Home Forum Aktualności gratis Kontakt

Co nam przynosi nowa władza...
Co nam przynosi nowa władza zwana „socjal” ”demokracją?” w 2002 r.
            Partia lewicowa, która z natury swej rzeczy powinna być prosocjalna i która głosiła hasła poprawy bytu obywateli, z chwilą dojścia do władzy, zmieniła swój pogląd na pakiet socjalny i krok po kroku przystępuje do jego likwidacji, motywując to  powstałą „dziurą budżetową” czyli brakiem pieniędzy w kasie państwowej. Należy się spodziewać, iż większość osiągnięć socjalnych wypracowanych w poprzednich latach oraz tych, wywalczonych w 1980 r., powoli i konsekwentnie jest i będzie redukowana. Uderzenie wymierzone zostało w najuboższe warstwy społeczeństwa. Po całkowitym uwłaszczeniu wybranych grup i osób reszta społeczeństwa będzie traktowana jak pariasi przez „uczciwych” kapitalistów z byłego PRL-u. I tak do kolejnego zakrętu historii. Jak trafnie pisze publicysta Rzeczypospolitej J. A. Majcherek (Rzeczypospolita 7 styczeń 2002 r.)„ Zrzucając całą winę za wszelkie kłopoty na poprzedni rząd, członkowie obecnego gabinetu sugerują, że wszystko zależy od władzy, co jest społecznie demobilizujące. Opowieści o tym, że tamci zabrali każdemu Polakowi dwa i pół tysiąca złotych, pomijając ich jawną absurdalność merytoryczną (deficyt budżetu wynika przecież z nadmiernych wydatków, a nie odwrotnie), mogą budzić niedorzeczne nadzieje, że teraz każdy Polak dostanie tę sumę z powrotem. Premierowi chodzi o to, by za pomocą karkołomnych wyliczeń pokazać, że obecny rząd zabierze obywatelom (przez podniesienie podatków i redukcje świadczeń socjalnych) mniej niż poprzedni. Obywatele mogą to jednak zinterpretować w ten sposób, że ta ekipa, w społeczeństwie do poprzedniej, nie będzie zabierać, lecz rozdawać. Część elektoratu SLD, UP i PSL z pewnością ma takie nadzieje”.

Oto „osiągnięcia”, które społeczeństwu przynosi nowa koalicja w 2002 r.

„Ukłon” w stronę rodziny.

1. Całkowita likwidacja zasiłków porodowych (dotychczas zasiłek wynosił 447 zł.).       O zasiłek jednorazowy z racji macierzyństwa będą mogły ubiegać się w pomocy społecznej jedynie rodziny najbiedniejsze. Wyniesie on 195 zł. Przypomnijmy, iż najskromniejsza wyprawka dla dziecka kosztuje 500 zł. Jest to wyjątkowo „prorodzinna” polityka rządu.
  2. Obniżenie progu zasiłku rodzinnego. Obecnie będzie on przysługiwać przy dochodzie na osobę do 548 zł. netto.
  3. Ograniczenie płatnego urlopu macierzyńskiego z 26 do 16 tygodni przy urodzeniu pierwszego dziecka, do 18 tygodni przy urodzeniu drugiego dziecka oraz z 39 tygodni do 26 tygodni przy urodzeniu trzeciego dziecka.
  4. Obniżenie procentowego progu przyznawania zasiłków przedemerytalnych. Aktualne świadczenia przedemerytalne będą wynosiły:
  • 80 %, a nie 90 % jak dotychczas minimalnej emerytury
  • świadczenia uzyskują:
  • a) kobiety po ukończeniu 55 lat oraz 30 lat pracy ,
    b) mężczyźni po ukończeniu 60 lat oraz 35 lat pracy.
    1. Zniesienie ulgi 50 % na bilety kolejowe dla studentów i uczniów i wprowadzenie na jej miejsce ulgi 37 %. Ulega całkowitej likwidacji ulga na przejazdy w kl.I.
    2. Podwyżka akcyzy na prąd spowoduje wzrost opłat za energię elektryczną w gospodarstwie domowym średnio o 30-40 zł.
    • 49 % ulga na bilety kolejowe będzie obowiązywała tylko tych studentów i uczniów, którzy dojeżdżają do szkoły tam i z powrotem w oparciu o imienne bilety miesięczne do 26 roku życia.

„Ukłon” w stronę osób chorych i niepełnosprawnych

1. Obniżenie zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu z 80 % do 70 %
    2. Obniżenie zniżki na PKP i autobusy dla osób niepełnosprawnych ze 100% do 78%. Za przejazd będą musieli płacić inwalidzi oraz ich opiekunowie.
    3. Obniżenie zasiłków dla bezrobotnych, których waloryzacja będzie dokonywana raz w ciągu roku.

„Ukłon” w stronę edukacji

1. Zahamowane reformy oświaty (powrót do starych modeli)
    2. Likwidacja 4 lekcji wychowania fizycznego w szkołach.
    3. Zamrożenie na okres 2 lat (2002-2003) podwyżek dla pracowników państwowych szkół wyższych, podwyżki dla nauczycieli oraz indeksacji płac w służbie zdrowia, w służbach mundurowych i urzędach.

Przybliżając: ponad 100 tysięcy pracowników uczelni wyższych nie dostanie podwyżki, średnio o 400 zł. i około 450 tys. nauczycieli, średnio o 300 zł.

Cięcia, które dotkną całe społeczeństwo

1. Likwidacja ulgi budowlanej
    2. Opodatkowanie oszczędności na rachunkach bankowych od zysków z oszczędności. Dotyczy to odsetek, lokat, obligacji i dochodów z funduszy kapitałowych (dotyczy ok. 30 % społeczeństwa).
    3. Zamrożenie progów podatkowych (strata o ok.400 zł. w ciągu roku).
    4. Podwyżka akcyzy na takie artykuły jak: paliwo, papierosy i alkohole. Wzrost ceny paliwa o około 5 % spowoduje, przede wszystkim, podrożenie żywności oraz towarów codziennego użytku.

W najbliższej przyszłości należy się spodziewać nowelizacji Kodeksu Pracy, który będzie ograniczał prawa pracownicze.

Dr. Zbigniew Korejwo