Lipiec, 2016

Śpiączka: lekarze mówią o sukcesie

Szpital UWM jest pierwszą placówką w Europie, w której przeprowadzono operacje wszczepienia chorym w śpiączce stymulatorów mózgu. Dwa miesiące po eksperymentalnych operacjach lekarze mówią o sukcesie.

Na konferencji prasowej 19 lipca w Katedrze Neurologii i Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego lekarze pod kierunkiem prof. Wojciecha Maksymowicza poinformowali o stanie zdrowia czworga pacjentów poddanych w maju eksperymentalnym neurologicznym operacjom. Czworgu osobom przebywającym w śpiączce, ale zachowującym minimalny stan świadomości wszczepiono specjalne elektrody. Przepływający przez nie prąd stymuluje rdzeń kręgowy. Po upływie dwóch miesięcy od zabiegu u wszystkich zwiększyła się aktywność kory mózgowej, zmniejszyło napięcie mięśni. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Z UWM troje na olimpiadę

Aż troje reprezentantów będzie mieć ostatecznie UWM na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Są to pływaczka Joanna Zachoszcz i biegacze – sprinterzy Kacper Kozłowski oraz Karol Zalewski. To nawiązanie do najlepszych tradycji uniwersyteckiego sportu.

Pierwszą kwalifikację olimpijską zdobyła Joanna Zachoszcz (ur. w Połczynie Zdroju, 1993 r.), zawodniczka AZS UWM i studentka prawa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Joanna była ósma na zawodach kwalifikacyjnych w pływaniu na wodach otwartych na dystansie 10 kilometrów, które odbyły się w portugalskiej miejscowości Setubal 11i 12 czerwca br. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zaproszenie

Stowarzyszenie Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

 

uprzejmie zaprasza

 

28 lipca 2016 r.

o godz. 18.00

 

na otwarcie wystawy

„Uniwersyteckie innowacje”

 

w Muzeum Nowoczesności

ul. Knosały 3 B w Olsztynie

 

Brak komentarzy

Jubileusz Profesora Tadeusza Rawy

Na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się konferencja naukowa – Inżynieria Rolnicza – Nauka i Praktyka – zorganizowana z okazji 70-lecia urodzin i 45-lecia pracy zawodowej prof. dr. hab. Tadeusza Rawy. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu znakomitych gości na czele z JM Rektorem UWM prof. dr. hab. Ryszardem J. Góreckim i kolegium rektorskim poprzedniej kadencji (którego członkiem był prof. dr hab. Tadeusz Rawa) w składzie: prof. dr hab. Józef Górniewicz, były rektor, prof. dr hab. Jadwiga Wyszkowska i prof. dr hab. Władysław Kordan, byli prorektorzy oraz dr Wojciech Cymerman, były kanclerz. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele lub liczne delegacje z wszystkich ośrodków naukowych w kraju, z którymi współpracuje Wydział Nauk Technicznych oraz z Rio de Janeiro z Brazylii. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy