Instytut Filologii Polskiej i  Katedra Filologii Angielskiej

tekście i komunikacji IV

Metafory i amalgamaty pojęciowe

Szanowni Państwo!

Zdając sobie sprawę z wszechobecności metafory w używaniu języka, myśleniu i poznaniu, jesteśmy świadomi, że nie sposób wskazać postulowanego zakresu tematyki szczegółowych rozważań i analiz. Podsuwamy jednakże kilka obszarów badawczych, otwierających możliwości opisów i dyskusji naukowej: Do rozważań zapraszamy lingwistów, literaturoznawców, medioznawców i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych zainteresowanych zagadnieniami metafor i amalgamatów pojęciowych. Zapraszamy do udziału przedstawicieli środowiska polonistycznego i anglistycznego z nadzieją na wymianę doświadczeń i poglądów oraz ożywioną dyskusję.

Proponowane zagadnienia :

1. Metafory w literackich i „codziennych” tekstach (mówionych, pisanych, użytkowych itp.)
  2. Metametaforyka, czyli od Arystotelesa do amalgamatów. Jak można opisywać metaforę − metodologia, szkoły, koncepcje badawcze, paradygmaty.
  3. Granice metafory. Metafora a inne „niezwykłe” użycia języka.
  4. Metafory w tekstach kultury − film, muzyka, media.
  5. Metafory dyskursów. Charakterystyka metafor w różnych typach dyskursów
    (politycznym, sportowym, medycznym, naukowym etc.).
  6. Metafory konceptualne a amalgamaty pojęciowe.
  7. Metafory a wartościowanie.

W sesji plenarnej referaty wygłoszą:
prof. Ryszard Tokarski, prof. Henryk Kardela i dr Agnieszka Libura.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do 31 stycznia 2012 r. na załączonym formularzu w wersji elektronicznej lub tradycyjnej na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przewidywany czas wystąpienia każdego referenta wynosi 20 minut. Referaty mogą zostać wygłoszone w języku polskim i angielskim. Opłatę konferencyjną w wysokości 390 zł prosimy przelać do 15 marca 2012 r. na konto:

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
ul. Oczapowskiego 2
Olsztyn 10-719

Subkonto: 0402.1102
Opłata obejmuje: druk referatów; uroczystą kolację 11 maja; obiady i przerwy kawowe; materiały konferencyjne. Nie planujemy ograniczeń rozmiarów artykułów.

Organizatorzy:
dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM