Regionalny Punkt Kontaktowy Programów UE - strona główna

 

Szkolenia

O nas

Horyzont 2020

Zasady uczestnictwa

Aspekty finansowe

Informacje dla MŚP

Oferty współpracy

Składanie aplikacji

Centrum Euraxess!

Newsletter

Kontakt

Materiały do pobrania

7. Program Ramowy- informacje ogólne


Newsletter

Untitled Document
2010-07-20

Na 6,4 mld euro opiewają ogłoszone w poniedziałek przez Komisję Europejską konkursy na dofinansowanie badań naukowych z 7. Programu Ramowego UE. Dotychczasowy udział polskich jednostek badawczych i firm w 7-letnim programie wartości 50 mld euro jest niewielki.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP w KE, ze wstępnego podsumowania wynika, że strona polska uczestniczy w 603 podpisanych umowach o granty z programu, który obejmuje lata 2007-13. W sumie, na ponad 8 tys. uczestników tych umów, jest 750 podmiotów z Polski, które mają przyznane granty na 144,7 mln euro. Stanowi to zaledwie 1,27 proc. przyznanych środków w skali całej UE.

"Inwestycje w badania i innowacje to jedyny mądry i trwały sposób na wyjście z kryzysu i osiągnięcie zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu. Oferujemy naukowcom i innowatorom 6,4 mld euro na najnowocześniejsze projekty w dziedzinie ważnych wyzwań gospodarczych i społecznych: zmiany klimatu, bezpieczeństwa dostaw energii i żywności, zdrowia i starzejącego się społeczeństwa. Jest to ogromny i skuteczny bodziec dla gospodarki, stanowiący inwestycję w naszą przyszłość" - powiedziała unijna komisarz ds. badań i rozwoju Maire Geoghegan-Quinn.

KE zapowiada, że w najnowszych konkursach dotacje otrzyma ok. 16 tys. organizacji badawczych, uniwersytetów i branży przemysłowej, w tym ok. 3 tys. małych i średnich przedsiębiorstw. Ma to pozwolić na utworzenie ponad 165 tys. miejsc pracy. Finansowanie zostanie przyznane w drodze "zaproszeń do składania wniosków" (ofert) oraz ich oceny, przeprowadzonych w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Pierwsze konkursy będą opublikowane formalnie już 20 lipca na stronie: http://cordis.europa.eu/home_en.html

Przykładowo, na badania w dziedzinie zdrowia przeznaczono ponad 600 mln euro. Na badania w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych - 1,2 mld euro. Dla najbardziej kreatywnych naukowców wybranych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych przeznaczono ponad 1,3 mld euro. Siedem tysięcy naukowców otrzyma stypendia w ramach programu "Marie Curie" o łącznej wartości 772 mln euro.

Siódmy Program Ramowy jest największym programem badawczym na świecie, a jego budżet w latach 2007-2013 wynosi ponad 50,5 mld euro. Ze wstępnego podsumowania KE wynika, że Polska jest dopiero na 13. miejscu w UE, jeśli chodzi o liczbę uczestników w 7. Programie Ramowym, i również na 13. miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków. Jeśli chodzi o odsetek zwycięskich wniosków, których jest 18,6 proc., to Polska jest poniżej średniej unijnej i plasuje się na 21. Miejscu w UE. W opracowanym przez KE rankingu innowacyjności w 2008 r. Polska zajęła dopiero 23. miejsce.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020
Krajowy Punkt Kontaktowy
Informacje ogólne na temat 7 Programu Ramowego
http://ec.europa.eu/research/participants/portal4/desktop/en/home.html
euraxess
euraxess
Przwodnik po ofertach stypendialnych - 'Wyjazdy za granicę' Regionalnego Punktu Kontaktowego

 

 

projekt: Piotr Kucharzewski

programowanie: Leszek Ołdakowski