Home Forum Aktualności gratis Kontakt

Sprawozdanie z seminarium "Edukacja..."
Sprawozdanie z Seminarium „Edukacja i badania z perspektywy Unii Europejskiej”

Krajowa Sekcja Nauki wspólnie z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zorganizowała w Gdańsku w dniach 28 – 29 września seminarium nt. „Edukacja i badania z perspektywy Unii Europejskiej”. W seminarium uczestniczyło około 60 osób. Wykładowcą był Alain Mouchoux – koordynator Education International, Prezydent Stowarzyszenia Organizacji Pozarządowych w Unii Europejskiej. Alain Mouchoux przedstawił w sposób bardzo przejrzysty aktualne struktury Unii Europejskiej, metody podejmowania decyzji, a także udział partnerów społecznych w podejmowaniu decyzji przez dyrektoriaty zajmujące się badaniami i edukacją. Wykładowca zapoznał uczestników seminarium z programami w dziedzinie edukacji i badań – Sokrates, Leonardo i V Program Ramowy. Podkreślił konieczność korzystania przez naszych nauczycieli i naukowców z w/w programów w jak największym procencie. Zwrócił szczególną uwagę na naukę języków obcych i ustawiczne dokształcanie zawodowe nauczycieli. Wskazał konieczność przygotowywania jak największej liczby projektów badawczych przez polskie zespoły naukowe, bo to gwarantuje nasz rozwój. Poruszany był też problem utowarowienia oświaty i szkolnictwa wyższego. Międzynarodówka Związkowa nie jest za uhandlowieniem edukacji, KSN także nie chce traktować kształcenia jako towar, nie wolno zapominać o elementach kształtujących osobowość ucznia czy studenta. Alain Mouchoux mówił także o swobodnym ruchu nauczycieli, uczniów , studentów i pracowników badawczych. Wskazał na problemy wynikające z możliwości przemieszczania się: ciągłość pracy, składki emerytalne, kwestie ubezpieczeń, kto będzie wypłacał emeryturę - są to problemy które nie zostały rozwiązane do końca. Na zakończenie seminarium poruszono ważny problem – wzajemne uznanie kwalifikacji i dyplomów.
                                                         Dr inż. Halina Ostoja