Grudzień, 2015

Uwaga!!! Dobrze znający Kortowo…

Dzień dobry.

Moja godność Tymiński Przemysław, jestem członkiem koła naukowego z Wydziału Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa. Prowadzimy projekt o historii kortowa i poszukujemy Profesorów którzy mogą posiadać wiedzę na temat podziemnych bunkrów na terenie kortowa które znajdują się między innymi pod Domem Studenta numer 4 i 6. Zwracam się z tą prośbą do Państwa gdyż dostałem informacje, że w Państwa stowarzyszeniu można odnaleźć takie osoby. Jeśli można prosić o jakiś kontakt do Prof. Janusza Guziura lub któregoś z profesorów którzy posiadają wiedzę na ten temat byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam Serdecznie.
Przemysław Tymiński.

Brak komentarzy

Spotkanie wigilijne Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Brak komentarzy

Warto zapoznać się…

W Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie (ul. Jagiellońska 59) eksponowana jest wystawa fotografii Elżbiety i Feliksa Walichnowskich. Na zdjęciach przedstawiono przeważnie budynki mieszkalne Olsztyna zbudowane przed I wojną światową przez Niemców, które do dziś są użyteczne. Ponad 150 zdjęć uzupełniono współczesnymi wierszami o mieście. Na wystawie prezentowana jest też przyroda miejsc spacerowych nad Łyną.
Wystawę wykonano z okazji 70-lecia przybycia na Warmię i Mazury pierwszych osadników i zadedykowano seniorom oraz ich dzieciom i wnukom.

Brak komentarzy

Zaproszenie

Klub Regionalny „Kresowiacy”

Stowarzyszenia Absolwentów UWM

zaprasza

w środę: 16.12.2015r. o godz. 15.30

na spotkanie

z

Marią Ankudowicz-Bieńkowską

pt:

„Nieznana korespondencja Witolda Hulewicza – dyrektora wileńskiej międzywojennej rozgłośni radiowej”

W części II spotkanie wigilijne

(cena 40 zł)

Pod koniec spotkania wystąpi kameralna część chóru „Bel Canto” (wstęp wolny)

Miejsce spotkania

Klub Pracowników UWM

„Baccalarium”

ul. Prawocheńskiego 4

Kortowo

Brak komentarzy

Jubileusz Macierzy Ziemi Cieszyńskiej

Warmia i Mazury  i Śląsk Cieszyński to dwa kresowe regiony Polski, kresy północne i południowe. Co łączy je dzisiaj, a co łączyło dawniej? Dawniej to walka o tożsamość, o język polski, o przetrwanie kultury, a dziś problemy pogranicza. W XIX i XX wieku między Cieszynem a Warmią i Mazurami trwały nieustające kontakty. Kalendarze i polska prasa ze Śląska Cieszyńskiego docierała do naszych ziem, nawiązywano kontakty międzyludzkie. Ciągle o tej wspólnej historii mało wiemy. W XX wieku to ludzie z Cieszyna dali początek szkolnictwu wyższemu w Olsztynie. Dzięki ich wysiłkom odbudowano i zbudowany kampus w Kortowie, a Akademia Rolniczo-Techniczna wraz z Wyższą Szkołą Pedagogiczną mogła przekształcić się w uniwersytet. Pamięć o Cieszynie i Śląsku podtrzymują Cieszyniacy zrzeszeni w Kole Macierzy Ziemi Cieszyńskiej działającym w Olsztynie (St. Achremczyk, 2008). Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Listy od absolwentów Gdańsk 4 grudnia 2015 r.

Poszukuję do zapoznania emerytowaną Absolwentkę ART. Cel matrymonialny. Współpraca – jako biegli sądowi w dziedzinie ogrodnictwa. Jeremiasz Smulski www.trawa-expert.pl, tel. dostępny w stowarzyszeniu…

Brak komentarzy

Darczyńcy z Cisownicy – Goleszowa

My absolwenci olsztyńskiego uniwersytetu mamy duże uznanie dla mieszkańców Podbeskidzia w kultywowaniu kultury regionu i wzajemnego poznawania i współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, które reprezentują Kluby „Ziemia Cieszyńska” i „Olsztyńskich Cieszynian”. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy