Czerwiec, 2016

Franciszek Lech Tomala nie żyje

Był dzieckiem okresu okupacji. Rodzice zostali wysiedleni z Warszawy do Adamowa. W domu tym kwaterowali także dwaj Niemcy. Podobno dobrzy ludzie. W takich okolicznościach 10 października 1944 roku przyszedł na świat Franciszek Lech Tomala.  Mimo trudnych warunków tradycja nakazywała, żeby po katolickim chrzcie urządzić chrzciny, na które zaproszono sąsiadów.  Mały Franek głośno przypominał wszystkim, że na tej uroczystości on jest najważniejszy. Wówczas jeden z Niemców sięgnął po akordeon i zaczął go zabawiać.

- Musiał – wspominał Franciszek Lech po latach – nieźle grać i śpiewać skoro do dziś jestem miłośnikiem muzyki – dobrej muzyki. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Szkółki Kozłowskich twórcza inspiracją

Władysław Marian Kozłowski od 1965 posiada 10 hektarowe gospodarstwo ogrodnicze, które wyspecjalizował w szkółkarstwie. W 1970 r. podjął pracę w Spółdzielni Ogrodniczej w Ełku na stanowisku głównego specjalisty od spraw produkcji. Po podziale administracyjnym został samodzielnym specjalistą do spraw produkcji ogrodniczej woj. suwalskiego.

Awans ten pozwolił mu organizować i nadzorować produkcję ogrodniczą w całym województwie. Rozszerzył znacznie ilość upraw warzyw a także roślin sadowniczych. Zwiększył ilość nasadzeń sadowniczych drzew i roślin jagodowych. Do nasadzeń polecał szeroki zestaw roślin sprawdzonych w warunkach woj. suwalskiego. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Wszędzie działają absolwenci UWM

JUBILEUSZ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Warmińsko – Mazurski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Olsztynie, Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie zorganizowały seminarium, pt.: – „Dziedzictwo kulturowe KGW na przestrzeni wieków w ramach Jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich”.

Seminarium poprzedzone było mszą polową. Zebranych witał umieszczony nad sceną transparent informujący o jubileuszu 150 – lecia kół gospodyń wiejskich. Na horyzoncie kotłowały się czarne chmury. Co chwilę przelotny deszczyk zmuszał do otwierania parasoli. Jednak przewodniczącemu uroczystej Mszy św. arcybiskupowi koadiutorowi Archidiecezji Warmińskiej Józefowi Górzyńskiemu i koncelebransom rektorowi Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie o. Józefowi Węcławikowi oraz proboszczowi parafii w Pieckach ks. Eugeniuszowi Pipale udało się zakończyć uroczystość przed ulewnym deszczem. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Ostatnie wieści z Zarządu Stowarzyszenia

Członkowie Klubu regionalnego „Zootechnicy” odwiedzili Stację Dydaktyczno-Badawczą UWM w Bałdach, gdzie prowadzone są badania poznawcze i praktyczne dotyczące: – indyków, kur i młodych ptaków rzeźnych. Problematykę tę w ciekawy i merytoryczny sposób przedstawił prof. dr hab. Jan Jankowski, kierownik Katedry Drobiarstwa. To przykład realizacji jednego z celów statutowych (par. 6) dotyczących zapoznania się z osiągnięciami nauki i praktyki oraz organizowania życia koleżeńskiego wśród członków Stowarzyszenia.  Spotkanie zostało zakończone przy integracyjnym ognisku. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Rozstrzygnięto 23 edycję konkursu AgroLiga 2015

Janusz Dramiński Krajowym Mistrzem

Rozstrzygnięto 23 edycję konkursu AgroLiga 2015, którego organizatorami na szczeblu wojewódzkim były wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, a na szczeblu krajowym Redakcja Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Tradycyjny patronat pełnili: minister rolnictwa i rozwoju wsi, prezes AR i MR i prezes ARR. Do współzawodnictwa nie mogli przystąpić mistrzowie krajowi dotychczasowych edycji AgroLigi oraz mistrzowie wojewódzcy AgroLigi z lat 2010-2014.

Krajowych mistrzów i wicemistrzów oraz laureatów wyłoniła kapituła konkursu powołana przez organizatorów na podstawie nadesłanych zgłoszeń przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego i wizyt w nominatów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

POMÓŻMY KOLEDZE ABSOLWENTOWI

Kolega Franciszek Lech Tomala, absolwent Wydziału Rolniczego WSR w Olsztynie (1968) w lipcu 2015 roku usłyszał, że dolegliwości, które dokuczały mu od dłuższego czasu to nie efekt lat, które przeżył. To RAK. Nowotwór dróg żółciowych. Protezowanie dróg żółciowych nie dawało efektów. Lekarze nie potrafili zaproponować niczego w zamian. Niczego, co skutecznie pozwoliłoby walczyć z chorobą. Diagnoza nie pozostawiła złudzeń. Ale jest coś, co stwarza wielką szansę dla Franciszka. To zabieg z użyciem metody NanoKnife – nieodwracalnej elektroporacji. Zabieg, którego zadaniem jest zabicie nowotworu na poziomie komórkowym tam, gdzie  tradycyjne metody chirurgiczne nie mogą być zastosowane. Niestety metoda nie jest refundowana w żadnym stopniu, a jej koszt szacowany na 70.000 zł jest kwotą nieosiągalną dla Franciszka i jego najbliższych.

Pomóc Franciszkowi można dokonując wpłat na konto:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”

Bank BZ WBK 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

Tytułem: „574 pomoc w leczeniu Franciszka Tomali”

Szczegóły znajdują się w poniższym linku:

Pomoc dla Franciszka Tomali

 

 

 

Brak komentarzy

UWM ponownie jedenasty w Polsce

Stabilny, mocno osadzony i wyrównany – to najkrótsza charakterystyka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zaświadcza o tym najnowszy ranking polskich uczelni wyższych Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” opublikowała swój doroczny, już 17. ranking polskich uczelni wyższych. Oceniła 315 uczelni i 47 kierunków studiów.Jak wypadł w nim UWM? W tegorocznym rankingu w kategorii uniwersytetów zajmujemy 11. pozycję na 22 klasyfikowane. Nasza uczelnia utrzymała w tej kategorii mocną pozycję sprzed roku i 2 lat zostawiając za sobą m.in. Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Szczeciński czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i wszystkie tzw. młode uniwersytety. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Olsztyn. Centrum symulacji – centrum doskonalenia

Dzięki tej inwestycji studenci Wydziału Nauk Medycznych UWM zanim przystąpią do łóżek pacjentów, będą mogli wszystkie czynności medyczne przećwiczyć na fantomach i w symulatorach w warunkach odpowiadających prawdziwym.

Trzydziestego maja Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie podpisał porozumienie z firmą Skanska S.A. dotyczące budowy Centrum Symulacji Medycznych. Obiekt powstanie na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Warszawskiej 30. Na prace objęte umową ze Skanską składają się 2 zadania. Pierwsze to dostosowanie i adaptacja  do potrzeb Centrum pomieszczeń w budynku nr 3, w którym już od 2 lat funkcjonuje Zakład Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Adaptacja pozwoli zmienić sposób użytkowania z funkcji medycznej na funkcję oświatową. Wiąże się to z przebudową układu funkcjonalnego oraz z ogólnym remontem pomieszczeń do potrzeb CSM, w tym z dostosowaniem budynku dla osób niepełnosprawnych. Wartość tych robót wynosi ok. 2,9 ml zł. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Trzy dni aktywnej rozrywki

Wspólna zabawa, wiele niezapomnianych atrakcji, to fundamentalne hasła rajdu WA – MA. Każdy miłośnik przygód podróżowania na pewno znajdzie coś dla siebie.

To był już 57. z kolei rajd zorganizowany przez Akademicki Klub Turystyczny działający przy Uniwersytecie. Impreza w tym roku skupiła 123 uczestników, którzy rozmaitymi sposobami – pieszo, rowerami, motorami czy kanałami wodnymi przybywali na metę rajdu do Starych Jabłonek. Tam na wytrwałych, czekała regeneracyjna grochówka, rozliczne konkursy z nagrodami i wspólne ognisko przy akompaniamencie gitar oraz piosenek, płynących z ust miłośników podróży. Rajd rozpoczął się 12 maja i trwał 3 dni. Pierwszy dzień był dniem typowo organizacyjnym, podczas którego ludzie z różnych stron Polski zjeżdżali się na to ekscytujące wydarzenie. Kolejnego dnia nastąpiło oficjalne wyruszenie na trasy, w większości dwudniowe. Uczestnicy o różnych porach, stosownie do czasu, jaki im odpowiadał wyruszali, aby przeżyć niezapomniane przygody. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Kanclerze z całej Polski szkolą się w Olsztynie

Pięćdziesięciu pięciu kanclerzy i kwestorów z 30 uczelni wyższych z całej Polski wzięło udział w XVII Szkole Fundacji Rektorów Polskich, która odbywała się w Olsztynie. To już trzecie takie szkolenie w naszym mieście.

W tym roku na program szkoły (29.05.-1.06.) składały się 4 moduły obejmujące łącznie 9 sesji wykładowych i debatę panelową z udziałem kanclerzy, kwestorów i ekspertów dotyczącą zmian w szkolnictwie wyższym. Tematyka wykładów obejmowała następujące zakresy: plany i tendencje rozwojowe szkolnictwa wyższego w perspektywie do 2020 r.; przedsięwzięcia w szkolnictwie wyższym z perspektywy roku akademickiego 2016/17; działania kontrolno-ewaluacyjne w szkolnictwie wyższym. Uczestnicy szkolenia zapoznali się m.in. z: projektami na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego realizowanymi przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz FRP, propozycją nowej usługi dla pracowników administracyjnych i władz uczelni, czyli z platformą komunikacyjną, audytem i kontrolą zarządczą w szkołach wyższych z perspektywy Ministerstwa Finansów, założeniami budżetowymi i modelami dotyczącymi finansowania szkół wyższych w 2017 r., działalnością kontrolną NIK w szkołach wyższych, planowanymi zmianami w ustawie o zamówieniach publicznych z perspektywy uczelni. Wykładowcami byli m.in. eksperci z MNISW, MF. W programie szkolenia znalazł się także czas na dyskusję i wymianę doświadczeń. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy