Olsztyńska logopedia, zgodnie z coroczną tradycją, włączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Logopedy (EDL) organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Terapii Mowy i Języka ESLA (European Speech and Language Therapy Association). Obchody EDL w tym roku odbywały się w dniach 6 – 7 marca, w formie zdalnej. Aktywnie zaangażowali się w nie pracownicy i studenci kierunku logopedia, pod pieczą koordynatora kierunku dr Magdaleny Osowickiej-Kondratowicz.
Studenci III roku I stopnia logopedii, przygotowani przez dr Agnieszkę Żywanowską, składali życzenia byłym, obecnym i przyszłym logopedom w interesującej formie autorskich wierszy (Karoliny Dymitrowicz, Wiktorii Malinowskiej, Katarzyny Nadolskiej, Wiktorii Sękiel, Justyny Licy) oraz filmu przygotowanego przez Wiktorię Sękiel i Justynę Licę. Życzenia w filmie przekazane były w tradycyjnej formie pisemnej i ustnej, ale także w formach niewerbalnych – za pomocą ruchu warg z transkrypcją fonetyczną oraz znaków migowych.
Stałym i centralnym punktem święta logopedów na UWM są kolejne edycje Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszą Lingwołamkę i Skrętacz Języka. Nadesłano mnóstwo ciekawych prac. Zainteresowanych wynikami rywalizacji odsyłamy do odrębnego artykułu poświęconego zwycięzcom. Poza tym nagrodzone lingwołamki i skrętacze opublikowane są na stronie FB Logopedia UWM – LOGOSFERA.
Stałym elementem obchodów naszego święta jest również organizacja wykładu otwartego, poświęcony tematyce logopedycznej lub z zakresu dyscyplin, z których dorobku korzysta logopedia i wygłaszanego przez znamienitych znawców danej tematyki. Tym razem wykład dotyczył stylów mówienia w schizofrenii i został wygłoszony przez dr hab. Monikę Obrębską, prof. UAM. Badania prof. Moniki Obrębeskiej mają charakter interdyscyplinarny: łączą wiedzę psychologiczną i neurolingwistyczną. Ciekawie i profesjonalnie przygotowana prelekcja zgromadziła liczne grono słuchaczy i zainspirowała do owocnej dyskusji, w której czynny udział brali pracownicy i studenci olsztyńskiej logopedii. Wykład odbył się z inicjatywy dr hab. Izy Matusiak-Kempy, prof. UWM.
Obchody EDL zostały zwieńczone prezentacją graficzną Studenckiego Koła Naukowego „Laboratorium logopedyczne” działającego pod opieką dr Ewy Hrycyny. Zgodnie z tegorocznym hasłem EDL „Terapia mowy i języka na każdym etapie życia” studentki przedstawiły na plakatach rolę logopedy we wsparciu osób w każdym wieku, wyraźnie różnicując właściwe dla danego etapu obszary działań. Z grafikami można się zapoznać na stronie FB Logopedia UWM – LOGOSFERA.
Wszystkim przyszłym, obecnym i emerytowanym logopedom życzymy wszystkiego, co najlepsze, zadowolenia z pracy, sukcesów diagnostycznych i terapeutycznych oraz spełnienia w pozazawodowych sferach życia. Zapraszamy na kolejne obchodu Europejskiego Dnia Logopedy na UWM 2023!