Szanowni Absolwenci!

Serdecznie witam Was na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Znajdziecie tu informacje na temat bieżących wydarzeń z życia Stowarzyszenia, sylwetki naszych kolegów z czasu studiów oraz wiele interesujących artykułów związanych z naszym niezapomnianym Kortowem.

Serdecznie zapraszam do lektury naszej strony internetowej.

Prezes Zarządu
prof. zw. dr hab., dr h.c. Andrzej Faruga

Najnowsze artykuły

Harmonogram zadań związanych z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prezentuje harmonogram działań w związku z ustawą o szkolnictwie wyższym.

Szanowni Państwo!

Od kilkudziesięciu lat służę kortowskiej Uczelni. Kiedy ponownie obejmowałem funkcję rektora, deklarowałem, że jestem do dyspozycji Uniwersytetu i że oferuję swoją ciężką pracę na rzecz Uczelni oraz całej społeczności akademickiej. Nie spodziewałem się wówczas, że nieustannie będziemy się zmagać z nowymi wyzwaniami. Mimo że nasza praca jest zespołowym wysiłkiem, za który moim współpracownikom bardzo dziękuję,  to przyznam Państwu, że trud jest naprawdę ogromny. Zmiany, które nas obejmują w obliczu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym uświadamiają nam, jak wiele wyzwań przed nami i w jak ważnym historycznie momencie uczestniczymy. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Prawi ludzie odchodzą zbyt wcześnie

„Śmierć nie jest kresem naszego istnienia.

Żyjemy w naszych dzieciach

I następnych pokoleniach.

Albowiem to dalej my, a nasze ciała

To tylko zwiędłe liście na drzewie życia”.

Albert Einstein

8 lutego w wieku 85 lat zmarł wielce zasłużony dla rolnictwa, absolwent WSR, były pracownik Katedry Łąkarstwa, współzałożyciel i wieloletni zastępca redaktora naczelnego tygodnika rolniczego „Nasza Wieś” mgr inż. Jerzy Sawicki. Był prawym człowiekiem i bardzo dociekliwym dziennikarzem i wrażliwym na ludzką krzywdę. Często oferował potrzebującym bezinteresowną pomoc. Nie używał wielkich słów, żeby powiedzieć o sprawach wielkich, głębokich i ważnych. Mówił wprost o najważniejszych wartościach i ludzkich słabostkach. Był dowcipny i miał specyficzne poczucie humoru. Potrafił trafnie przewidywać. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Serdecznie gratulujemy

Serdecznie gratulujemy

Profesor Leszek Jan Rogalski dla uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydał kolejną książkę pt. NIEPODLEGŁEJ OJCZYŹNIE – CZEŚĆ. W książce tej przedstawił losy 100 osobowej wielopokoleniowej rodziny Rogalskich i zamieścił 100 swoich wierszy.  Książka została włączona do księgozbioru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Informujemy również, że profesor Rogalski został dwukrotnie ( w 2017 i 2018) wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim.

 

Serdecznie gratulujemy


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Jasna przyszłość UWM. Rozmowa z prof. Jerzym Przyborowskim, prorektorem UWM

Nie ma żadnych przesłanek, aby sugerować, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski nie będzie uniwersytetem. Prasa dezorientuje opinię publiczną. Jesteśmy tym oburzeni! Nikt z nami na ten temat nie rozmawiał – tak komentuje publikację olsztyńskiego wydania „Gazety Wyborczej” prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów UWM.

Prof. Jerzy Przyborowski odniósł się do artykułu, który pojawił się 30.11. w olsztyńskim dodatku do „Gazety Wyborczej”. Autor spekuluje, że mianem uniwersytetu niebawem będzie mogło szczycić się tylko 7 polskich uczelni: w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Zastanawia się także, które wydziały UWM nie przetrwają reformy. Autor snuje swe spekulacje w kontekście nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Wystawa fotograficzna Dariusza Brzóski

Zimą w letnie Tatry

W tym roku pierwszą wystawą pod patronatem Stowarzyszenia Absolwentów UWM była prezentacja fotografii autorstwa Dariusza Brzóski pod tytułem „ Tatry”.  Autor jest olsztynianinem, absolwentem Wydziału Matematyki i Informatyki UWM, pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej. Od  wielu lat interesuje się fotografią, szczególnie krajobrazową. Od dziesięciu lat wędruje po Tatrach, które zachwyciły go swoją niezwykłością i malowniczością.  Utrwala je, „zatrzymując w kadrze”. Właśnie ta potrzeba utrwalania uroku naszych najwyższych gór zaowocowała ogromnym zbiorem fotografii, z którego pan Dariusz wybrał do swojej pierwszej wystawy naprawdę arcydzieła. Zaprezentowana ekspozycja świadczy o wielkim zamiłowaniu i talencie autora. Potrafił on namalować światłem tatrzańską krainę wg wszelkich zasad dobrej fotografii. Światło w fotografii jest najważniejsze, zwłaszcza światło słoneczne pozwala wydobyć całe bogactwo szczegółów, barw, plastyczności, kontrastów i nastrojów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Bardzo dawne wspomnienia o doktorze Stefanie Wesołowskim

Bliski kolega zdolny naukowiec

 

Dr inż. Stefan Wesołowski (1936-1966), to niespełniony potencjał zdolnego naukowca, a wcześniej mój bliski kolega ze studiów w trudnych czasach lat 60-tych minionego stulecia.

Stefana poznałem w lipcu 1953 r. podczas zdawania egzaminów wstępnych na Wydział Zootechniczny Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie – Kortowie. On urodzony w Kruszwicy (obecnie województwo kujawsko-pomorskie) i ja syn repatriantów ze Lwowa, który zdawał maturę w Strzelnie położonym 15 km od Kruszwicy. Po uzyskaniu indeksów studenckich szybko nawiązaliśmy bliska koleżeńską znajomość. Zamieszkaliśmy w pokoju z piętrowymi wojskowymi łóżkami i kocami, w domu studenckim nr 2 w Kortowie, jedynym nowym jaki był już oddany do użytkowania. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zmarł inż. Jerzy Komar

Rodzinę Komarów znam od dawna, gdyż pochodzimy z Kresów, natomiast po przesiedleniu do Polski Ludowej współpracowaliśmy z seniorem rodu w powiecie węgorzewskim.

Jerzy Komar urodził się 24 stycznia 1946 roku w Gorzowie Wielkopolskim w województwie zielonogórskim w rodzinie Wandy i Michała Komarów wywodzących się z Kresów. Komarowie w ramach przesiedleń przyjechali do Polski Ludowej w 1945 roku i osiedlili się w Gorzowie Wielkopolskim. Ojciec objął posadę zarządcy majątku w Lubominie koło Gorzowa, ale te gospodarstwo mu się nie podobało. W sprawach służbowych był na Żuławach, które go urzekły. Po załatwieniu wszelkich formalności z rodziną i grupą traktorzystów wyruszył na Żuławy, gdzie osiedlił sie w Nowym Stawie koło Malborka. Jednak Żuławy nie wyszły mu na dobre. W 1953 roku Komarowie z Żuław przeprowadzili się do Dobrocina. Matka Jerzego dokończyła w olsztyńskiej WSR rozpoczęte w Wilnie studia rolnicze i została nauczycielką hodowli zwierząt w Technikum Rolniczym w Dobrocinie, a ojciec najpierw był agronomem w przyszkolnym gospodarstwie, później agronomem powiatowym w Morągu, a następnie kierownikiem Inspektoratu PGR w Węgorzewie z siedzibą w Pozezdrzu. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Klub Regionalny „Kresowiacy”

Stowarzyszenia Absolwentów UWM

oraz Klub Seniora ZNP w UWM

zaprasza

30.01.2019r.(środa) godz. 16.00

na koncert

 

Kapeli;  Ojdana Barczewo

Mieczysław Dziemidowicz – cymbały

Danuta Nowakowska – akordeon

Piotr Szczyglak – gitara

Miejsce:  klub Baccalarium ul. Prawocheńskiego 4 Kortowo

wstęp wolny

kawa, herbata, ciasteczko – gratis

Brak komentarzy

Artystyczna Rezerwa Twórcza przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Książnica Polska w Olsztynie

ZAPRASZAJĄ

11.01.2019 r. o godz. 16.30 na otwarcie wystawy „UTOPCE II” POŚWIĘCONEJ WYDARZENIOM NA WARMII ZIMĄ 1945

AUTORZY WYSTAWY:

MARTA BULIK – MALARSTWO NA DESKACH I RZEŹBY

DOROTA CZAPLICKA – MALARSTWO NA PŁÓTNIE

ELŻBIETA I FELIKS WALICHNOWSCY – TEKSTY I FOTOGRAFIE

 

„Książnica Polska” w Olsztynie

18 stycznia 2019 r. o godz. 16.30 spotkanie z dr. Feliksem Walichnowskim autorem książki „Polska na Mazurach” (lata 1945-1948). Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa książkę o Warmii i Mazurach, które znajdują się tylko w bibliotekach uniwersyteckich. Zapraszamy

Brak komentarzy

Brak komentarzy