Szanowni Absolwenci!

Serdecznie witam Was na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Znajdziecie tu informacje na temat bieżących wydarzeń z życia Stowarzyszenia, sylwetki naszych kolegów z czasu studiów oraz wiele interesujących artykułów związanych z naszym niezapomnianym Kortowem.

Serdecznie zapraszam do lektury naszej strony internetowej.

Prezes Zarządu
prof. zw. dr hab., dr h.c. Andrzej Faruga

Najnowsze artykuły

Wielce Szanowni Absolwenci

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało założone w 1989 roku. Jego członkowie niezależnie od okresu studiowania oraz miejsca zamieszkania i pracy z mniejszą lub większą aktywnością włączają się w realizację głównego celu Stowarzyszenia, jakim jest podtrzymywanie więzi między koleżankami i kolegami a uczelnią.

W tym celu organizujemy zjazdy koleżeńskie absolwentów z określonych roczników, spotkania integracyjne, kluby regionalne czy branżowe Stowarzyszenia. Ważną rolę łącznika absolwentów z Uniwersytetem spełnia nasze czasopismo „5 plus X”, które w ramach składki członkowskiej otrzymuje każdy z członków Stowarzyszenia.

Szczegóły dotyczące Stowarzyszenia znajdziecie Państwo w załączonym statucie.

Zapraszamy do współpracy ze Stowarzyszeniem i redakcją „5 plus X” wszystkich absolwentów Uniwersytetu i poprzedzających go uczelni.

 

Prezes

Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

dr inż. Bolesław Pilarek

Żadne ewentualne naruszenia praw autorskich w zamieszczanych niżej tekstach nie są zamierzone.

Brak komentarzy

Złoty jubileusz trzech absolwentów-dziennikarzy

W ubiegłym roku po raz pierwszy trzech absolwentów różnych wydziałów Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie: Jerzy Pantak, Bolesław Pilarek i Mirosław Rogalski obchodziło złoty jubileusz pracy dziennikarskiej. Ich osiągnięcia doceniły władze wojewódzkie i miejskie. Podczas ubiegłorocznego Dnia Absolwenta marszałek województwa warmińsko-mazurskiego dr inż. Gustaw M. Brzezin wręczył jubilatom ryngrafy z gratulacjami, a wiceprezydent Olsztyna mgr Ewa Kaliszuk – adresy z gratulacjami, podziękowaniami i życzeniami. Jubilaci są także oficerami rezerwy. Na tej uroczystości dwaj zostali również docenieni przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, który przyznał im Medale za Wybitne Zasługi dla Związku. Podporucznik dr inż. Bolesław Pilarek otrzymał złoty medal, a podporucznik mgr inż. Mirosław Rogalski -brązowy. Jerzy Pantak był wcześniej odznaczony. Przypomnijmy osiągnięcia jubilatów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Tablica na domu Henryka Panasa

Henryk Panas, pisarz, publicysta i działacz społeczny związany z Warmią i Mazurami doczekał się kolejnego symbolicznego upamiętnienia. We wtorek, 4 stycznia, w 110. rocznicę urodzin pisarza na jego dawnym domu w Olsztynie odsłonięto tablicę. Przy ul. Księcia Witolda 30 Henryk Panas mieszkał i tworzył 30 lat, aż do śmierci w 1985 roku. Zmarł we wrześniu 1985 roku i spoczywa na cmentarzu przy ul. Poprzecznej. Jedna z ulic w Olsztynie nosi Jego imię.

Panas był pierwszym pisarzem z naszego regionu, który zasłynął w świecie swym apokryfem, książką „Według Judasza”, wydaną w 1973 roku i przetłumaczoną na sześć języków. Pomysł instalacji tablicy niezmiernie uradował syna pisarza, Jacka, absolwenta dawnego Wydziału Zootechnicznego WSR w Olsztynie, a potem znanego dziennikarza radiowego i prasowego.

– Ogromnie się cieszę z powodu tego wydarzenia. Tablica zawisła tuż przy oknie gabinetu, w którym ojciec pracował – powiedział syn pisarza, Jacek i dodał: – Potem Ojciec ostatnie swoje dni spędzał w pokoju na piętrze, skąd miał widok na ogródek i sąsiadów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zaproszenie

Brak komentarzy

Zjazd Absolwentów Wydziału Bioinżynierii Zwierząt – rocznik 1971-1976

W tym roku minęło 50 lat od czasu kiedy rozpoczęliśmy studia na Wydziale Zootechnicznym a 45 gdy z tytułami opuściliśmy mury Uczelni aby pełni wiedzy i optymizmu rozpocząć dorosłe życie. Nie zapomnieliśmy jednak o sobie i regularnie co 5 lat spotykamy się w Kortowie aby osobiście odnowić nasze przyjaźnie, powspominać dawne czasy, poczuć młodzieńcza beztroskę  i zwyczajnie po prostu się „odmłodzić”. Rozpoczynaliśmy studia w Wyższej Szkole Rolniczej, kończyliśmy w Akademii Rolniczo-Technicznej im. Oczapowskiego, teraz spotykamy się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim ale to wciąż jest to samo magiczne miejsce – KORTOWO. I ciągnie nas do tego miejsca chociaż w czasie studiów różnie bywało co utrwalono w refrenie piosenki „bo nie ma to jak studiować w Kortowie tu szczęście się ma lecz traci się zdrowie i płynie nam czas raz lepiej raz gorzej lecz fajnie jest”. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zahartowany pod kołem podbiegunowym

Wacław Rudak w studenckich czasach zwykł w zimowe poranki wyskakiwać przez okno z akademika i myć się śniegiem. Wśród studenckiej braci pochodzącej z cieplejszych zakątków Polski wzbudzał nie lada sensację. Ciekawskim cierpliwie tłumaczył, że to  przyzwyczajenie pozostało mu po trzyletniej służbie wojskowej odbytej w podbiegunowej części byłego Związku Radzieckiego.

 

NA LITWIE i POD KOŁEM PODBIEGUNOWYM

Urodził się  dwa lata przed II wojną światową  w Sanguniszkach w gminie Mejszagoła na Wileńszczyźnie w rodzinie Józefy i Antoniego Rudaków, gospodarujących na 12–hektarowym gospodarstwie. Po wojnie tereny te znalazły się w byłym ZSRR, a właściciele większych gospodarstw zostali nazwani kułakami, a nawet wrogami ludu. Pierwsze 4 klasy  ukończył w polskiej szkole, a od V do matury uczęszczał do szkoły rosyjskiej z obowiązkowym językiem litewskim. Po maturze został powołany do odbycia służby wojskowej. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Muzyczna niespodzianka na święta

Społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymała na święta niecodzienny prezent – pocztówkę muzyczną z życzeniami, nagraną przez rektorów oraz dziekanów. Świąteczny teledysk powstał w studiu nagraniowym Wydziału Sztuki.

Władze UWM przygotowały pracownikom i studentom niespodziankę. Co najlepiej wprowadza w świąteczny nastrój? Piosenka. Premiera pastorałki zatytułowanej „Kortowskie święta” odbyła się podczas ostatniego w tym roku kalendarzowym posiedzenia Senatu UWM (21.12.).

– Piosenka to życzenia od władz Uniwersytetu i dziekanów dla wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ale także dla innych uniwersytetów i szkół wyższych – opowiada prof. Benedykt Błoński, dyrygent i dziekan Wydziału Sztuki.

Pomysł nagrania muzycznych życzeń podsunęła prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, zainspirowana słynną piosenką o karpiu, pojawiającą się co roku przed świętami Bożego Narodzenia na antenie Programu 3 PR. Podchwycili go artyści z Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki i zaangażowali się w realizację projektu. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Dr M. Przeperski: Józef Tejchma był ministrem kultury, który „pozwalał na więcej”

Najbardziej charakterystycznym przejawem jego „liberalnego” myślenia o kulturze jest obrona „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy. Nieprzypadkowo mówiło się, że dla towarzyszy Tejchmy wyprodukowanie tego filmu było już krokiem zbyt odważnym – mówi PAP dr Michał Przeperski, historyk z Muzeum Historii Polski.

13 grudnia 2021 r. w Warszawie zmarł Józef Tejchma, minister kultury i sztuki (w latach 1974–1978 i 1980–1982), minister oświaty i wychowania (1979–1980), w latach 1972–1979 wiceprezes Rady Ministrów, jeden z najważniejszych działaczy partyjnych lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Przez środowisko artystyczne był uznawany za „partyjnego liberała” pozwalającego twórcom na stosunkowo znaczącą swobodę twórczą. Po 1989 r. pracował nad wspomnieniami i swoimi refleksjami na temat systemu komunistycznego. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Józef Tejchma w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie

Były minister i wicepremier Józef Tejchma bywał także w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, gdzie spotykał się ze środowiskiem akademickim. Pamiętając o swoich korzeniach, podczas jednego z pobytów pierwszy przewodniczący Zarządu Głównego Związku Młodzieży Wiejskiej spotkał się z działaczami studenckich organizacji młodzieżowych i z zainteresowaniem wypytywał o działalność ZMW.

Bolesław Pilarek poinformował pierwszego przewodniczącego Zarządu Głównego ZMW o działalności kortowskiej studenckiej organizacji ZMW. Szczególnymi wydarzeniami w okresie kadencji Zarządu Uczelnianego ZMW w latach 1965/66 było otrzymanie sztandaru, zorganizowanie kursu przygotowawczego do egzaminów wstępnych, założenie Klubu Absolwentów Wyższej Szkoły Rolniczej i Koła ZMW Pracowników Naukowych WSR, zorganizowanie Sekcji Jeździeckiej, Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy