Home Forum Aktualności gratis Kontakt

Podwyżki - pełna informacja...
PODWYŻKA PŁAC
 Od 1 września br. wszyscy pracownicy szkół wyższych otrzymują pierwszą od wielu lat znaczącą podwyżkę uposażeń. Aktualnie w uczelniach trwają prace nad wdrożeniem podwyżek zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2001r.*). Główne regulacje prawa wprowadzone nowelą ustawy to:

-  powołanie Państwowej Komisji Akredytacyjnej, mającej za zadanie dbanie o jakość kształcenia w szkołach wyższych,

-  trójetapowa podwyżka wynagrodzeń w publicznych szkołach wyższych,

-  powiązanie wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym z tzw. kwotą bazową a pośrednio ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej,

-  uzyskanie założonych proporcji pomiędzy średnimi zarobkami grup pracowniczych.

Inne korzystne zmiany to prawo nauczycieli akademickich do 36 dni roboczych urlopu, zamiast dotychczasowych 6 tygodni a także wliczanie okresu studiów doktoranckich do okresu nie składkowego przy nabywaniu praw emerytalnych.

Ustawa wprowadza pewien ład płacowy w sferze szkolnictwa wyższego i w kraju. Wynika to z ustalenia takich procentowych wzrostów wynagrodzeń aby – po zrealizowaniu etapów podwyżek - uzyskać założone relacje między średnimi płacami uczelnianych grup pracowniczych oraz tymi płacami w stosunku do średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Od września 2003 roku w skali kraju poziom wynagrodzeń ma kształtować się według relacji 3 : 2 : 1 : 1 – profesorowie : adiunkci : asystenci : pracownicy nie będący nauczycielami. Przy czym średnie wynagrodzenie asystenta ma być równe średniemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej.

Zmianę widełek płac oraz kalkulacyjne średnie kwoty podwyżek dla grup pracowniczych przedstawiono na wykresach. Dane te dotyczą pierwszego etapu podwyżek. Kolejne etapy mają nastąpić od 1.09.2002r. i od 1.09.2003r. Projekt budżetu na rok 2002 (poprzedniego rządu) uwzględnia realizację drugiego etapu podwyżki.

Wprowadzenie podwyżek stało się możliwe dzięki zgodnemu działaniu Rządu, Sejmu i Związków Zawodowych. Jednak wyraźna rola w promowaniu i ostatecznym kształcie ustawy przypadła Krajowej Sekcji Nauki NSZZ ”Solidarność”, dzięki której działaniom doszło do realizacji podwyżek a ich wysokość wykracza poza propozycje rządowe. Stanowiska części stron uczestniczących w sejmowych pracach nad ustawą podano w tablicy.

Stanowiska stron podczas prac nad nowelizacją ustawy w szkolnictwie wyższym

Zagadnienie

Uchwała
Sejmu - ustawa

Stanowisko Sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży

Postulaty
Krajowej Sekcji Nauki NSZZ”S”

Rządowy projekt
ustawy

Baza porównawcza poziomu wynagrodzeń

Średnie wynagrodzenie w gospodarce

Średnie wynagrodzenie w gospodarce

Średnie wynagrodzenie w sferze przedsiębiorstw

Średnie wynagrodzenie w gospodarce

Objęci podwyżką płac

Nauczyciele akademiccy i nienauczyciele

Nauczyciele akademiccy

Stosunek średnich wynagrodzeń między grupami pracowniczymi
(nna : as : ad : prof)

1 : 1 : 2 : 3

1,25 : 1 : 2 : 3

- : 1 : 1,5 : 2,7

Czasokres stopniowego dochodzenia wynagrodzeń do założonego poziomu
(od 1.09.2001)

24 miesiące

16 miesięcy

24 miesiące

Początek reformy płac

1.09.2001r.

Ustawowa gwarancja wzrostu wynagrodzeń

Asystentów

Członkowie Państwowej Komisji Akredytacyjnej

Ze stopniem naukowym

Ze stopniem naukowym.

Ze stopniem naukowym

Z tytułem naukowym profesora lub stopniem nauk. dr hab.

Dodatkowe zatrudnienie mianowanego nauczyciela akademickiego

Ograniczenie bez kryteriów udzielania jest sprzeczne z konstytucją

Zgoda rektora

Prawa do dodatków i wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności