Home Forum Aktualności gratis Kontakt
   

 Z prac nad ustawą o szkolnictwie wyższym  
 
L.dz.77/W/01                                                                                        Warszawa, 18.05.2001
                                                                                          
                                                                                          Do Komisji Zakładowych
NSZZ „Solidarność”
 
         Szanowni Państwo,
 Opinia Rady KSN z 24 marca 2001 r. o projekcie ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (patrz www.solidarnosc.org.pl/~ksn i Wiadomości KSN nr 4) dotyczyła tekstu datowanego 5 marca 2001. Wkrótce pojawiły się kolejne wersje projektu z rozmaitymi modyfikacjami. Jedną z tych wersji - datowaną 19 kwietnia - strona rządowa przedstawiła nam podczas spotkania w dniu 24 kwietnia br. Do Sejmu w drugiej dekadzie maja wpłynął projekt, którego tekst można znaleźć w witrynie internetowej MENu (www.men.waw.pl).
Zarówno opinia Rady KSN jak i stanowisko strony związkowej ze spotkania z 24 kwietnia, dotyczące I wersji projektu, wyraźnie wskazywały na istotne niedostatki zapisów projektu. Mimo braku argumentów strony rządowej wobec przedłożonych zastrzeżeń - do Sejmu trafił projekt, w którym ani jeden z istotnych postulatów Związku nie został uwzględniony. Gorzej – w wersji skierowanej do Sejmu zawarte są rozwiązania znacznie ograniczające poprawę wynagrodzeń pracowników uczelni. Nastąpiło duże spowolnienie dynamiki zwiększania wynagrodzeń. Drugi i trzeci etap podwyżek ma się zaczynać nie od 1 stycznia lat 2002 i 2003, lecz od 1 września. System 3–letni dotyczyć ma tylko pracowników akademickich, a nie wszystkich pracowników.
W tej sytuacji pozostaje nam jeszcze lobbing i od nas wszystkich teraz zależy, czy potrafimy go skutecznie wykorzystać i czy przekonamy posłów o słuszności proponowanych przez nas rozwiązań. Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży będzie obradować nad projektem rządowym 23 maja br. Będzie to I czytanie projektu. Ewentualne dalsze obrady będą prowadzone wg „szybkiej ścieżki legislacyjnej”. Czasu jest już niewiele. Dlatego głosy wspierające stanowisko KSN powinny spłynąć do Komisji Sejmowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej możliwie szybko.
Według komunikatu internetowego MENu:
„Projekt ustawy wprowadza poprawę wynagrodzeń pracowników uczelni. Zmiana w systemie wynagrodzeń środowiska akademickiego ma się rozpocząć w drugiej połowie 2001 roku. Docelowo, zgodnie z założeniami, wynagrodzenie asystenta od 1 września 2003 r. odpowiadać będzie średniej płacy w gospodarce narodowej, a wynagrodzenie profesora - 2.75 średnim płacom”.
W cytowanym fragmencie tylko środkowe zdanie odpowiada prawdzie. Pozostałe zawierają półprawdy, których wyłapanie nie jest zadaniem trudnym. Uczciwiej byłoby napisać:
„Projekt ustawy wprowadza poprawę wynagrodzeń nauczycieli akademickich, którzy stanowią ok. 60% wszystkich pracowników uczelni. ... Docelowo, zgodnie z założeniami, wynagrodzenie asystenta od 1 września 2003 r. odpowiadać będzie średniej płacy w gospodarce narodowej, jeśli przy układaniu kolejnych budżetów, w tym budżetu 2003, kolejni ministrowie finansów będą podejmować odpowiednie decyzje zmierzające do takiego rozwiązania ...”.
 
O co zatem walczymy?
·        Po pierwsze - chcemy systemu płacowego obejmującego wszystkich pracowników uczelni według znanej z wielu naszych wystąpień reguły "3-2-1-1,25".
·        Po drugie - na pierwszy etap podwyżki wynagrodzeń od września b.r. należy przeznaczyć kwotę ok. 170 mln. zł - pozwala to objąć podwyżką wszystkich pracowników uczelni.
·        Po trzecie - kolejne etapy realizacji programu urealniania płac w szkolnictwie wyższym powinny przebiegać tak, by już od początku roku 2003 system mógł funkcjonować w postaci docelowej.
 
Wziąwszy pod uwagę, że poprawa sytuacji materialnej szkolnictwa wyższego - postulowana i nagłaśniana przez KSN NSZZ "Solidarność" już od początku lat dziewięćdziesiątych - była również celem akcji Sejmu (rezolucja z roku 1995), komisji sejmowych Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Finansów Publicznych (dezyderat z roku 1998) oraz znajdowała mocny wyraz w eksposé kolejnych premierów oraz w dokumentach i planach MEN - to wyraz realny tych wszystkich deklaracji i zabiegów był jak dotąd dość nikły. Takim też pozostanie, jeśli projekt rządowy złożony obecnie w Sejmie zostanie przyjęty bez istotnych korekt.
 
Adresy:
Komisja Sejmowa Edukacji, Nauki i Młodzieży,  ul. Wiejska 4/6/8,  00-902 Warszawa,
fax: 694 14 84,
Ministerstwo Edukacji Narodowej,  al.Szucha 25,  00-918 Warszawa.
fax: 628 69 53, 629 71 11.
 
                                                                                 Serdecznie pozdrawiam,
                                                                      Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki
                                                                                  NSZZ „Solidarność”
                                                                                 Janusz Sobieszczański
 
 



 

© NSZZ Solidarność UWM w Olsztynie  2004