Październik, 2017

Wspomnienie o dr. inż. Tadeuszu Bukowińskim

Nikt nie umiera naprawdę.

W chwili śmierci wymyka się naszym oczom.

Idzie do Boga.

Ks. J Twardowski

Tadeusz Bukowiński urodził się w 1934r niedaleko pięknego miasta Lwowa.  Zaledwie miał 5 lat, gdy z rodzicami musiał szybko uciekać, gdyż Ukraińcy z band UPA mordowali w straszliwy sposób Polaków. Rodzina osiedliła się w pobliżu Bydgoszczy.

W 1953 r. spotkaliśmy się na studiach w akademii Rolniczej w Olsztynie, którą ukończyliśmy w 1957r, a więc 60 lat temu. Po studiach inżynierskich w Olsztynie wyjechaliśmy do pracy w swoje rodzinne strony, ale ciągle studiowaliśmy zaocznie aż do stopnia doktora nauk. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Harmonogram wystaw w Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM na rok 2018

-  styczeń – (03.01.-30.01.2018) – malarstwo – Krzysztof Tanajewski (absolwent WSP),

-  luty  -  2018r. do dyspozycji Biblioteki Uniwersyteckiej,

- marzec -  2018r.  – malarstwo i rysunek grupy plastyków amatorów „Sąsiedzi” przy MOK,

- kwiecień – 2018r. – malarstwo  (wystawa poplenerowa studentów II roku Wydziału Sztuki UWM),

- maj – 2018 r. – fotografia – Bożena Koper,

- czerwiec – 2018 r. -  wystawa  malarstwa  grupy To My  – słuchaczy UTW  przy UWM,

- lipiec – 2018r. – fotografia – Ewa Bednarska,

- sierpień – 2018r. – malarstwo i rzeźba – Marta Bulik,

- wrzesień – 2018r. – malarstwo – Elżbieta Pilipiuk.

Brak komentarzy

Pasjonaci hipoterapii z Tomaszkowa

Jedyne w Polsce Stowarzyszenie Polish Pony Club w Tomaszkowie w pobliżu Olsztyna, które należy do brytyjskiego The Pony Club, odwiedziliśmy w dniu, w którym jego właściciele pasjonaci jeździectwa lek. wet. Kamila Walkowska, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Jerzy Mićko przebywali z większością koni w drugim swoim ośrodku w Kierwinach pod Lidzbarkiem Warmińskim.

Na miejscu z kilkoma kucami pozostała opiekunka ośrodka mgr Magda Witka, która w Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w 2012 roku ukończyła oligofrenopedagogikę (oligofrenopedagog zajmuje się nauczaniem i wychowywaniem jednostek upośledzonych umysłowo), a rok później edukację wczesnoszkolną. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Jubileusz 30-lecia Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych

Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych zostało powołane w Krakowie, 29 kwietnia 1987 r. dla wyrażenia aktywności środowisk naukowych uczelni, instytutów i firm hodowlanych związanych z szeroko pojętym ogrodnictwem. Aktualnie do Towarzystwa należy 414 członków zwyczajnych. Godność członka honorowego otrzymało 20 zasłużonych pracowników naukowych. PTNO obejmuje swoją działalnością całą Polskę i realizuje swoje zadania statutowe w 8 oddziałach, rozlokowanych w ośrodkach naukowych w Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Skierniewicach, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W dniach 20-21 września 2017 roku odbyła się w Krakowie Ogólnopolska Ogrodnicza Konferencja Naukowa pt. „Ziemia, Roślina, Człowiek” połączona z uroczystymi obchodami jubileuszu 30-lecia PTNO, Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Nagrody i prezentacje – Olsztyn, Warszawa, Berlin

W Sali Sesyjnej olsztyńskiego ratusza odbyła się uroczystość wręczania nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w 2016r,  na której dr Joanna Bentkowska-Hlebowicz z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM, otrzymała, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” . W imieniu ministra nagrodę wręczył Sławomir Sadowski wicewojewoda warmińsko – mazurski . Oprócz pani Joanny nagrodzony został także znany i zasłużony w Olsztynie nestor fotografii Mieczysław Wieliczko. Na uroczystości był także obecny prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który serdecznie pogratulował obojgu odznaczonym. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Doktor Kazimierz Łoś nie żyje

Wszyscy zmierzamy
do tego samego kresu

Horacy

Pogrążona w smutku Rodzino, przyjaciele i koledzy!

Odejście człowieka jest przede wszystkim stratą dla jego rodziny i przyjaciół. Zdarza się jednak, że grono pogrążonych w żałobie jest o wiele szersze.

Spotkaliśmy się dzisiaj by pożegnać kolegę Kazimierza Łosia. Trudno dobrać odpowiednie słowa, aby wyrazić to, co czujemy żegnając po raz ostatni na ziemskiej drodze człowieka wielkiej miary. Większość z nas tu obecnych długo mogłaby wyliczać sprawy, za które winniśmy mu wdzięczność. Był dla nas wzorem i przyjacielem. Ze swoim ukochanym mleczarstwem związał się na całe życie. Dzisiejsze nowoczesne mleczarstwo byłoby niemożliwe, gdyby w jego przemiany nie włączył się Prezes Kazimierz Łoś. Wszyscy pochylamy dziś głowy i trudno nam sobie wyobrazić, że Kazimierz Łoś – wielka postać polskiego mleczarstwa – odszedł od nas na zawsze. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Różaniec do granic

Organizatorem „Różańca do granic” jest fundacja „Solo Dios Basta”. Modlitwa wzdłuż granic Polski była odpowiedzią na prośbę o codzienne odmawianie Różańca, którą Matka Boża wyrażała 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie. Inicjatywę tę podjęły 22 przygraniczne diecezje. W niedzielę 8 października 2017 r. odbyły się modlitwy o pokój dla Polski i całego świata. Wierni gromadzili się w kościołach stacyjnych, gdzie o godz. 10.30, wysłuchali konferencji maryjnej i wzięli udział we mszy oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Stamtąd wyruszyli do wyznaczonych „stref modlitwy”, w których o godz. 14 rozpoczęła się modlitwa różańcowa. Natomiast o godzinie 15, w przerwie modlitw różańcowych, odmówili koronkę do miłosierdzia bożego. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego 2017/2018

Poczucie spełnienia w dziedzinie kultury

Tegoroczna Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego 2017/2018 odbyła się w Iławskim Centrum Kultury. Gospodarzem uroczystości marszałek województwa warmińsko – mazurskiego dr inż. Gustaw Marek Brzezin, który między innymi powiedział:

- Z podziwem obserwuje Państwa dokonania, niezwykłą dbałość o poziom artystyczny, odwagę w podejmowaniu nowych, coraz trudniejszych wyzwań. Mijający rok daje nam poczucie spełnienia w dziedzinie kultury. W 2-017 w budżecie województwa na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego przeznaczono ponad 51 mln zł. Kultura może też liczyć na silne wsparcie unijne…W nowej perspektywie finansowej na ten cel przeznaczyliśmy 131 mln euro. To ogromna szansa na dalszy rozwój kultury w naszym regionie. Cieszą nas sukcesy twórców. Wspierana przez nas produkcja filmu fabularnego „Cicha Noc”, w reżyserii Piotra Domalewskiego, wygrała Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Dzień Absolwenta 2017 r.

Tradycyjnie już w drugą sobotę września absolwenci kilku roczników wyznaczyli sobie spotkania. Byli to absolwenci, którzy ukończyli studia 60-lat temu (Wydział Rolny), 55 lat temu (Wydział Rolny) i 50 lat (Wydział Rolniczy i Zootechniczny). Złote odznaki Zasłużony dla Stowarzyszenia Absolwentów UWM otrzymali: Kazimierz Gołębiecki (rocznik 1957), Zofia Naruszewicz (1962), Zofia Gronowicz, Jadwiga Waźbińska, Wiesław Chiliński, Zygmunt Paprotny i Stanisław Lewandowski (1967) i prof. dr hab. Roman Kisiel (1977) oraz absolwenci Wydziału Zootechnicznego Barbara Brzezińska, Andrzej Białaś i Kazimierz Kucharczyk (1967). Okolicznościowe Glejty otrzymali: Kazimierz Skupień i Paweł Rogiński (Wydział Rolny 1962). Dębowy Laur Absolwenta wręczono mgr Marii Suszko – specjalistce z WMODR w Olsztynie – członkowi zarządu Fundacji im. M. Oczapowskiego. Wszyscy wyróżnieni otrzymali najnowszą książkę wydaną przez Stowarzyszenie i Fundację pt. „W kortowskim kręgu”, pod red. Bolesława Pilarka. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

TRADYCYJNE PRZEMYSŁOWO PRODUKOWANE SERY TWAROGOWE

Rozmowa z dr.inż Tedeuszem Płodzieniem, byłym prezesem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Mławie, byłym dyrektorem Oddziału Instytutu Przemysłu Mleczarskiego w Olsztynie, byłym pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warmińsko-mazurskiego w Olsztynie.

- Panie doktorze, dziś rzadko mamy okazję spróbować twarogu przygotowanego tradycyjnie – z ukwaszonego w sposób naturalny mleka prosto od krowy. Czasem można go kupić w gospodarstwie agroturystycznym.

-Sery twarogowe są jednym z najbardziej tradycyjnych i popularnych produktów mleczarskich w Europie Środkowej i Wschodniej.Na ich produkcję przeznacza się około 25% globalnej produkcji mleka. Systematycznie wzrasta ich produkcji i spożycie poprzez zwiększenia atrakcyjności, nowoczesności wytwarzania oraz wysokiej wartości biologiczno-żywieniowej. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy