Szanowni Absolwenci!

Serdecznie witam Was na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Znajdziecie tu informacje na temat bieżących wydarzeń z życia Stowarzyszenia, sylwetki naszych kolegów z czasu studiów oraz wiele interesujących artykułów związanych z naszym niezapomnianym Kortowem.

Serdecznie zapraszam do lektury naszej strony internetowej.

Prezes Zarządu
prof. zw. dr hab., dr h.c. Andrzej Faruga

Najnowsze artykuły

Wielce Szanowni Absolwenci

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało założone w 1989 roku. Jego członkowie niezależnie od okresu studiowania oraz miejsca zamieszkania i pracy z mniejszą lub większą aktywnością włączają się w realizację głównego celu Stowarzyszenia, jakim jest podtrzymywanie więzi między koleżankami i kolegami a uczelnią.

W tym celu organizujemy zjazdy koleżeńskie absolwentów z określonych roczników, spotkania integracyjne, kluby regionalne czy branżowe Stowarzyszenia. Ważną rolę łącznika absolwentów z Uniwersytetem spełnia nasze czasopismo „5 plus X”, które w ramach składki członkowskiej otrzymuje każdy z członków Stowarzyszenia.

Szczegóły dotyczące Stowarzyszenia znajdziecie Państwo w załączonym statucie.

Zapraszamy do współpracy ze Stowarzyszeniem i redakcją „5 plus X” wszystkich absolwentów Uniwersytetu i poprzedzających go uczelni.

 

Prezes

Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

dr inż. Bolesław Pilarek

Żadne ewentualne naruszenia praw autorskich w zamieszczanych niżej tekstach nie są zamierzone.

Brak komentarzy

Organizacje absolwenckie w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i poprzedzającyh go uczelniach

Korzenie naszego Stowarzyszenia sięgają roku 1872, kiedy to polscy studenci rolnictwa na Uniwersytecie w Lipsku założyli Towarzystwo Naukowe Unitas…

Więcej o naszej historii przeczytacie w najnowszej publikacji Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie pt.: „Organizacje absolwenckie w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i poprzedzających go uczelniach”, pod redakcją Bolesława Pilarka.

Książkę można pobrać w pliku .pdf z poniższego linku:

 

Organizacje absolwenckie

 

Brak komentarzy

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyła się jubileuszowa 25 inauguracja roku akademickiego 2023/24. Już w holu Centrum Konferencyjnego witała gości pięknie grająca orkiestra Rafała Krauzego. Po wprowadzeniu sztandaru Chór Akademicki im. Prof. Wiktora Wawrzyczka pod dyrekcją prof. Katarzyny Bojaruniec wykonał Hymn Państwowy i Hymn Unii Europejskiej. Przybyłych gości powitał JM Rektor dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili posłowie: Iwona Arent, Janusz Cichoń, Monika Falej, Marcin Kulasek, Paweł Papke, Urszula Pasławska, Michał Wypij i Zbigniew Ziejewski oraz senator Lidia Staroń. Przybyli także: wojewoda warmińsko-mazurski Marcin Chojecki, marszałek warmińsko-mazurski dr inż. Gustaw Marek Brzezin, reprezentująca prezydenta Olsztyna dr. inż. Piotra Grzymowicza Ewa Kaliszuk, pierwszy zastępca prezydenta, prof. dr hab. Bronisław Sitek, dr h.c., sekretarz Rady Doskonałości Naukowej, byli rektorzy prof. dr hab. Ryszard Górecki, prof. dr hab. Jerzy Strzeżek, dr h.c i prof. dr hab. Stefan Smoczyński wraz z liczna grupą emerytowanych profesorów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie

Samorząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego zorganizował we wrześniu na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie. Warmia i Mazury są jednym z liderów w Polsce pod względem liczby gospodarstw ekologicznych i areału upraw realizowanych w tym systemie produkcji. Zarejestrowanych jest tu około 3,5 tys. gospodarstw. Produkcja żywności wysokiej jakości to jedna z naszych inteligentnych specjalizacji.To doroczne święto wsi jest symbolicznym podziękowaniem za zbiory i prośbą o urodzaj w przyszłych latach oraz wspaniałą okazją do wspólnego spotkania się rolników z całego województwa.  W świątecznym nastroju władze samorządowe dziękują rolnikom za całoroczną, mozolną i bardzo trudną pracę.    Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Perłowy jubileusz absolwentów Wydziału Rolniczego – rocznik 1993

Wspaniały rocznik ‘93

W dniach 15-17 września 2023 r. w naszej Alma Mater Cortoviensis odbyło się uroczyste spotkanie Absolwentów Wydziału Rolniczego, którzy kończyli Olsztyńską Akademię Rolniczo-Techniczną w 1993 roku. Po 30 latach od ukończenia studiów, zjechało nas tutaj 74 osoby, co według wielu i przede wszystkim według opiekunki naszego roku pani prof. dr hab. Zofii Benedyckiej wydało się sporym sukcesem.

Nasz jubileuszowy Zjazd Absolwentów rozpoczęliśmy wieczorem w piątek grillem i ogniskiem, które odbyły się na terenie Katedry Pszczelnictwa. Organizacją spotkania zajęła się Fundacja im. M. Oczapowskiego, a właściwie pani Agnieszka Szulich, Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Złoty jubileusz absolwentów Wydziału Rolniczego- rocznik 1973

Naj, naj, naj!

Największy wydział, największa liczba absolwentów, najwięcej odnowień dyplomów ukończenia studiów i złotych dyplomów z okazji 50-lecia ukończenia studiów. Najwięcej osób rozpoczynających po studiach pracę naukową, najwięcej osób z tytułami profesorów. Takich „naj” można by jeszcze, jak z rękawa.

Przygotowania do tej uroczystości trwały ponad pół roku, a zważywszy, że na ten wielki finał wydano drukiem książkę – drugi tom studenckich wspomnień, śmiało możemy powiedzieć, że przygotowania były pracą ciągłą. Trwały przynajmniej od poprzedniego zjazdu, czyli pięć lat. Wielki wysiłek organizacyjny wykonali Agnieszka Marchlewska – spiritus movens z Olsztyna, Edward Chyliński z Włocławka – lokomotywa wszelkich poczynań i Agnieszka Szulich księgowa Fundacji im. M. Oczapowskiego, która gromadziła listy uczestników, czuwała nad finansami imprezy, prowadziła korespondencję z władzami Uniwersytetu i pracownikami Fundacji „Żak”, porozumiewała się z firmami przygotowującymi lokal, katering, itp. Była „naszym” człowiekiem od spraw różnych, trudnych i niemożliwych. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Złoty jubileusz absolwentów Wydziału Zootechnicznego – rocznik 1973!

Trwaj chwilo, jesteś piękna

W dniach 10-12 września wszystkie drogi prowadziły do Kortowa, niektóre nawet z bardzo daleka np.: z Brzeska k. Krakowa przyjechał Lech Pikuła, z Białej Podlaski – Jaś Mulawa, z Ostrowca Świętokrzyskiwgo – Ewa Pietrzycka, z Piły Bogdan Matuszewski. Po pięknym spotkaniu wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że warto było jechać nawet te paręset kilometrów, aby spotkać bratnie dusze, pogadać szczerze i potańczyć. Myślę, że wszyscy, a było nas dużo (33 osoby), a na grillu w Tafli (dawna Przystań) nad naszym kortowskim jeziorem było aż 39 osób, dotarli olsztyniacy. Wywieźliśmy z Kortowa najpiękniejsze wrażenia.

Nasz zjazd rozpoczęliśmy 10 września tym razem w niedzielę, bo w sobotę odbywało się w Kortowie Dzień Absolwenta, czyli zjazd  wielu roczników studiów. Już od 14-tej mogliśmy się kwaterować w akademiku nr 3, ale stęsknieni  za Kortowem przyjechali długo przed czasem – nasz kolega Józek Pieńkowski z Warszawy, Teresa Gajewska-Paterek z Torunia i Ewa Kucharek-Pałka z Lidzbarka. Wkrótce dobiła reszta towarzystwa, Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa

We wrześniu w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na placu przed Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM odbyło się Ogólnopolskie Święto Sera – Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. Organizatorami tej pożytecznej imprezy były: Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, Wydział Nauki o Żywności, Krajowe Zrzeszenie Mleczarzy w Warszawie, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Urząd Miasta w Olsztynie i Fundacja ŻAK Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Osobą odpowiedzialną za organizację była dr hab. Justyna Żulewska, kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością. Z szacunków organizatorów wynika, że imprezę odwiedziło około 10 000 osób. Celem Ogólnopolskiego Święta Sera było pokazanie konsumentom najwyższej jakości wyrobów mleczarskich produkowanych przez krajowy przemysł mleczarski. Imprezie honorowo patronowali: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego dr inż. Gustaw Marek Brzezin, Prezydent Olsztyna dr inż. Piotr Grzymowicz i JM Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Elżbiecie i Władysławowi Płoskim

wyrazy szczerego współczucia

z powodu śmierci brata i szwagra

Zdzisława Chęcmanowskiego

składa

Stowarzyszenie Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Brak komentarzy

Dlaczego wspominamy dziś Profesora Larskiego?*

Szanowny Panie Dziekanie ! Dostojni Pleni Titulo Profesorowie i Nauczyciele Akademiccy. Droga Rodzino profesora dr  hab.  Zdzisława Larskiego. Wszyscy mili Goście. Koleżanki i Koledzy !

Dlaczego wspominamy dziś Profesora Larskiego ? Skąd pomysł, aby właśnie Jego Osobę w taki sposób upamiętnić w murach Zakładu Wirusologii i Immunologii, gdzie przez wiele lat pracował ? Kiedy wiele lat temu przyjechałem do Kortowa, aby zobaczyć nowe budynki Nowego Kortowa, do którego przeniesiono Wydział Medycyny Weterynaryjnej uderzyło mnie, że na białych, nowiutkich, równych ścianach aż krzyczała pustka i to w murach uczelni istniejącej prawie pół wieku! Miałem skojarzenie, że to coś na kształt skrzyżowania wylęgarni studentów i przemysłowego kombinatu. Jakże to odmienny widok od tego, który widziałem chodząc po Uczelni we Wrocławiu. Tam widać było tablice wielkich profesorów jeszcze ze Lwowa, którzy po wojnie założyli  uczelnię weterynaryjną i historię tego miejsca pisali swoim życiem tak pięknie, że zasłużyli na to, aby ich postacie Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Pamięci Prof. dr. hab. Zdzisława Larskiego*

Oto dziś, na naszych oczach dzieje się historia. Zapisujemy właśnie jedną z najnowszych kart historii naszego Wydziału. Wprawdzie nie jest to może wielka historia, ale myślę, że jest piękna, bo jest wyrazem naszej bezinteresownej wdzięczności. Być może jeszcze nie wszyscy uświadamiamy sobie, że ten  dzień zapełni też ostatnią stronę w albumie ze zdjęciami Profesora Larskiego. Jesteśmy tu dlatego, aby nasza wdzięczność była niczym ostatni, piękny akord kończący wspaniałą ,,Symfonię Życia” wielkiego uczonego, nauczyciela akademickiego i wychowawcy pokoleń lekarzy weterynarii, do których my też mamy zaszczyt i przywilej należeć!

Szanowni Państwo!

Nawiązując do wypowiedzi mojego przyjaciela Jacka Gruszczyńskiego, chciałbym  przywołać  również moje wspomnienia, związane z Osobą  Pana Profesora. Pierwsze wspomnienie jakie pojawia się w moich myślach, gdy słyszę słowa: ,,Prof. dr hab. Zdzisław Larski” – to zawsze widzę pod powiekami, Jego dostojną, szlachetną twarz z okularami na nosie, i Jego postawną sylwetkę stojącą na katedrze, w śnieżnobiałym fartuchu. Do dziś słyszę Jego rzeczowe monologi w czasie wykładów, zawsze pełne dystynkcji, elegancji i pięknej polszczyzny, Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy