• JFolder::files: Ścieżka nie prowadzi do katalogu:
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: /https

Olsztyńska logopedia, zgodnie z coroczną tradycją, włączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Logopedy (EDL) organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Terapii Mowy i Języka ESLA (European Speech and Language Therapy Association). Obchody EDL w tym roku odbywały się w dniach 6 – 7 marca, w formie zdalnej. Aktywnie zaangażowali się w nie pracownicy i studenci kierunku logopedia, pod pieczą koordynatora kierunku dr Magdaleny  Osowickiej-Kondratowicz.

Studenci III roku I stopnia logopedii, przygotowani przez dr Agnieszkę Żywanowską, składali życzenia byłym, obecnym i przyszłym logopedom w interesującej formie autorskich wierszy (Karoliny Dymitrowicz, Wiktorii Malinowskiej, Katarzyny Nadolskiej, Wiktorii Sękiel, Justyny Licy) oraz filmu przygotowanego przez Wiktorię Sękiel i Justynę Licę.  Życzenia w filmie przekazane były w tradycyjnej formie pisemnej i ustnej, ale także w formach niewerbalnych – za pomocą ruchu warg z transkrypcją fonetyczną oraz znaków migowych.

Stałym i centralnym punktem święta logopedów na UWM są kolejne edycje Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszą Lingwołamkę i Skrętacz Języka. Nadesłano mnóstwo ciekawych prac. Zainteresowanych wynikami rywalizacji odsyłamy do odrębnego artykułu poświęconego zwycięzcom. Poza tym nagrodzone lingwołamki i skrętacze opublikowane są na stronie FB Logopedia UWM – LOGOSFERA.

Stałym elementem obchodów naszego święta jest również organizacja  wykładu otwartego, poświęcony tematyce logopedycznej lub z zakresu dyscyplin, z których dorobku korzysta logopedia i wygłaszanego przez znamienitych znawców danej tematyki.  Tym razem wykład dotyczył stylów mówienia w schizofrenii i został wygłoszony przez dr hab. Monikę Obrębską, prof. UAM. Badania prof. Moniki Obrębeskiej mają charakter interdyscyplinarny: łączą wiedzę psychologiczną i neurolingwistyczną. Ciekawie i profesjonalnie przygotowana prelekcja zgromadziła liczne grono słuchaczy i zainspirowała do  owocnej dyskusji, w której czynny udział brali pracownicy i studenci olsztyńskiej logopedii. Wykład odbył się z inicjatywy dr hab. Izy Matusiak-Kempy, prof. UWM.

Obchody EDL zostały zwieńczone prezentacją graficzną Studenckiego Koła Naukowego „Laboratorium logopedyczne” działającego pod opieką dr Ewy Hrycyny. Zgodnie z tegorocznym hasłem EDL „Terapia mowy i języka na każdym etapie życia” studentki przedstawiły na plakatach rolę logopedy we wsparciu osób w każdym wieku, wyraźnie różnicując właściwe dla danego etapu obszary działań. Z grafikami można się zapoznać na stronie FB Logopedia UWM – LOGOSFERA.

Wszystkim przyszłym, obecnym i emerytowanym logopedom życzymy wszystkiego, co najlepsze, zadowolenia z pracy, sukcesów diagnostycznych i terapeutycznych oraz spełnienia w pozazawodowych sferach życia. Zapraszamy na kolejne obchodu Europejskiego Dnia Logopedy na UWM 2023!

{gallery}https://www.uwm.edu.pl/polonistyka/pliki/article/5205{/gallery}

Katedra Języka Polskiego i Logopedii