Szanowni Absolwenci!

Serdecznie witam Was na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Znajdziecie tu informacje na temat bieżących wydarzeń z życia Stowarzyszenia, sylwetki naszych kolegów z czasu studiów oraz wiele interesujących artykułów związanych z naszym niezapomnianym Kortowem.

Serdecznie zapraszam do lektury naszej strony internetowej.

Prezes Zarządu
prof. zw. dr hab., dr h.c. Andrzej Faruga

Najnowsze artykuły

SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Sejm RP VIII kadencji uchwałą z dnia 25 maja 2017 roku ustanowił 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak uroczystości odbywać się będą do 2021 roku, czyli do setnej rocznicy ostatniego powstania śląskiego i zakończenia walk o granice. Warto przypomnieć jej historię.

Wydarzeniem, które wpisało się niezwykle mocno w proces odrodzenia duchowego i moralnego Polaków były objawienia Matki Bożej Niepokalanej w Gietrzwałdzie na Warmii, trwające od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Zdaniem Świadków Matka Boska przemówiła w języku polskim. Od tego czasu do Gietrzwałdu, jedynego w Polsce uznanego przez Kościół miejsca objawień przybywało wiele pielgrzymek. Pobyt w sanktuarium wzmacniał patriotyzm polskich pątników. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Mój kraj, moja ojczyzna

To tytuł wrześniowej wystawy malarstwa zorganizowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów UWM i Fundację im. M. Oczapowskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie, której wernisaż odbył się 4 września 2018r. Autorką prac, wykonanych techniką akrylu na płótnie, jest Pani Elżbieta Pilipiuk, mieszkanka Bartoszyc, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, wieloletnia pedagog i nauczycielka, której pasją jest malarstwo sztalugowe. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach w naszym województwie, wiele z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Tematyką jej obrazów jest architektura, przyroda, pejzaże i portrety , a także tematyka religijna. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Święto Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Zgodnie z tradycją, tegoroczne Święto Absolwentów kortowska społeczność akademicka rozpoczęła na Promenadzie Absolwentów przed tablicą upamiętniającą byłych pracowników i absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i poprzedzających go uczelni. Dr Bolesław Pilarek, I zastępca prezesa zarządu Stowarzyszenia Absolwentów, witając zebranych, przypomniał, że w ostatnim okresie zmarło troje absolwentów: prof. dr hab. Wojciech Budzyński, doktor honoris causa multi, dr inż. Józef Chrzanowski , członek zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM i mgr inż. Barbara Michalak, absolwentka Wydziału Rolniczego z roku 1968. Poprosił o uczczenie pamięci zmarłych chwilą ciszy. Przemówienie okolicznościowe wygłosił prorektor prof. dr hab. Jerzy Przyborowski. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zmarł profesor Wojciech Budzyński doktor honoris causa multi

Urodził się 5 grudnia 1948 roku w Guźlinie, w powiecie włocławskim na Kujawach. Po ukończeniu w 1971 roku studiów na Wydziale Rolniczym w olsztyńskiej Wyższej Szkole Rolniczej, został zatrudniony w ówczesnej Katedrze Szczegółowej Uprawy Roli i Roślin w macierzystej uczelni, skąd został skierowany na staż w Uniwersytecie Rolniczym w Wageningen (Holandia). Cała droga naukowa profesora związana jest z macierzystą katedrą, wydziałem i uczelnią, które przechodziły wielokrotne reorganizacje i zmiany nazw. Pracę doktorską przygotował pod kierunkiem prof. dr hab. Kazimierza Majkowskiego i pomyślnie obronił w roku 1976. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii uzyskał w roku 1986. Tytuł naukowy profesora nauk rolniczych nadano mu w roku 1995, a dwa lata później został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Stowarzyszenie Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

uprzejmie zaprasza do wzięcia udziału w obchodach

Dnia Absolwenta

8 września 2018 r.

pod honorowym patronatem JM Rektora UWM

prof. dr hab. Ryszarda J. Góreckiego

Program Dnia Absolwenta:

10.40 – spotkanie na Promenadzie Absolwentów przy tablicy poświęconej pamięci absolwentów i nauczycieli akademickich, złożenie wiązanki kwiatów przez JM Rektora i zapalenie znicza przez absolwentów

11.00 – Otwarcie spotkania i przywitanie gości

11.05 – Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” (Aula im. prof. M. Kotera)

11.25 – Wystąpienie JM Rektora prof. dr hab. Ryszarda J. Góreckiego

11.45 – Wręczenie odznaczeń Stowarzyszenia Absolwentów UWM                 w Olsztynie

12.05 – Wręczenie odznaczeń Związku Młodzieży Wiejskiej

12.20 – Wręczenie Złotych Dyplomów oraz Dyplomów Odnowienia Studiów absolwentom wydziałów: Rolniczego i Zootechnicznego 1968

12.40 – Wystąpienie prof. dr hab. Stanisława Achremczyka

13.00 – Wystąpienia gości

13.25 – Zakończenie

W grupach zorganizowanych uczestniczyć będą absolwenci następujących wydziałów i roczników: Rolniczy 1957, Zootechniczny 1966, Rolniczy 1968, Zootechniczny 1968, Mleczarski 1971, Zootechniczny 1974, Geodezji 1978, Rolniczy 1988 oraz Zootechniczny 1998.

Brak komentarzy

Święto Wojska Polskiego, Wielka Defilada Niepodległości i Rodzinny Piknik

Święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, albo Święto Wojska Polskiego, jest obchodzone 15 sierpnia. Ta data nawiązuje do słynnej Bitwy Warszawskiej, którą Polska wygrała w 1920 roku. Obchodzono je już w dwudziestoleciu międzywojennym, nosiło jednak inną nazwę – Dzień Żołnierza. W 1947 roku zaniechano jednak uroczystości, które powróciły dopiero w 1992 roku.

W tym roku Polskę Święto Wojska w Warszawie odbywające się w stuletnią rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę, było szczególnie uroczyste. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Audycja o Dniu Absolwenta w radiu UWM FM

Zapraszamy do odsłuchania.

http://www.uwmfm.pl/news/126/czytaj/3210/we-wrzesniu-kolejny-zjazd-absolwentow-uwm-w-olsztynie.html

 

Brak komentarzy

Wystawa XX „Dwie w jednej”

Ten zagadkowy tytuł informuje o czerwcowej wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM, , zorganizowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów UWM, już dwudziestej, która składa się z dwóch części. Pierwsza to studia kopii obrazów japońskich słynnego mistrza Utagawy Hirosige, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, zebranych w katalogu pt. „100 widoków z miasta Edo”. Wystawa ta  jest rezultatem kolejnego projektu, realizowanego na zajęciach grupy malarskiej TO MY przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w roku 2017/2018 w ramach doskonalenia warsztatu twórczości plastycznej. Autorzy kopii bardzo  precyzyjnie  oddali w swoich pracach specyficzną technikę, sposób kadrowania i kompozycji oraz koloryt i nastrój sztuki japońskiej. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Wystawa XIX Wenecja i Werona w Bibliotece Uniwersyteckiej

Stowarzyszenie Absolwentów UWM i Fundacja i. M. Oczapowskiego  zaprosiło  9 maja do Biblioteki Uniwersyteckiej na kolejną wystawę, tym razem fotograficzną, pod tytułem „Włoskie Klimaty”. Autorką prac jest pani Bożena Koper, pracownik Biblioteki  Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie, absolwentka Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Studiów Podyplomowych z Psychologii Muzyki w Akademii Muzycznej w Warszawie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Santorini

Santorini

Taki tytuł miała lipcowa wystawa fotografii artystycznej w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów UWM . Autorki prezentowanych zdjęć, pani Ewa Bednarska i pani Justyna Juszkiewicz uświetniły rozpoczynające się wakacje słonecznymi, niezwykle kolorowymi, pełnymi błękitów, bieli, sepii, beżów, szmaragdów i morskich odcieni widokami zachęcającymi do zwiedzania. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

uprzejmie zaprasza do wzięcia udziału w obchodach Dnia Absolwenta 8 września 2018 r.

pod honorowym patronatem JM Rektora UWM prof. dr hab. Ryszarda J. Góreckiego

Program:

10.40 – spotkanie na Promenadzie Absolwentów przy głazie poświęconym pamięci studentów i nauczycieli akademickich

11.00 – Otwarcie spotkania i przywitanie absolwentów występem Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” (Aula im. prof. M. Kotera)

11.30 – Wystąpienie JM Rektora, wręczenie wyróżnień oraz Złotych dyplomów absolwentom

12.15 – Wystąpienia gości

12.40 – Koncert akordeonisty

13.00 – Zakończenie

 

W związku z tym, że na Bal Absolwenta zgłosiły się 4 zjazdy absolwentów nie ma już wolnych miejsc na tegoroczną imprezę. Zapraszamy na część oficjalną wszystkich zainteresowanych absolwentów.

Brak komentarzy