Szanowni Absolwenci!

Serdecznie witam Was na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Znajdziecie tu informacje na temat bieżących wydarzeń z życia Stowarzyszenia, sylwetki naszych kolegów z czasu studiów oraz wiele interesujących artykułów związanych z naszym niezapomnianym Kortowem.

Serdecznie zapraszam do lektury naszej strony internetowej.

Prezes Zarządu
prof. zw. dr hab., dr h.c. Andrzej Faruga

Najnowsze artykuły

Harmonogram zadań związanych z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prezentuje harmonogram działań w związku z ustawą o szkolnictwie wyższym.

Szanowni Państwo!

Od kilkudziesięciu lat służę kortowskiej Uczelni. Kiedy ponownie obejmowałem funkcję rektora, deklarowałem, że jestem do dyspozycji Uniwersytetu i że oferuję swoją ciężką pracę na rzecz Uczelni oraz całej społeczności akademickiej. Nie spodziewałem się wówczas, że nieustannie będziemy się zmagać z nowymi wyzwaniami. Mimo że nasza praca jest zespołowym wysiłkiem, za który moim współpracownikom bardzo dziękuję,  to przyznam Państwu, że trud jest naprawdę ogromny. Zmiany, które nas obejmują w obliczu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym uświadamiają nam, jak wiele wyzwań przed nami i w jak ważnym historycznie momencie uczestniczymy. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Wielce Szanowni Absolwenci

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego zostało założone w 1989 roku. Jego członkowie niezależnie od okresu studiowania oraz miejsca zamieszkania i pracy z mniejszą lub większą aktywnością włączają się w realizację głównego celu Stowarzyszenia, jakim jest podtrzymywanie więzi między koleżankami i kolegami a uczelnią.

W tym celu organizujemy zjazdy koleżeńskie absolwentów z określonych roczników, spotkania integracyjne, kluby regionalne czy branżowe Stowarzyszenia. Ważną rolę łącznika absolwentów z Uniwersytetem spełnia nasze czasopismo „5 plus X”, które w ramach składki członkowskiej otrzymuje każdy z członków Stowarzyszenia.

Szczegóły dotyczące Stowarzyszenia znajdziecie Państwo w załączonym statucie.

Zapraszamy do współpracy ze Stowarzyszeniem i redakcją „5 plus X” wszystkich absolwentów Uniwersytetu i poprzedzających go uczelni.

 

Prezes

Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego

w Olsztynie

dr inż. Bolesław Pilarek

 

Brak komentarzy

Klub Regionalny „Kresowiacy”

Stowarzyszenia Absolwentów UWM

oraz Klub Seniora ZNP w UWM

zaprasza

środa: 15.05.2019 r. o godz. 16.30

na spotkanie

z Romanem Jurkowskim

pt:

Edward Woyniłłowicz, wybitny ziemianin kresowy, fundator „Czerwonego Kościoła” w Mińsku Litewskim”

Miejsce spotkania

„Baccalarium”

ul. Prawocheńskiego 4

Kortowo

Brak komentarzy

Na marginesie 30-lecia Stowarzyszenia Absolwentów

Doceńmy to, co dobrego zrobiono

Z okazji trzydziestolecia Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie postanowiłem wyjaśnić kilka opinii upowszechnianych przez osoby, które nie uczestniczyły w działalności powołanej przez Stowarzyszenie Fundacji im. M. Oczapowskiego i nie znają statutów.

W końcu lat 80-tych ubiegłego wieku grupa absolwentów postanowiła powołać Stowarzyszenie Absolwentów a ono Fundację im. M. Oczapowskiego. Zbiegło się to z decyzją o likwidacji uczelnianego Ośrodka Organizacji Badań i Wdrożeń. Osoby przygotowujące statut Fundacji uwzględniły w nim część zadań likwidowanej jednostki. Pierwszy zarząd Fundacji utworzono z pracowników Ośrodka z kierownikiem w randze prezesa. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Sprawiała, że dzień stawał się lepszy

Gdy umiera ktoś, kogo lubimy, kochamy

i szanujemy, wtedy coś umiera w nas

 

W wielkanocny poniedziałek w wieku 74 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarła mgr inż. Helena Teresa Zaworska, jedna z najbardziej zasłużonych osób dla doradztwa rolniczego i agroturystyki.

Studiowaliśmy na Wydziale Rolniczym byłej Wyższej Szkoły Rolniczej w latach 1963-1968. Teresa, bo tak Ją nazywaliśmy, była bardzo dobrą studentką, uśmiechniętą, pełną życia, radości, ciepła, miłości. Zawsze życzliwa, zawsze pogodna, potrafiąca się wsłuchać w cudze problemy. Krzywda innych nigdy nie była Jej obojętna. Wyciągająca swą pomocną dłoń do każdego, kto tylko pomocy potrzebował. Dla każdego miała dobre słowo. Swoim pozytywnym usposobieniem dodawała otuchy i sprawiała, że zły dzień stawał się dla każdego lepszy. Taka pozostała przez całe życie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Pozostali w naszej pamięci

Do tragedii pod Smoleńskiem doszło 10 kwietnia 2000 roku. W drodze na uroczystości upamiętniające 70 rocznicę katyńskiej zbrodni rozbił się prezydencki samolot Tu-154 M. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Wśród ofiar były osoby związane z naszym regionem i Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim. Byli to:

*Aleksander Szczygło pochodził z Jezioran. W latach 1978–1983 uczęszczał do Technikum Kolejowego w Olsztynie. W 1990 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 1996 ukończył roczny kurs dla pracowników administracji publicznej z Europy Środkowej i Wschodniej organizowany przez Georgetown University (zajęcia odbywały się na University of Wisconsin) oraz odbył praktykę w Kongresie Stanów Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Nowoczesne muzeum na Polach Grunwaldzkich

Na Polach Grunwaldzkich wmurowano kamień węgielny pod nowoczesne muzeum. Uroczystość zaszczyciło wiele znakomitych gości z marszałkiem województwa warmińsko – mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem, wojewoda warmińsko – mazurskim  Arturem Chojeckim, byłym wieloletnim wójtem gminy Grunwald i prezesem Rady Fundacji Grunwald Henrykiem Kacprzykiem oraz dyrektorem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku Szymonem Drejem.

- Grunwald to marka rozpoznawalna nie tylko w regionie, lecz również w całej Europie. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jako wojewódzka samorządowa instytucja kultury pielęgnuje historię tego miejsca i stroi na straży zachowania krajobrazu kulturowego Pól Grunwaldzkich. Bitwa pod Grunwaldem miała przełomowe znaczenie w dziejach ówczesnej Europy i wpłynęła na jej obecny wygląd. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Klub Regionalny „Kresowiacy”

Stowarzyszenia Absolwentów UWM

oraz Klub Seniora ZNP w UWM

zaprasza

środa: 24.04.2019 r. o godz. 16.00

na spotkanie pt.:

„Kult Piłsudskiego w międzywojennym Wilnie”

Miejsce spotkania

„Baccalarium”

ul. Prawocheńskiego 4

Kortowo

Brak komentarzy

XVI gala

Laur „Najlepszym z Najlepszych

Od 2004 roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego konkursu dla osób, instytucji lub firmy z regionu Warmii i Mazur, które w poprzedzającym roku wyróżniły się na forum krajowym lub międzynarodowym, osiągnęły liczące się sukces i zostały docenione przez niezależne gremia.

- To wyróżnienie to ustanowiono – powiedział między innymi marszałek Gustaw Marek Brzezin, żeby uhonorować mieszkańców regionu, którzy osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej, europejskiej i światowej. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Eugeniusz Nowicki nie żyje

Ciągle się mówi, że życie jest krótkie,

człowiek wszakże, jeżeli je dobrze wykorzysta,

może zdziałać wiele.

Goethe

 

Jeszcze kilkanaście dni temu był u mnie i  z pasją opowiadał o organizowaniu wspólnie z Klubem Branżowym Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie „ZOOTECHNICY” zjazdu swojego rocznika z okazji ukończenia 60 lat temu studiów na Wydziale Zootechnicznym.  Z nieukrywaną radością zaaprobował projekt przygotowanego na tę okoliczność diamentowanego dyplomu. Obiecał nam, że osobiście porozmawia z koleżankami i kolegami ze studiów i powie na ile osób przygotować uroczystą kolację. Niestety, po raz pierwszy nie dotrzyma słowa.  W nocy 28 marca okrutna śmierć wyrwała Go z naszych szeregów. Odszedł nagle cicho, tak samo jak żył. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Uwaga Artyści!

Zapraszamy Absolwentów do prezentowania swoich prac fotograficznych, malarskich, tkaniny lub  rzeźby na comiesięcznych wystawach Artystycznej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie – Kortowie. Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń na rok 2020. Oczekujemy na nie w siedzibie  Stowarzyszenia Absolwentów w Olsztynie – Kortowo, przy ulicy Heweliusza 14 pokój 112 lub pod adresem mailowym: maria.bent@o2.plstowarzyszenie.absolwentów@uwm.edu.pl

Brak komentarzy

Klub branżowy „Zootechnicy”

Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

oraz

Fundacja im. M. Oczapowskiego

zapraszają

4.04.2019 r. o godz. 11.15

na wykład

Prof. dr hab. inż. Anna Wójcik, prof. zw.,

pt. Możliwości wykorzystania fitopreparatów w celu ograniczenia niekorzystnych skutków działania czynników stresowych występujących w obrocie przedubojowym drobiu.

Miejsce spotkania: Katedra Higieny Zwierząt i Środowiska,

Kortowo, bl.N.Zoot. s.106 (ul.Oczapowskiego 5)

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa pod nr telefonu 667 427 544

lub 89 533 28 00 do godz. 16-tej dnia 2.04.2019.

Brak komentarzy