Home Forum Aktualności gratis Kontakt

Problemy przedstawione na Sejmiku...

Problemy przedstawione w formie tez na Sejmik rektorsko-związkowy
w dniu 18.05.2001 r.
1.     Ponawiamy prośbę, a nawet wołanie o konsekwentną blokadę etatów, z wyjątkiem szczególnych przypadków, mających wpływ na pracę wydziałów, gospodarkę Uniwersytetu.
2.     Opowiadamy się za przeglądem kadrowym pod kątem zaprzestania zatrudniania w uczelni pracowników posiadających emerytury i stałe renty. Prosimy o udostępnienie nam wyników przeglądu. Na podstawie posiadanych przez nas wyrywkowych informacji, szereg osób pobierających świadczenia emerytalne znajduje zatrudnienie w Uczelni. W uzasadnionych przypadkach interesem Uczelni osoby takie mogą być zatrudnione, lub przedłużone z nimi zatrudnienie, ale taki stan rzeczy powinien mieć charakter wyjątkowy i jednostkowy.
3.     Upominamy się o 2 letnią ochronę pracowników, którzy zobowiązali się odejść na wcześniejszą emeryturę, a w szczególności tych, którzy przepracowali nienagannie kilkadziesiąt lat w Uczelni.
4.     Domagamy się przestrzegania procedur przyznawania nagród w poszczególnych jednostkach Uczelni. Nagroda powinna być akceptowana społecznie i przyznawana zgodnie z regulaminami oraz w uzasadnionych przypadkach. Opowiadamy się za jawnością nagród (nie sum, ale osób, którym te nagrody przyznano).
5.     Ponawiamy nasz postulat zawarty w p.4 „Stanowiska NSZZ Solidarność UWM w Olsztynie” o weryfikacji przypadków pobierania kilku dodatków funkcyjnych wynikających z pełnienia podobnych funkcji, np. kierownika Instytutu, Katedry i Zakładu.
6.     W związku z trudną sytuacją związaną z funduszem płac występujemy  o wyważone dysponowanie powiększonym funduszem premiowym dla kadry kierowniczej, przekraczającym 20%. Naszym zdaniem dobrze byłoby powrócić do tradycji z lat ubiegłych polegającej na uzyskiwaniu akceptacji związków zawodowych przy ustalaniu wysokości i przydziela-niu premii osobom zaliczonym do ścisłego kierownictwa administracji szkoły.
7.     Proponujemy powrócić do dyskusji i negocjacji na temat wynagrodzenia za soboty, niedziele i dni wolne od pracy dla nauczycieli akademickich.
8.     W związku ze zmianą w Kodeksie Pracy - czasu pracy od dn. 1.05.2001 r. proponujemy przeprowadzenie ankiety dotyczącej najkorzystniejszych rozwiązań czasu pracy dla robotników (jest to około 100 osób).
9.     Powołując się na wolę i deklarację Pana Prorektora prof. dr hab.   J. Jankowskiego, złożoną podczas negocjacji płacowych, dotyczącą dostarczania comiesięcznych danych o sytuacji finansowej uczelni związkom zawodowym, uprzejmie prosimy o realizację tej obietnicy.
10. Prosimy o udoskonalenie sposobu kontaktowania się i negocjacji ze związkami zawodowymi. Spotykamy się z takimi głosami i odczuciem, iż niektóre poczynania przebiegają w uczelni „in absentia” (bez naszego udziału).
11. Zapytanie natury technicznej do Pana Dyrektora Administracyjnego dr inż. A. Sochy, od kiedy można zasiedlić „Bałdy”? Dobrze byłoby wykorzystać jeszcze część tego sezonu.
12. Prosimy o udzielenie informacji, na jakim etapie znajduje się rozwiązanie problemu klubu pracowniczego „Baccalarium”?