Szanowni Absolwenci!

Serdecznie witam Was na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Znajdziecie tu informacje na temat bieżących wydarzeń z życia Stowarzyszenia, sylwetki naszych kolegów z czasu studiów oraz wiele interesujących artykułów związanych z naszym niezapomnianym Kortowem.

Serdecznie zapraszam do lektury naszej strony internetowej.

Prezes Zarządu
prof. zw. dr hab., dr h.c. Andrzej Faruga

Najnowsze artykuły

Wielce Szanowni Absolwenci

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało założone w 1989 roku. Jego członkowie niezależnie od okresu studiowania oraz miejsca zamieszkania i pracy z mniejszą lub większą aktywnością włączają się w realizację głównego celu Stowarzyszenia, jakim jest podtrzymywanie więzi między koleżankami i kolegami a uczelnią.

W tym celu organizujemy zjazdy koleżeńskie absolwentów z określonych roczników, spotkania integracyjne, kluby regionalne czy branżowe Stowarzyszenia. Ważną rolę łącznika absolwentów z Uniwersytetem spełnia nasze czasopismo „5 plus X”, które w ramach składki członkowskiej otrzymuje każdy z członków Stowarzyszenia.

Szczegóły dotyczące Stowarzyszenia znajdziecie Państwo w załączonym statucie.

Zapraszamy do współpracy ze Stowarzyszeniem i redakcją „5 plus X” wszystkich absolwentów Uniwersytetu i poprzedzających go uczelni.

 

Prezes

Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

dr inż. Bolesław Pilarek

Żadne ewentualne naruszenia praw autorskich w zamieszczanych niżej tekstach nie są zamierzone.

Brak komentarzy

Organizacje absolwenckie w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i poprzedzającyh go uczelniach

Korzenie naszego Stowarzyszenia sięgają roku 1872, kiedy to polscy studenci rolnictwa na Uniwersytecie w Lipsku założyli Towarzystwo Naukowe Unitas…

Więcej o naszej historii przeczytacie w najnowszej publikacji Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie pt.: „Organizacje absolwenckie w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i poprzedzających go uczelniach”, pod redakcją Bolesława Pilarka.

Książkę można pobrać w pliku .pdf z poniższego linku:

 

Organizacje absolwenckie

 

Brak komentarzy

Nie ma jak studiować w Kortowie

Nie ma to jak studiować w Kortowie Tu dowiesz się jak powiększać pogłowie …Wół pobrał dziesięć kilo trocin i wydalił cztery deski. Jaka jest strawność trocin? Najpierw trzeba było na te studia zdać. Do ujednolicenia wiedzy i nowego spojrzenia na świat służył kurs przygotowawczy. Trzeba się było zapisać, wpłacić pieniądze i uczestniczyć. Zajęcia mieliśmy w sali wykładowej Wydziału Mechanizacji Rolnictwa. Ze znajomych chodzili tam Tadek O. z mojej dawnej klasy i Jurek B z klasy C. Starałem się czegoś nauczyć, ale przekazywana wiedza była jakaś inna niż ta ze szkoły. Tak naprawdę to najbardziej z całego kursu pamiętam czerwoną spódniczkę Anki Z.

Egzamin nie był tak emocjonujący jak maturalny. Ale matematykę zdałem. Cudownie otworzyła mi się w mózgu jakaś klapka i rozwiązałem skomplikowane algebraiczne równanie. Zainteresował się mną jakiś gość z komisji i zaczęliśmy rozmawiać, o tym równaniu oczywiście. Coś mu wyjaśniałem, on słuchał i mam wrażenie, że to było ważne. Inne przedmioty też pozdawałem bez problemu, chociaż na pewno mogło być lepiej. No, myślę, egzamin pewnie zdany, ale czy mnie przyjmą? Przyjęli, choć moje notowania były bliższe końca listy. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Zasłużony olsztyński rybak

Mgr inż. Jan S t a f i n i a k po maturze w Technikum Rybackim w Sierakowie Wlkp., przyjechał do Olsztyna odbyć obowiązkowy staż rybacki. Gospodarstwem tym, eksploatującym wtedy 10,6 tys. ha jezior w 4 powiatach kierowali najstarsi absolwenci olsztyńskiego byłego Wydziału Rybackiego WSR. Kierownikiem PGRyb.był  inż. Henryk  S u w i k (abs. 1957), starszym ichtiologiem -  inż. Tadeusz  J a g i e ł k a (1958) oraz inż. Zenon  A l e k s i u n (1957) i ja  JG (1961/62)  – jako młodsi ichtiolodzy. Siedzibą PGRyb. Olsztyn był okazały gmach w Likusach (obecnie dzielnica miasta), gdzie mieściły się także mieszkania i Rejonowy Inspektorat Rybacki, kierowany przez dyrektora inż. Stanisława Jakowicza oraz jego zastępcę inż. Leopolda Węglińskiego (żyjący, 97 lat), wychowankowie prof. Franciszka Staffa z WSGW. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Profesor Gustaw Dębniewski nie żyje

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 19 kwietnia 2024 roku

zmarł

ŚP.

dr hab. Gustaw Dębniewski, prof. UWM

emerytowany pracownik naukowy, wychowawca wielu pokoleń    absolwentów

Wyższej szkoły Rolniczej, Akademii Rolniczo-Technicznej

i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,

dyrektor Instytutu Nauk Społeczno-Politycznych w latach 1974-1990,

kierownik Katedry Ekonomii latach 1990-2002 na Wydziale Nauk Ekonomicznych.

Odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim OOP.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie Zmarłego składa:

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu warmińsko-mazurskiego w Olsztynie

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 25 kwietnia 2024 r. o godz. 1215 mszą świętą żałobną w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu przy ul. Dybowskiego 2
w Olsztynie, a zakończą na cmentarzu w Bartągu.

Brak komentarzy

Wspomnień czar – taneczny zawrót głowy

Nie cofniesz czasu, błędów nie naprawisz,

Życie jest jedno, trzeba umieć się nim bawić.

I jeśli zabrzmi w tej zabawie dobra nuta,

To za tą nutą idź i naucz się jej słuchać,

W przeciwnym razie umarł w butach!

 

Taniec

Oddziaływanie ruchu w rytm muzyki, to coś więcej niż lepszy nastrój i bardziej gibkie ciało. Nauka tańca zwiększa ogólną plastyczność mózgu, co pozwala mu lepiej dostosowywać się do nowych wyzwań. Kiedy uczysz się nowych kroków, musisz nauczyć się tych nowych kroków, musisz nauczyć się łączyć je w sekwencje. A w miarę postępu lekcji musisz przypomnieć sobie kroki, których nauczyłeś się na poprzednich zajęciach, aby dodać dodatkowe ruchy. Jednak w tańcu chodzi nie tylko o wyzwania, poprawę kondycji czy zdolności poznawcze. Chodzi przede wszystkim o szczęście i radość. A ta u osób tańczących jest tak duża, że jest w stanie wyrwać do życia osoby pogrążone w smutku czy depresji. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Mgr Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Miasto jest dla mieszkańców, a nie mieszkańcy dla miasta.

Robert Szewczyk urodził się w Olsztynie. Jest politykiem młodego pokolenia. Ma 43 lata. Od 2010 roku jest radnym miejskim Koalicji Obywatelskiej, w 2018 roku został przewodniczącym Rady Miasta w Olsztynie.

Robert Szewczyk w kampanii wyborczej podkreślał, że jego rodzina od wielu pokoleń jest związana z Olsztynem. On się w tym mieście urodził, chodził do szkoły podstawowej nr 19 w dzielnicy Gutkowo, maturę zdał w I LO w Olsztynie. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim ukończył Wydział Prawa i Administracji. Ukończył też Szkołę Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Ma żonę i trzech synów.

Mgr Robert Szewczyk pracę zawodową zaczynał jako urzędnik w w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w wydziale finansów i budżetu. Potem przeszedł do Urzędu Marszałkowskiego. Prowadził biuro prasowe i był zastępcą dyrektora gabinetu marszałka. Następne 4 lata pracował w departamencie kultury i edukacji, gdzie zajmował się m.in. programem rozwoju kultury woj. warmińsko-mazurskiego. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Klub Regionalny „Kresowiacy”

Stowarzyszenia Absolwentów UWM

oraz Klub Seniora ZNP w UWM

zapraszają

wtorek 23.04.2024 r. o godz. 15.00

na spotkanie

z dr hab. Marią Korybut-Marciniak, prof. UWM

pt:

Profesorowie Uniwersytetu Wileńskiego

„Profesorska katarynka”

- studencka kultura śmiechu na Uniwersytecie Wileńskim

Miejsce spotkania

„Baccalarium”

ul. Prawocheńskiego 4

Kortowo

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kortowie

Ponad  80 lat temu świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy okupujący terytoria ZSRR ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem masowych grobów polskich oficerów.  Na ten rok przypadała  także 84. rocznica II wywózki Polaków na Sybir. Zginęło blisko 22 tysięcy polskich jeńców wojennych i więźniów. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Tragedia ta do dziś pozostaje niezabliźnioną raną.

W listopadzie 2007 r. Sejm przez aklamację podjął uchwałę, w której ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej „w hołdzie ofiarom oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r. o Decyzja o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa czy aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Pożegnanie dr Feliksa Walichnowskiego

Uroczyste pożegnanie Pana doktora Feliksa Walichnowskiego odbyło się 5 kwietnia w obecności dużego grona najbliższych, przyjaciół, kolegów i współpracowników. Mowy pożegnalne wygłosili: Marek Książek – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Maria Bentkowska w imieniu Artystycznej Rezerwy Twórczej przy Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim, prof. Antoni Jarczyk, Andrzej Cieślak – prezes oddziału Związku Literatów Polskich oraz Stanisław Szatkowski – były wojewoda warmińsko-mazurski. Takimi słowami pożegnała Pana dr Feliksa Maria Bentkowska: Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy