Regionalny Punkt Kontaktowy Programów UE - strona główna

 

Szkolenia

O nas

Horyzont 2020

Zasady uczestnictwa

Aspekty finansowe

Informacje dla MŚP

Oferty współpracy

Składanie aplikacji

Centrum Euraxess!

Newsletter

Kontakt

Materiały do pobrania

7. Program Ramowy- informacje ogólne


Newsletter

Untitled Document
2011-01-18

"7PR jest w prawidłowo realizowany i niewątpliwie wnosi znaczący wkład do europejskiej nauki i rozwoju Europejskiej Przestrzeni Badawczej." To jeden z kluczowych wniosków, jakie wynikają z opublikowanego niedawno raportu z oceny śródokresowej Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

Raport podkreśla liczne sukcesy programu. Eksperci chwalą między innymi szeroki zakres i zasięg 7PR, powołując się w szczególności na imponującą liczbę uczestniczących naukowców, rozpiętość geograficzną zespołów i gamę obejmowanych tematów.

W ramach programu "Współpraca" jakość wniosków jest na ogół wysoka, a dofinansowanie otrzymują najlepsi naukowcy. Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych (ERBN) również udało się przyciągnąć talenty naukowe do Europy. Programy Marie Curie także są chwalone za ich wkład w mobilność i szkolenie naukowców.

Wreszcie istnieją dowody na to, że programy badawcze UE, a 7PR w szczególności, wywierają pozytywny efekt "skali" w zakresie promowania prac badawczych na szczeblu krajowym oraz w przedsiębiorstwach.

Mimo tych sukcesów eksperci wskazali też duże pole do poprawy i sformułowali 10 zaleceń, które mają pokierować Komisją Europejską przy realizacji drugiej połowy 7PR i kładzeniu podwalin pod Ósmy Program Ramowy (FP8), który ma się rozpocząć w 2014 r.

Jedno z zaleceń dotyczy uproszczenia. Małe przedsiębiorstwa są w szczególności zniechęcane do udziału w 7PR z powodu złożoności procedur i opóźnień w kontraktach.

Jeśli chodzi o stronę finansową, eksperci stwierdzają, że poziom dofinansowania powinien zostać co najmniej utrzymany. Wskazują, że inwestowanie w badania naukowe jest nieodzowne, jeżeli UE ma osiągnąć cele strategii Europa 2020, przekształcając kontynent w inteligentną, zrównoważoną i globalną gospodarkę.

Eksperci zachęcają również do bardziej otwartych zaproszeń w programie "Współpraca" w pozostałej części 7PR. .

Niektóre zalecenia dotyczą grup, które są obecnie niedostatecznie reprezentowane w 7PR. Kobiety pozostają mniejszością w społeczności naukowej, a zdaniem ekspertów Komisja Europejska powinna "umocnić swoje podejście do promowania kobiet-naukowców" i "pobudzać państwa członkowskie do redukowania różnic między kobietami a mężczyznami".

Naukowcy z krajów, które przystąpiły do UE w roku 2004 i 2007, jak również z niektórych innych państw członkowskich gorzej sobie radzą z pozyskiwaniem dofinansowania z 7PR w porównaniu do swoich kolegów z pozostałych części Europy. Zacieśnianie powiązań między programami ramowymi na rzecz badań naukowych a funduszami strukturalnymi UE powinno przyjść tutaj z pomocą, podobnie jak budżet na infrastruktury badawcze oraz program "Ludzie", których celem jest rozwijanie potencjału badawczego.

Zdaniem ekspertów "dobrze sformułowana strategia innowacji" powinna zwiększyć udział szerokiego spektrum małych i dużych przedsiębiorstw, uczelni wyższych oraz organizacji badawczych i technologicznych.

W innym miejscu eksperci podkreślają potrzebę rozwijania i budowania wysokiej jakości infrastruktur badawczych w Europie, jak również wagę badania nowych sposobów otwierania 7PR na współpracę międzynarodową.

"Z zadowoleniem przyjmujemy raport grupy eksperckiej, który wskazuje, że program ramowy wspiera doskonałe projekty oraz ma rozległy i imponujący zasięg" - mówi Europejska Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki, Máire Geoghegan-Quinn.

"W pełni uwzględnimy zalecenia grupy eksperckiej przy prezentacji na początku przyszłego roku naszych propozycji w zakresie realizacji pozostałej części bieżącego Siódmego Programu Ramowego na rzecz Badań Naukowych, a później jego następcy Ósmego Programu Ramowego. Jestem zdeterminowana, aby stale doskonalić nasze wsparcie badań naukowych i innowacji."

http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020
Krajowy Punkt Kontaktowy
Informacje ogólne na temat 7 Programu Ramowego
http://ec.europa.eu/research/participants/portal4/desktop/en/home.html
euraxess
euraxess
Przwodnik po ofertach stypendialnych - 'Wyjazdy za granicę' Regionalnego Punktu Kontaktowego

 

 

projekt: Piotr Kucharzewski

programowanie: Leszek Ołdakowski