Szanowni Absolwenci!

Serdecznie witam Was na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Znajdziecie tu informacje na temat bieżących wydarzeń z życia Stowarzyszenia, sylwetki naszych kolegów z czasu studiów oraz wiele interesujących artykułów związanych z naszym niezapomnianym Kortowem.

Serdecznie zapraszam do lektury naszej strony internetowej.

Prezes Zarządu
prof. zw. dr hab., dr h.c. Andrzej Faruga

Najnowsze artykuły

Wielce Szanowni Absolwenci

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało założone w 1989 roku. Jego członkowie niezależnie od okresu studiowania oraz miejsca zamieszkania i pracy z mniejszą lub większą aktywnością włączają się w realizację głównego celu Stowarzyszenia, jakim jest podtrzymywanie więzi między koleżankami i kolegami a uczelnią.

W tym celu organizujemy zjazdy koleżeńskie absolwentów z określonych roczników, spotkania integracyjne, kluby regionalne czy branżowe Stowarzyszenia. Ważną rolę łącznika absolwentów z Uniwersytetem spełnia nasze czasopismo „5 plus X”, które w ramach składki członkowskiej otrzymuje każdy z członków Stowarzyszenia.

Szczegóły dotyczące Stowarzyszenia znajdziecie Państwo w załączonym statucie.

Zapraszamy do współpracy ze Stowarzyszeniem i redakcją „5 plus X” wszystkich absolwentów Uniwersytetu i poprzedzających go uczelni.

 

Prezes

Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

dr inż. Bolesław Pilarek

Żadne ewentualne naruszenia praw autorskich w zamieszczanych niżej tekstach nie są zamierzone.

Brak komentarzy

W najbliższym czasie imieniny obchodzą:

3.10. Dionizy i Gerard

4.10. Teresa i Rozalia

5.10. Franciszek i Apolinary

6.10. Placyd i Artur

7.10. Brunon i Maria

8.10. Marek i Pelagia


Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom życzymy zdrowia, sukcesów, satysfakcji i wszelkiej pomyślności.

Brak komentarzy

Inauguracja roku akademickiego 2022/2024

W piątek w przeddzień inauguracji w Kościele pod wezwaniem Św. Franciszka z Asyżu odbyła się Msza św. w intencji środowiska akademickiego, w której uczestniczyły władze Uniwersytetu z licznym gronem pracowników, absolwentów i studentów. Mszy przewodniczył metropolita warmiński ks. arcybiskup dr. Józef Górzyński .

W sobotę 1. października w Kortowie w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023. Otworzyło ją zaśpiewanie przez Chór Akademicki im. Profesora Wiktora Wawrzyczka Hymnu Państwowego i Hymnu Unii Europejskiej. Przybyłych gości powitał JM Rektor dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: parlamentarzyści: Iwona Arent, Janusz Cichoń, Monika Falej, Urszula Pasławska, Marcin Kulasek, Paweł Papke, Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Pamiętajcie „Przyjaciele…”

* Życie samo weryfikuje. Nie trzeba wiele. Wystarczy trudny moment w życiu i wszystko jasne – kto jest kim, kto udaje, a kto jest prawdziwym…

* Jak słucham prawdziwego przyjaciela, to czuję się jak zdobywca najwyższego szczytu, a jak słucham kłamcy, to czuje się jak brodzący w bagnie.

* Wiele o mojej relacji z drugą osobą mówi to, czy przy niej odpoczywam, nabieram sił i staję się silniejszy w obliczu swoich wyzwań.

Piotr Kropisz SJ

* Ludzie na ogół zapominają podziękować, kiedy zrobisz dla nich coś dobrego. Ale nigdy nie zapomną wypomnieć Ci, jeśli zrobisz im coś złego.

* Bardzo łatwo zawieźć się na ludziach którym się wierzyło… Trudniej odbudować tę cząstkę siebie, którą zniszczyli…

* Przebaczenia nie odmawia się nikomu, ale zaufania nie da się już odzyskać.

* To, że komuś wybaczam, nie znaczy, że akceptuję, to co zrobił, albo o tym zapominam. Nie oznacza też, że znowu mu ufam. Wybaczam dla siebie, żeby przestać się dręczyć i ruszyć dalej.

* Dobrze się zastanów, zanim komuś powierzysz swoje sekrety, gdyż zdradzić Cię mogą tylko ci, którym zaufasz.

 

Wybrał Jan Prusik

Brak komentarzy

Nie ma Ojczyzny bez Kielecczyzny

Kraj lat dziecinnych, on zawsze zostanie święty i czysty,

jak pierwsze kochanie, nie zabarwiony błędów przypomnieniem,

nie podkopany nadziei złudzeniem”. Adam Mickiewicz

Na wrześniowym (28) zebraniu Zarządu Klubu Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej, działającym przy Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dotychczasowy prezes prof. dr hab. Zdzisław Ciećko ze względu na pogarszający się stan zdrowia poprosił o zwolnienie go z zajmowanej funkcji. Na swoje miejsce zaproponował dotychczasowego wiceprezesa dr. inż. Andrzeja Lubeckiego. Członkowie zarządu jednogłośnie zaaprobowali oba wnioski. Na wniosek dr. Bolesława Pilarka, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM powierzyli prof. dr. hab. Zdzisławowi Ciećko funkcję Honorowego Prezesa. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zjazd absolwentów Wydziału Rolniczego – rocznik 1977

Kolejny zjazd absolwentów z 1977 r. byłego Wydziału Rolniczego (aktualnie Wydział Rolnictwa i Leśnictwa) odbył się w Kortowie w dniach 1-2 lipca 2022 r. Spotkaliśmy się po pięciu latach w 45 rocznicę ukończenia studiów.

Wzajemne powitania nastąpiły przed rektoratem, gdzie pozowaliśmy do wspólnej fotografii. Następnym punktem programu było spotkanie z władzami Wydziału i Stowarzyszenia Absolwentów. W Auli im. prof. Zygmunta Tomaszewskiego przywitał nas prof. dr hab. Krzysztof Jankowski, dziekan Wydziału Kształtowania Rolnictwa i Leśnictwa. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Jesienne spojrzenie


spod przymkniętych powiek -
na Odsłonięte Wczoraj.
Z  nostalgią, bez zadziwienia.
Jesienne wspomnienie
tych wszystkich, którzy zaistnieli,
a których dziś już nie ma.
Uśmiech zabłąkał się na twarzy
i wzrok przeleciał pełen marzeń,
po z wolna płynących, kobaltowych chmurach.
Szare drzewa gubią ostatnie liście,
Pod stopami szeleszczą
i jakoś tak lśnią złociście,
otulone zimnymi kroplami deszczu.
Myśli chłodu nie czuja,
Przystanęły odrętwiałe, oddając cześć Ciszy.

Danuta Gieroszówna

Brak komentarzy

Spotkanie absolwentów UWM na Mazowszu

W Zajeździe Kasztelan w Białasach koło Sierpca w dniach 21 – 22 – 23 września odbyło się spotkanie Mazowieckiej grupy absolwentów Akademii Rolniczo Technicznej Wydziału Rolniczego z roku 1973. Do suto zastawionego stołu zasiadło 25 osób. Drugiego dnia przybyły jeszcze trzy osoby. Niektórzy w międzyczasie wyjechali.

Przybyli z różnych stron: z Olecka Wojtek Kot(300 km) z Zielonej Góry Stanisław Koprowski (400 km), Danusia Janczak-Tabaszewska z Sieradza, Mirek Stambrowski ze Skierniewic – z najdłuższym , bo piętnastoletnim studenckim stażem, stosunkowo najmniej z Olsztyna. Wszyscy odpowiednim wpisem odnotowali swój udział w księdze pamiątkowej prowadzonej skrupulatnie od początku Mazowieckich Zjazdów przez Zygfryda Benrendta, co dla wielu było zaskoczeniem. Wśród przybyłych znaleźli się specjalni goście – hodowcy koni: Michał Wojnarowski Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zjazd absolwentów Wydziału Zootechnicznego (rocznik 1966-1971 )

W dniach 3-4 września 2022 r. – po 51 latach od zakończenia studiów i 56 latach od ich rozpoczęcia – odbył się zjazd absolwentów  Wydziału Zootechnicznego, wtedy Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Pandemia koronowirusa COVID 19 uniemożliwiła nam zorganizowanie zjazdu w okrągłą rocznicę 50 lat po ukończeniu studiów.

Rozpoczęliśmy od spotkania pod gmachem zootechniki i tradycyjnego , okolicznościowego zdjęcia. Następnie przeszliśmy do Sali Rady Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Spotkanie otworzył Zdzisław Szczepkowski prezes Branżowego Klubu Zootechników Stowarzyszenia Absolwentów UWM, który przywitał dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Panią prof. dr hab. Urszulę Czarnik, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie Pana dr inż. Bolesława Pilarka, Pana dr inż. Dariusza Minakowskiego -  jedynego żyjącego członka kadry dydaktycznej mającego z nami zajęcia oraz przybyłych na zjazd absolwentów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Śladami Mikołaja Kopernika

W Olsztynie ukazała się książka pt. „Dobrodziej z Warmii” opracowana przez Feliksa Walichnowskiego i Tadeusza Petera, wydana z okazji zbliżającej się 550-tej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Znajdujemy w niej teksty gawędziarskie oraz okolicznościowe wiersze, kierowane przede wszystkim do młodzieży.

Do książki można uzyskać na zamówienie zestaw okolicznościowych pocztówek oraz tablice poglądowe.

Książka została wydana z inicjatywy Artystycznej Rezerwy Twórczej. Znaleźć ją można w Bibliotece UWM, Muzeum Mazurskim i WBP w Olsztynie.

Brak komentarzy

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Fundacja Marcina Możdżonka serdecznie zapraszają na spotkanie z dwoma siatkarskimi mistrzami z dwóch pokoleń – Marcinem Możdżonkiem (mistrz świata z 2014 r., mistrz Polski, wychowanek AZS-u Olsztyn) oraz Leszkiem Urbanowiczem (mistrz i zdobywca Pucharu Polski z AZS-em Olsztyn, reprezentant Polski, mistrz Grecji w barwach Olympiakosu Pireus). Nasi goście – połączeni sportową pasją opowiedzą o kulisach przygotowania się do najważniejszych spotkań, o tym jak zmieniła i zmienia się siatkówka na przestrzeni kolejnych lat. Będzie także czas na pytania od kibiców. Spotkanie odbędzie się w ramach jubileuszowej edycji 30 Europejskich Dni Dziedzictwa, a także stanowi nawiązanie do zakończonego w niedzielę siatkarskiego mundialu. Proszę w miarę możliwości o udostępnienie tej wiadomości zainteresowanym. Termin: 18 września (niedziela) godz. 17:00, miejsce: budynek Domu Polskiego przy ul. Partyzantów 87 w Olsztynie – sala konferencyjna na parterze.

Brak komentarzy

Dr Bolesław Pilarek 

Szanowny Panie Doktorze.
prosimy przyjąć najserdeczniejsze gratulacje z okazji wręczenia sztandaru Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie sztandaru . To przede wszystkim Pana zasługa. Życzymy dalszych sukcesów w dziele utrwalania dobrych tradycji naszej Alma Mater, zdrowia i pomyślności w życiu osobistym.

Absolwenci:
Apolinary Zapisek
Michał Bukowski
Bronisław Pawliszyn

 

Brak komentarzy