Czerwiec, 2014

Wydawnictwa Stowarzyszenia Absolwentów UWM

W odpowiedzi na liczne  pytania, uprzejmie informujemy, że nakładem Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz absolwenckiej Fundacji im. M. Oczapowskiego ukazały się 2 prace zbiorowe:

1. „Olsztyn akademicki. 1945-1950-2010”, pod redakcją Andrzeja Farugi i Stanisława Achremczyka;

2. „Olsztyn uniwersytecki. Historia-wspomnienia-refleksje”, pod redakcją Andrzeja Farugi. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Jubileusz Uniwersytetu

W 15 rocznicę powołania Uniwersytetu  Warmińsko –Mazurskiego w Olsztynie  nadano  byłemu premierowi prof. dr . hab. Jerzemu Buzkowi najwyższą godność akademicką doktora honoris causa. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu znakomitych gości między innymi Hans-Gert Pöttering, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, doktor honoris causa UWM, prof. Tadeusz Krzymowski, twórca idei utworzenia uniwersytetu w Olsztynie, reprezentanci władz miasta i województwa, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych i medycznych, przedsiębiorcy współpracujący z UWM, zaproszeni delegaci z zaprzyjaźnionych ośrodków akademickich z kraju i zagranicy, absolwenci  oraz studenci. Po ich serdecznym  powitaniu JM. Rektor prof. dr hab. Ryszard Górecki wygłosił przemówienie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Jubileuszowy koncert „Wawrzyczków”

Z działalności Klubu Regionalnego Stowarzyszenia Absolwentów UWM „Ziemia Warmińska”

Klub Regionalny Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego „Ziemia Warmińska” zorganizował jubileuszowy koncert Chóru Uniwersyteckiego im. Profesora Wiktora Wawrzyczka w ramach cyklu spotkań „UWM- Nauka – Kultura – Rozwój” a patronował mu honorowo J.M. Rektor UW-M prof. dr hab. Ryszard Górecki. Koncert odbył się w wypełnionej po brzegi publicznością, historycznej Sali Kopernikańskiej Zamku Kapituły Warmińskiej. Koncert zorganizowano z okazji XV – lecia UWM i dedykowany był pamięci jego twórcy i patronowi. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Produkcja nasadzeń i aranżacja ogrodów

Mgr inż. Jan Dziadkiewicz po ukończeniu studiów na Wydziale Rolniczym ART w Olsztynie, zwieńczonym obroną pracy magisterskiej w Katedrze Ogrodnictwa podjął pracę z Spółdzielni Kółek Rolniczych w podolsztyńskich Dywitach. Ciągnęło go jednak na swoje, a funkcjonująca w pobliskim Spręcowie szkółka drzew pobudzała wyobraźnię. Wreszcie wypatrzył w Sętalu kawałek ziemi i zrujnowane budynki, na które nie było chętnych. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Dyplomaci na UWM

Przez dwie godziny w piątek 23 maja Biblioteka Uniwersytecka była centrum światowej dyplomacji. Gościła, bowiem aż 57 dyplomatów z 32 krajów świata.

Od piątku do niedzieli (23-25.05.) w naszym regionie przebywa grupa zagranicznych dyplomatów akredytowanych w naszym kraju. Liczy 57 osób reprezentujących 32 kraje, w tym wszystkie europejskie oraz m.in. Kanadę, Meksyk, Peru, Tunezję, Kubę, Kongo, Kolumbię i Filipiny. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Złoty Laur dla profesora Tadeusza Jasudowicza

Prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz specjalista z prawa międzynarodowego publicznego oraz prawa międzynarodowego praw człowieka otrzymał „Złoty Laur UWM.

W dniach 8-9 maja 2014 na Wydziale Prawa i Administracji UWM odbyła się Konferencja praw człowieka i prawa humanitarnego z okazji jubileuszu profesora Tadeusza Jasudowicza. Organizatorem konferencji była Katedra Praw Człowieka i Prawa Europejskiego WPiA UWM. Celem tego wydarzenia było uczczenie wielkiego naukowca, który niedługo będzie obchodził siedemdziesiąte urodziny. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Obłóczeni w białe fartuchy

Studenci III roku kierunku lekarskiego na Wydziale Nauk Medycznych odebrali w sobotę (10.05.) z rąk swoich opiekunów białe fartuchy – symbol nowego etapu w ich kształceniu, w którym zaczną mieć kontakt z pacjentami. Zamienią teorię na praktykę.

Ceremonie Białego Fartucha odbywają się w większości amerykańskich oraz na wielu europejskich uniwersytetach medycznych. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyła po raz czwarty. W tym roku spotkała się z większym zainteresowaniem gości niż w ubiegłych latach. Można było ją również oglądać na żywo za pośrednictwem Internetu. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

UWM w rankingu „Perspektyw”

Na stronie internetowej miesięcznika Perspektywy ukazał się kolejny, już 15. ranking polskich szkół wyższych podsumowujący ich wyniki w 2013 r. Wśród nich oczywiście znalazł się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

W tegorocznym rankingu było klasyfikowanych 88 publicznych uczelni. W klasyfikacji ogólnej wszystkich uczelni akademickich w Polsce UWM znalazł się na pozycji 33., zaś w kategorii wyłącznie uniwersytetów – zajmujemy 11. pozycję na 26 klasyfikowanych. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Piknik w pełnym słońcu

Idealna pogoda, dobre miejsce, mnóstwo atrakcji – to niezawodny przepis na udaną imprezę. Czy sprawdził się w przypadku Pikniku nauki i sztuki, który UWM przygotował? Tak.

 

Tłumy ludzi mówiących, co najmniej w 3 językach – polskim, niemieckim i niderlandzkim, a wśród nich najwięcej rodziców z dziećmi, przewinęły się w sobotę 31 maja przez olsztyński staromiejski rynek z okazji urodzinowego pikniku UWM. Wokół starego ratusza stanęło kilkanaście namiotów, a w nich stoiska wydziałów UWM oraz uniwersyteckich biur i agend. Każdy wydział starał się pokazać w sposób najciekawszy i na bogato. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zaproszenie

Klub Regionalny

Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

„KRESOWIACY” Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy