Aktualności

WSPOMNIENIE O ŚP. JERZYM SZCZUKOWSKIM

Jerzy Szczukowski urodził się 3 maja 1941 roku na Pomorzu w Łasinie, jako drugi z pięciorga rodzeństwa. Po powrocie ojca z wojny cała rodzina przeniosła się w 1946 roku do Kwidzyna.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Jerzy podjął naukę w do Technikum Młynarskim w Kwidzynie, a po maturze odbył dwuletnią służbę wojskową. Następnie zdał egzaminy wstępne na Wydział Rolniczy Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. W czasie studiów był starostą roku. Koleżanki  i koledzy z wdzięcznością wspominają wspólne spotkania i wyprawy szczególnie w Bieszczady. Wspominają Jerzego jako człowieka o dojrzałej osobowości, delikatnego i wrażliwego serca. Przynosił On powód do dumy, nigdy smutku czy zawstydzenia. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Wielce Szanowna Rodzino śp. Jerzego Szczukowskiego

 

Śmierć nie jest kresem naszego istnienia.

Żyjemy w naszych dzieciach

i następnych pokoleniach.

Albowiem to dalej my,

a nasze ciała to tylko zwiędłe liście

na drzewie życia.

Albert Einstein

 

 

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 10 marca 2021 r. w wieku 80 lat zmarł nasz Kolega z rocznika studiów mgr. inż. Jerzy Szczukowski, człowiek prawy i chętnie niosący pomoc innym choć Jemu samem nierzadko wiał wiatr w oczy. Jego śmierć wstrząsnęła nami dogłębnie, trudno pogodzić się z tak wielką stratą.

Żegnamy Cię drogi Jurku. W naszej pamięci będziesz żył wiecznie.

Żonie Kirze, córkom Małgosi i Ali, siostrze i baratu Stefanowi oraz całej Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia.

Koleżanki i koledzy z e studiów na Wydziale Rolniczym WSR w Olsztynie – rocznik 1968.

 

Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Pamięci Leszka Biegaja (1937-2021)

ROLNIK, STOMATOLOG

Także SIATKARZ  PIOSENKARZ  i KABARECIARZ

5 kwietnia 2021 w wieku 84 lat  zmarł po dłuższej chorobie  mgr inż. rolnictwa oraz lekarz-stomatolog Leszek B i e g a j, nietuzinkowy Kortowiak, posiadający niezwykły urok osobisty i całą gamę zainteresowań i hobby. Pogrzeb Zmarłego odbył się 7.IV w rodzinnym Kraśniku Lubelskim Osierocił uroczą żonę Ewę  oraz córkę Anię i syna Jakuba.

Leszek Biegaj posiadał dwa zawody, co w latach 50 i 60 ub. wieku było dość rzadkie (a po rolnictwie zakazane). Po początkowym niepowodzeniu na stomatologii w Gdańsku, Leszek jesienią 1957 przyjechał na studia rolnicze do Kortowa, które ukończył  w 1962. Pierwszy rok po dyplomie przepracował w zawodzie w olsztyńskich Zakładach Mięsnych, nie tracąc kontaktu z uczelnią i kulturą studencką, by już w 1964 kontynuować (konspiracyjnie) przerwane studia lekarskie, które ukończył we Wrzeszczu w 1969 roku. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Szanowni i Drodzy Członkowie Grupy A*R*T

W roku 2021 życzę całej naszej społeczności wszystkiego najlepszego w życiu osobistym a przede wszystkim radzenia sobie w trudnej  obecnej sytuacji. Życzę dużej dozy optymizmu, radości i satysfakcji z twórczości artystycznej.

Nie udało się zorganizować 10. wystawy, która co roku, była naszym sztandarowym wydarzeniem. Wiadomo pandemia. JM Rektor UWM dr hab. Jerzy Przyborowski prof. UWM, który zgodził się objąć patronatem naszą wystawę – zasugerował, by ze względów na dopiero co zaostrzone przepisy bezpieczeństwa, ukazać nasz dorobek zdalnie przez internet. Wernisaże organizujemy właśnie od 10 lat w Dzień Edukacji Narodowej 14. października. Do tej pory w naszych dziewięciu wystawach uczestniczyły łącznie 74 osoby z naszej uczelni oraz naszych absolwentów-członków Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Za sukces uważamy wyróżnienia jakie otrzymaliśmy z dwóch niezależnych instytucji.

Szczególnie cieszy nagroda Talent Roku 2020 przyznana prze Kapitułę Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka pod przewodnictwem prezes Zarządu Pani Elżbiety Mierzyńskiej. Razem z nami zostały nominowane jeszcze trzy osoby i dwa zespoły. Serdeczne dziękujemy Kapitule i naszej Koleżance Bożennie Koper, która  nas zgłosiła do konkursu. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Co się dzieje między pierwszą a drugą dawką szczepionki na COVID-19?

Po zaszczepieniu pierwszą dawką nie możemy jeszcze czuć się bezpiecznie. Mało tego, pomiędzy pierwszą a drugą dawką trzeba w szczególny sposób się chronić, bo można zachorować i w efekcie szczepienie drugą dawką może być przełożone na później. Dlatego z wizytami lub spotkaniami towarzyskimi warto wstrzymać się do drugiej dawki i odczekać zalecane 7 lub 14 dni – w zależności od przyjętej szczepionki. Dopiero wtedy nabieramy pełnej odporności immunologicznej. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Z doświadczeń okularnika od 1962 r.

JAK DBAĆ O SWÓJ WZROK!

Okulary noszę od 1962 r. Miałem dwie operacja oczu. Z porad lekarskich korzystałem około 100 razy. Oto moje doświadczenia.

Na co dzień, zapewne nie zastanawiamy się nad tym, jaką rolę pełnią poszczególne zmysły w naszym organizmie. Po prostu żyjemy – oddajemy się codziennym obowiązkom i przyjemnościom, niewiele myśląc o tym, co by było, gdybyśmy nagle zostali dotknięci jakąś chorobą, która ograniczyłaby naszą samodzielność lub w znacznym stopniu utrudniła nasze życie. Właśnie, co by było gdyby… Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Z ogródka niby mało ważnych spraw

 

Recenzja tomiku wierszy
„Z ogródka niby mało ważnych spraw” autorstwa Tadeusza Rawy 

Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Węgierskie Akcenty w Kortowie

Wczesną jesienią 1956 roku Węgrów dotknęło wielkie nieszczęście, gdyż w ich kraju wystąpiła wielka powódź. Studenci WSR w Olsztynie zorganizowali zbiórkę pieniędzy  dla węgierskich powodzian.
Drugą inicjatywą kortowskich studentów było oddawanie krwi dla węgierskich powstańców.  111 studentów oddało honorowo krew.
Trzecią inicjatywą było zorganizowanie wieców poparcia dla walczących Węgrów.
12 marca 2007 roku parlament węgierski przyjął jednogłośnie deklarację uznającą 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 r. podjął przez aklamację Sejm RP.
W 60. rocznicę październikowych wydarzeń Polski Sejm i Senat przyjęli uchwały ustanawiające 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Podobną uchwałę przyjęło Zgromadzenie Narodowe Węgier.
Zarządy Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Fundacji im. M. Oczapowskiego postanowiły uczcić 65-lecie październikowych wydarzeń i tegoroczny Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wystawą „Węgierskie Akcenty w Kortowie” oraz posadzeniem dębu pamięci i zainstalowaniem przed nim tablicy z napisem : „W hołdzie studentom Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, którzy w październiku 1956 r solidaryzując się z walczącym narodem węgierskim zorganizowali zbiórkę pieniędzy i oddawanie krwi oraz wiece poparcia.”
Dąb został posadzony, tablica zamontowana i wystawa przygotowana. Niestety, ze względu na pandemię nie można jej było zaprezentować w Artystycznej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie. Zamieszczamy ją na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Natomiast tablica przed dębem pamięci zostanie odsłonięta 1 czerwca podczas Święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Brak komentarzy

Wielce Szanowni Absolwenci

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało założone w 1989 roku. Jego członkowie niezależnie od okresu studiowania oraz miejsca zamieszkania i pracy z mniejszą lub większą aktywnością włączają się w realizację głównego celu Stowarzyszenia, jakim jest podtrzymywanie więzi między koleżankami i kolegami a uczelnią.

W tym celu organizujemy zjazdy koleżeńskie absolwentów z określonych roczników, spotkania integracyjne, kluby regionalne czy branżowe Stowarzyszenia. Ważną rolę łącznika absolwentów z Uniwersytetem spełnia nasze czasopismo „5 plus X”, które w ramach składki członkowskiej otrzymuje każdy z członków Stowarzyszenia.

Szczegóły dotyczące Stowarzyszenia znajdziecie Państwo w załączonym statucie.

Zapraszamy do współpracy ze Stowarzyszeniem i redakcją „5 plus X” wszystkich absolwentów Uniwersytetu i poprzedzających go uczelni.

 

Prezes

Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

dr inż. Bolesław Pilarek

Żadne ewentualne naruszenia praw autorskich w zamieszczanych niżej tekstach nie są zamierzone.

Brak komentarzy