Regionalny Punkt Kontaktowy Programów UE - strona główna

 

Szkolenia

O nas

Horyzont 2020

Zasady uczestnictwa

Aspekty finansowe

Informacje dla MŚP

Oferty współpracy

Składanie aplikacji

Centrum Euraxess!

Newsletter

Kontakt

Materiały do pobrania

7. Program Ramowy- informacje ogólne


Newsletter

Untitled Document
2010-01-07

Ponad 93 mln zł dla najlepszych uczonych przeznaczy w 2010 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Obok wielu znanych programów finansowania pojawią się nowe granty "Pomost" dla rodziców powracających do pracy badawczej oraz dla kobiet w ciąży pracujących naukowo. Modyfikacji ulegnie cieszący się dużą popularnością program wspierania badaczy powracających do Polski po stażach zagranicznych. "Homing Plus" będzie otwarty także dla badaczy zagranicznych, którzy podejmą pracę naukową w Polsce.

Jak przewiduje ogłoszony przez FNP program wspierania nauki w 2010 roku, około 61 mln zł w budżecie fundacji pochodzić będzie ze środków strukturalnych uzyskanych w ramach Działania 1.2. "Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
"Program +Pomost+ składa się z dwóch komponentów. Po pierwsze kierowany jest do kobiet w ciąży, już ze stopniem magistra, którym umożliwia uzyskanie finansowania na zatrudnienie asystenta do wykonywania prac szkodliwych związanych z prowadzonymi badaniami. O środki mogą ubiegać się te osoby, których praca naukowa odbywa się w warunkach szkodliwych dla zdrowia, np. w przypadku styczności z bakteriami, wirusami, promieniowaniem, operowania ciężkim sprzętem. Do trudnych warunków pracy zaliczane są także częste podróże służbowe" - wyjaśnia Danuta Pawlak z FNP.

Zapewnia, że szybka procedura rozpatrywania wniosków pozwoli na zatrudnienie asystenta także we wczesnym etapie ciąży, co zapewni ochronę kobiet w bardzo ważnym pierwszym trymestrze. Z programu najprawdopodobniej chętnie skorzystają panie prowadzące badania w obrębie nauk ścisłych i przyrodniczych.

"Drugim elementem programu jest grant powrotowy, kierowany również do panów, którzy zdecydowali się na urlop ojcowski. Osoby, które posiadają przynajmniej stopień doktora, będą mogły ubiegać się o środki na własny projekt naukowy, który pozwoli im łączyć obowiązki rodzinne z pracą badawczą, po powrocie do instytucji naukowej" - mówi Danuta Pawlak.

Zdaniem ekspertów fundacji, program "Pomost" wypełnia lukę w systemie wspierania przyszłych uczonych. Dotąd żadna instytucja nie oferowała podobnych udogodnień, które ułatwiałyby młodym rodzicom, głównie kobietom, pogodzenie badań naukowych z rodzicielstwem. Z obserwacji wynika, że proporcje kobiet i mężczyzn w nauce są równe jedynie na etapie przed uzyskaniem doktoratu. W późniejszych etapach kobiety często zmuszone są do przerwania kariery na rzecz rodziny. Powrót do pracy badawczej bywa trudny, czasem niemożliwy. Nowy program ma złagodzić tę tendencję.

"Instytucja naukowa z pewnością zupełnie inaczej przyjmie pracownika, który wraca po przerwie nie tylko z własnym projektem, ale również ze źródłami jego finansowania" - podkreśla Pawlak.

Prorodzinne granty to nie jedyne novum w planach FNP. Od roku 2010 dotychczasowy program Powroty/Homing będzie realizowany w zmienionej formie - jako Homing Plus. Finansowanie, oprócz młodych polskich uczonych powracających z zagranicy do pracy w krajowej instytucji, będą mogli zdobyć także badacze zagraniczni, którzy są zainteresowani podjęciem pracy naukowej w Polsce.

"Doświadczenia prestiżowego programu +Welcome+ pokazują, że wielu uczonych z zagranicy, w tym także ze Stanów Zjednoczonych, jest zainteresowanych prowadzeniem badań w polskich instytucjach naukowych. Wśród osób, które prężnie poszukują możliwości studiowania na Zachodzie, są głównie Azjaci. Polska jest dla nich bardzo atrakcyjnym miejscem dla kontynuowania nauki i pracy badawczej" - przekonuje przedstawicielka FNP.

Oprócz adresatów programu Homing Plus zmienią się też zasady jego finansowania - w zakresie nauk z kategorii Bio, Info, Techno będzie on finansowany ze środków strukturalnych, poza tymi kategoriami - ze środków własnych fundacji.

Pozostałe zmiany w kilkunastu realizowanych jak dotąd programach dotyczą m.in. terminów składania wniosków w programach Kolumb i Focus. Wznowiony zostanie program Kwerenda.

Publikacja "Program wspierania nauki w 2010 roku" w wersji drukowanej jest dostępna w biurze Fundacji. Aktualizacje dotyczące zasad i przebiegu konkursów w 2010 r. oraz ich regulaminy i formularze zgłoszeniowe będą na bieżąco zamieszczane na stronie FNP: http://www.fnp.org.pl/aktualnosci/aktualnosci/rok_2009/program_wspierania_nauki_w_2010_roku


AMW

http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020
Krajowy Punkt Kontaktowy
Informacje ogólne na temat 7 Programu Ramowego
http://ec.europa.eu/research/participants/portal4/desktop/en/home.html
euraxess
euraxess
Przwodnik po ofertach stypendialnych - 'Wyjazdy za granicę' Regionalnego Punktu Kontaktowego

 

 

projekt: Piotr Kucharzewski

programowanie: Leszek Ołdakowski