygotował Marek Książek, autor wydanej niedawno książki o znanym fotoreporterze. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Twarze mediów

Mirosław Rogalski – dziennikarskie złote gody

 

W olsztyńskim środowisku dziennikarskim zwany jest potocznie „Rogalem”. Tak mogą mówić do niego tylko najbliżsi koledzy i współpracownicy, bo wątpię,  aby ktoś z młodszych dziennikarzy na to się odważył. Ale nie tylko o szacunek tu chodzi. 50 lat w zawodzie i to tego w jednej firmie, olsztyńskim radiu, musi robić wrażenie. I robi. Radio jest dla Mirka zawodowym priorytetem, co nie przeszkadza mu w działaniu na innych dziennikarskich polach. Od wielu lat mam ten zaszczyt pracować z nim w jednym z olsztyńskich czasopism, Nowym Życiu Olsztyna.

 

-W ubiegłym roku minęło 50 lat Twojej pracy w zawodzie dziennikarza, czy w jakiś szczególny sposób obchodziłeś tę rocznicę i czy środowisko dziennikarskie o tym pamiętało? Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy