Aktualności

Programy wyborcze kandydatów na stanowisko Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kadencji 2020-2024

Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Bardzo dobrze służą integracji absolwentów

Ze względu na pandemię spowodowaną koronawirusem i brak możliwości przeprowadzenia zebrania w trybie on-line, ocenę ubiegłorocznej działalności wypracowaliśmy na podstawie dokumentów i w trakcie telefonicznych konsultacji przeprowadzonych w dniach 24 – 27 marca 2020 r. Rozmowy przeprowadziłem zarówno z członkami Rady jak i Zarządu Fundacji im. M. Oczapowskiego. Na tej podstawie stwierdziliśmy, że w ubiegłym roku Fundacja osiągnęła korzystniejsze wskaźniki działalności niż w latach poprzednich i udzieliliśmy absolutorium obecnemu Zarządowi Fundacji im. M. Oczapowskiego w składzie: Bolesław Pilarek, prezes, Jan Kopytowski, wiceprezes i Zbigniew Swirz, członek oraz Agnieszka Szulich, księgowa i organizatorka zjazdów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-Maja

W tym roku obchodziliśmy 229. rocznicę uchwalenie Konstytucji 3-maja. Jest to pierwsza w Europie ustawa zasadnicza. Dla uczczenia rocznicy jej uchwalenia w Olsztynie co roku organizowano uroczyste  obchody tego Święta Narodowego. Niestety w tym roku,  ze względu na  pandemię koronawirusa  i obowiązujące w całym kraju obostrzenia, władze  województwa warmińsko-mazurskiego zaproponowały kameralne przeprowadzenie tych uroczystości. Nie było więc parad ani okolicznościowych pikników rodzinnych. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Serdecznie gratulujemy

Nagrody, wyróżnienia i stypendia sportowe przyznane zawodnikom za osiągnięte wyniki sportowe w 2019 r. oraz trenerom prowadzącym szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe, a także działaczom wyróżniającym się osiągnięciami w działalności sportowej na rzecz rozwoju sportu w Olsztynie. Prezydent Olsztyna biorąc pod uwagę osiągnięcia sportowe uzyskane w 2019 r. przyznał 23 nagrody pieniężne na łączną kwotę 40 000 zł, w tym:
Zawodnikom:


1) Mateusz Kamiński, OKSW, kajakarstwo-kanadyjki
2) Maciej Kowalewicz, TS Gwardia Olsztyn, strzelectwo sportowe
3) Konrad Bukowiecki – KS AZS UWM Olsztyn, lekka atletyka
4) Olaf Pieczkowski – UKS RP Sport Olsztyn, tenis ziemny Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Z działalności Klubu branżowego Stowarzyszenia Absolwentów UWM „ Zootechnicy”

Piękny i gościnny Lidzbark Warmiński

Kierowany przez dr. inż. Ryszarda Pałacha Klub branżowy „Zootechnicy” działający w ramach Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Warmińskiego w Olsztynie,  został gościnnie przyjęty przez starostę mgr. inż. Jana Harhaja i Zarząd Powiatu Lidzbarskiego. Jako gospodarz przywitał nas pan starosta a przy kawie z ciasteczkami pan Henryk Brochocki.. sekretarz zarządu powiatu przedstawił nam region w pokazie multimedialnym. Współorganizator wyjazdu Henryk Brochocki oprowadził nas po mieście, pokazując nam co ciekawsze miejsca np. punkt widokowy nad Symsarną (dopływ Łyny). Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zmarł mgr inż. Jerzy Puchacz

Śmierć nie jest kresem naszego istnienia.

Żyjemy w naszych dzieciach

i następnych pokoleniach.

Albowiem to dalej my,

a nasze ciała to tylko zwiędłe liście

na drzewie życia.

Albert Einstein

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęlismy wiadomość, że 23 kwietnia 2020 r w wieku 69 lat zmarł nasz Kolega mgr. inż. Jerzy Puchacz, człowiek prawy i chętnie niosący pomoc innym choć Jemu samem nierzadko wiał wiatr w oczy.

Żegnamy Cię drogi Jurku i obiecujemy modlitwę do Boga Wszechmogącego o łaskę zbawienia.

Żonie Basi, córkom Marcie i Mai, bratu Ryszardowi i całej Rodzinie wyrazy szczerego współczucia składają Koleżanki i Koledzy z roku studiów 1970 1975.

 

Jurku spoczywaj w spokoju wiecznym. W naszej pamięci pozostaniesz jako serdeczny przyjaciel i prawy człowiek.

 

 

Brak komentarzy

Zakończył się trzeci etap wyborów rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – zgłaszanie kandydatów. Członkowie Senatu UWM mogli to zrobić do 13 marca.

Był jeden warunek – kandydat musiał uzyskać poparcie minimum 15 członków Senatu UWM.

O stanowisko rektora UWM będą się ubiegać: prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów oraz prof. Jarosław Dobkowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji.

Przypomnijmy, że 6 marca Rada Uczelni wskazała tych 2 kandydatów na stanowisko rektora UWM na kadencję 2020-2024. Do 13 marca do godz. 12 kolejne osoby mogli zaproponować członkowie Senatu UWM. Kandydat taki musiał uzyskać poparcie 15 senatorów. Nikt nie zgłosił nowej kandydatury.

– Komisja wyborcza otrzymała tylko jeden wniosek zawierający 46 podpisów popierających kandydata, którego wskazała Rada Uczelni – prof. Jerzego Przyborowskiego. Obie zgłoszone kandydatury muszą jeszcze zostać zaopiniowane przez Senat UWM i dopiero wówczas informacje o kandydatach zostaną oficjalnie przekazane wspólnocie uniwersyteckiej wyjaśniła prof. Iwona Konopka, przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej.

Termin wyboru rektora zaplanowano na 7 kwietnia.

Serdecznie gratulujemy kandydatom

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

Brak komentarzy

Cztery wernisaże w Artystycznej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM

„Trzy pokolenia”

We wrześniu(13) 2019r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM zaprosił do Biblioteki Uniwersyteckiej na wystawę pt. „Trzy Pokolenia”, na której pokazano obrazy, których autorami były babcia, jej córka i wnuczek. Były to mgr inż. Maria Bentkowska, dr Joanna Bentkowska- Hlebowicz i dziesięcioletni Paweł Hlebowicz. Wystawa zbiegła się z uroczystościami trzydziestolecia działalności Stowarzyszenia Absolwentów UWM ( obie panie są członkami tegoż) oraz 50-lecia ukończenia studiów przez Marię Bentkowską na Wydziale Technologii Żywności i Mleczarstwa  WSR  w Olsztynie. Po studiach pozostała na  stażu naukowym w Katedrze Chemii u prof. Wiktora Wawrzyczka, ukończyła Podyplomowe Studium Asystenckie przy WSR, a pracując w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących, Studium Chemicznej Analizy Technicznej w Katowicach. Już na emeryturze ukończyła  Podyplomowe Studia Edukacji Plastycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Kaziuki Wilniuki po kortowsku

Tym razem Zarządy Klubów Kresowiacy i Zootechnicy Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wspólnie zorganizowały „Kaziuki Wilniuki po kortowsku”. Po raz pierwszy święto swojego patrona „Jarmark Kaziukowy” zorganizował w marcu w Wilnie Król Kazimierz. Organizatorzy kortowskiego święta starali się zachować jego tradycyjny i folklorystyczny charakter. Można było na nim kupić różnego rodzaju rękodzieło i ekologiczne produkty spożywcze np. kindziuki (suche wędliny) słynny chleb wileński i oczywiście tradycyjne serca kaziukowe z piernika ozdabiane kolorowymi napisami z lukru oczywiście z napisem „Kocham cień” (W gwarze Wileńskiej nazywanej czasami śledzikowaniem znaczyło to „kocham cię”). Kawalerowie wręczali je swoim wybrankom serca. Ponieważ jest to okres około-wielkanocny, więc pojawiają się piękne wielkanocne palmy i pisanki. Te ostatnie to często dzieła sztuki, palmy natomiast powstają z zasuszonej roślinności o naturalnych kolorach. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Przesiedleńcy z Wileńszczyzny oraz ich udział w tworzeniu kultury na gruncie olsztyńskim po 1945 roku

Grupa wileńska pojawiła się tutaj w wyniku dwustronnej umowy między rządem polskim i rządem Litwy sowieckiej, podpisanej we wrześniu 1944 r. Zrazu była najliczniejsza, ale już w 1950 r. ustąpiła pierwszeństwa imigrantom z Mazowsza i Warszawy. Wedle spisu ludności z 1950 r., stanowiła 22,6% ogółu ludności, wobec 24,8% ludności mazowieckiej i 18,5% ludności pochodzenia miejscowego. Pomimo to, rola grupy zabużańskiej w tworzeniu kultury na Warmii i Mazurach, a także w samym Olsztynie, była dominująca. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy