Aktualności

Profesorowie Teresa Maria i Mirosław Łagunowie

Są od 1966 roku szczęśliwym małżeństwem. Mają troje dzieci: Dariusza, Wandę i Agnieszkę, czworo wnucząt: Mateusza, Łukasza (z żoną Patrycją), Marcina i Zuzannę oraz prawnuczkę Gabrysię. Oboje ukończyli stu­dia w kortowskiej uczelni. On Wyższą Szkołę Rolniczą w 1961, a ona już ART w 1976. Oboje pracowali w macie­rzystej uczelnio i uzyskali stopień doktora i doktora habilito­wanego oraz tytuł profesora. Syn Dariusz, dr n. ekon. inż. ukończył studia na Wydziale Geodezji i Gospodarki Prze­strzennej ART, pracował jako adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych w latach 2002-2020. Córka Wanda dr n. technicznych, inż. ukończyła studia na Wydziale Architek­tury Politechniki Gdańskiej w latach 2001 -2005. Pracowała na UWM, wspierając architekturę krajobrazu. Córka Agnieszka, mgr inż. arch, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. Współprojektowała i nadzorowała budowę terminala w Szymanach. Obecnie pracuje w Szymanach, nad­zorując inwestycje. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Szanowni Państwo

pandemia zamknęła nas w nowej przestrzeni między przeszłością a przyszłością. Nie możemy robić tego, co mamy zapisane w statutach Stowarzyszenia i Fundacji, a więc organizować zebrań Zarządu Stowarzyszenia i Klubów oraz zjazdów, Święta i Balu Absolwentów. Nie możemy robić tego, co w ostatnich kadencjach zapisano w zadaniach dla jednego, a następnie dla trzech wiceprezesów, czyli podjęcia kompleksowej współpracy z władzami wydziałów i samorządu studenckiego oraz studentami drugiego stopnia studiów. Nie mogliśmy także prezentować swoich dokonań podczas imprez organizowanych przez Uniwersytet, wydziały i innych organizatorów. Pozostało nam poszukiwanie impulsów do dalszej działalności w dotychczasowych dokonaniach oraz analizowanie popełnionych błędów, aby się ustrzec przed popełnieniem podobnych. Mogliśmy także uhonorować dokonania poprzedników publikacjami w „5 plus X”, posadzeniem dębów pamięci, zainstalowaniem specjalnych tablic i przygotowaniem wystawy „Węgierskie Akcenty w Kortowie”. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy

ZAPROSZENIE

Zarząd
Klubu branżowego „Zootechnicy”
Stowarzyszenia Absolwentów UWM
zaprasza
Członków Klubu
na wyjazdowe spotkanie
koleżeńskie do Fermy Jeleniowatych
Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN
w Kosewie.
Spotkanie odbędzie się
we wtorek 26 października 2021 r.
Wyjazd o godz. 9.00 z parkingu
przy starej pętli
autobusowej w Kortowie.

W programie:
- Wprowadzenie – prof.dr.hab. Paweł Janiszewski z Katedry Hodowli Zwierząt Futerkowych i Łowiectwa UWM w Olsztynie
- wykład – Kierownik Stacji Badawczej mgr. inż. Marek Bogdaszewski
- zwiedzanie Fermy Jeleniowatych
W drodze powrotnej obiad w Borkach Wielkich.
Zainteresowani proszeni są o telefoniczne zgłoszenie swojego udziału do dnia 22 października (Pan Herbert Pieczkowski tel. 667 427 544; Pani Emilia Mróz 795 055 950;
Pan Zdzisław Szczepkowski 607 988 093)
Orientacyjny koszt wyjazdu 75zł/os.

Serdecznie zapraszamy!

Brak komentarzy

Po raz dwudziesty trzeci – inauguracja roku akademickiego

Przemówienie JM Rektora prof. dr. hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM

 

Szanowni Państwo!

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie po raz dwudziesty trzeci inauguruje nowy rok akademicki. Cieszę się, że możemy spotkać się dziś osobiście, tu, w auli Centrum Konferencyjnego, co – w dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej – nie było takie oczywiste. Z wielką radością witam zatem wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości i dziękuję za to, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie.

Za nami kolejny rok pandemii, który dostarczył nam wielu utrudnień, ale też wyznaczył nowe, nadzwyczajne zadania, choćby takie, jak dostosowanie się do nietypowych warunków pracy badawczej i kształcenia. Uniwersytet stawił czoła tym wyzwaniom, ponieważ był dobrze przygotowany organizacyjnie. Ogromne zasługi w tym zakresie mają wszystkie grupy tworzące naszą Wspólnotę: nauczyciele akademiccy, pracownicy inżynieryjno-techniczni, pracownicy administracji i obsługi, studenci i doktoranci. Dziękuję Wam za Waszą odpowiedzialną postawę i wytrwałość. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Inauguracja roku akademickiego 2021-2022

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego 2021-2022 w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztyniebyła poprzedzona Mszą świętą w kościele akademickim pod wezwaniem Świętego Franciszka z Asyżu w Kortowie, której przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup dr Józef Górzyński, a homilię wygłosił arcybiskup senior dr Edmund Piszcz.

W holu Centrum Konferencyjnego przed godziną 11.00 uczestników uroczystości witała Akademicka Orkiestra Dęta pod kierunkiem dyrygenta Rafała Krauze.

Po otwarciu uroczystości przez JM Rektora prof. dr. hab. Jerzego Przyborowskiego Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka pod dyrekcją prof. dr hab. Katarzyny Bojaruniec wykonał Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Czy warto inaczej na ziemi tej żyć?

Ta starsza młodzież, która w dość odległej już przeszłości przetarła się przez działalność Związku Młodzieży Wiejskiej w Olsztyńskiem jest niesamowita. Mimo wejścia w siódmą i wyższe dekady życia, mimo skrzypienia w stawach, bólów kręgosłupa i innych dolegliwości nie ustaje w potrzebie organizowania zbiorowych spotkań i kontaktów koleżeńskich. Dwa lata temu w Iławie uznaliśmy, że po dwudziestu niemal corocznych spotkaniach kończymy to sympatyczne przedsięwzięcie. Decyzja ta powodowana była przede wszystkim postępującym peselem, różnymi stanami zdrowia czy trudnościami w pokonywaniu większych odległości. Trzeba bowiem zaznaczyć, że uczestnikami naszych spotkań były osoby z różnych powiatów warmińsko-mazurskich ale także z Warszawy i Podlasia oraz Pomorza i Kujaw. Niektórzy bardzo chcieli, ale z powyższych powodów nie mogli w nich już brać udziału. Wydawało się, że zamknęliśmy pewien etap i co najwyżej będziemy kontaktować się indywidualnie na ile się da. Jednak okazało się, że dawne wspomnienia i zadzierzgnięte w ZMW przyjaźnie oraz coś co w tej organizacji było jakąś siłą – jak w tych orkiestrach dętych – są silniejsze niż jakieś tam wcześniejsze ustalenia. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

W pobliżu bisującej piątki

Kiedy lato w tym roku zaczęło nabierać rumieńców, na początku czerwca powstała nieśmiała myśl o spotkaniu, a sygnał popłynął ze strony Stowarzyszenia Absolwentów. Tuż przed wybuchem pandemii, z nieocenioną pomocą Pani Agnieszki Szulich, miałam całkowicie zaplanowane spotkanie kolegów naszego rocznika. Jednak czas, który nastąpił odmienił nasze myślenie oraz codzienność na długie miesiące, potęgując ogrom trosk, niepokojów i trudnych do ogarnięcia złych nastrojów.

Na początku czerwca przebywałam w Ustce. Tam też dodzwonił się do mnie Jasio Prusik z informacją, Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

dr inż. Marek Panasik (1937 – 2021)

Pożegnaliśmy Go w styczniu, przyjmując niewiarygodną wiadomość z oczywistym niedowierzaniem. Czas, jaki upłynął od realnego faktu Jego nieobecności, wydłużał się aż do chwili uzmysłowienia sobie powinności wobec tych, których On darzył sympatią, by utrwalić choćby garść faktów przybliżających Jego Osobę.

Urodził się 13 maja 1937 roku w nadwiślańskim mieście Grudziądzu, w rodzinie bankowca Józefa Panasika i Anny, urzędniczki rachunkowości. Józef Panasik zasiadał w Zarządzie grudziądzkiego oddziału Banku Związku Spółek Zarobkowych. Był zresztą jego współzałożycielem, podobnie jak również banku tegoż Związku w Równem. Po wojnie nie reaktywowano istnienia tego rodzaju banku, z ustawowego powodu – braku klienteli. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zjazd Absolwentów Wydziału Zootechnicznego – rocznik 1966

Jesteśmy silni i dumni

To już 55 lat minęło od ukończenia studiów przez 64. wspaniałych magistrów inżynierów zootechników. Na zjazd przybyły 24 osoby, w tym członkowie rodzin. Spotkanie odbywało się w przyjaznym i serdecznym klimacie. Wiele było wspomnień z 2 minionych lat. Część obecnych pracuje jeszcze społecznie. Należą do nich członkowie Rodła Pozorty, tj.: Jerzy Paukszto, który odznaczony został podczas ostatniego zjazdu Złotą Odznaką Zasłużony dla Stowarzyszenia Absolwentów UWM, zaś Janusz Lorenz, były prezes Rady Pozorty – otrzymał godność Honorowego Członka Stowarzyszenia Absolwentów. Świetny napastnik drużyny Tomasz Wszółkowski nadal gra w piłkę w swoim regionie. Nasze dzieci i wnuki są szczerze zadowolone z działań swoich rodziców i dziadków, z tego, że przez 55 lat trzymamy się razem. Stwierdzają, że w ich obecnym czasie i w miejscu ich kształcenia oraz w innych uczelniach czegoś takiego nie ma, że jest to fenomen. Dla przykładu wnuki naszego czołowego piłkarza Jana Kołeckiego, który odszedł od nas tak niedawno boleją nad stratą i stwierdzają, jak bardzo im Go brakuje. Wielu z nas działa dla dobra ogółu w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy