Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, zorganizowanych przez nasze Katedry w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego, który to dzień postanowiliśmy nieco przedłużyć ;).
Ze względu na sytuację pandemiczną w tym roku świętujemy za pośrednictwem Facebooka. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu:
https://www.facebook.com/polonistyka.uwm
(Ty)Dzień Języka Ojczystego, 21 -27 II 2021
Plan obchodów:
21 II niedziela - oficjalne otwarcie Tygodnia Języka Polskiego. XXI wiek, 2021 rok, 21 lutego. Tegoroczny Dzień Języka Ojczystego z pewnością odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Dlaczego więc nie stworzyć listy wyjątkowych dzieł, które każdy Polak powinien przeczytać w tym roku? Tego dnia ogłosimy listę 21 książek do przeczytania w 2021 roku, które powstały w ciągu ostatnich 21 lat, rekomendowanych przez kadrę i studentów filologii polskiej na UWM.
22 II poniedziałek  - 2021 ogłoszony został rokiem Stanisława Lema, filozofa i futurologa, który w swoich śmiałych wizjach starał się przewidzieć, w którą stronę podąży świat przyszłości. Budulcem tych wizji, jak to ma miejsce w całej twórczości fantastycznej, jest przede wszystkim język. Zapraszamy do wejścia w rolę językowych futurologów i pokazania, jak może wyglądać język polski za 21 lat. Prosimy o stworzenie krótkiego dialogu studentów anno domini 2042. Jakie tendencje się nasilą, a które osłabną? Które słowa znikną, a jakie mogą się pojawić? 3 najlepsze scenki nagrodzimy książkami Stanisława Lema. Prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
23 II wtorek - oficjalne ogłoszenie wyników konkursu literackiego na najlepsze opowiadanie fantastyczne. Fragment zwycięskiej pracy przeczyta znakomity olsztyński aktor, p. Maciej Mydlak.
24 II środa - quiz językowy przygotowany przez ekipę Pogotowia Językowego
UWM. Podstępne i ciekawe pytania, które pozwolą sprawdzić, czy polszczyzna nie ma dla Państwa tajemnic.
25 II czwartek - dyskusja na temat tego, co bohaterowie dzieł literatury polskiej mogliby robić podczas pandemii? Poświęciliby się pracy u podstaw, pomagając służbie zdrowia, czy zagrzewaliby naród do solidarnego noszenia maseczek? Czy Stasia Bozowska prowadziłaby zajęcia na Teamsie, a Kordian zamieszczałby wiersze na Facebooku? Puśćmy wodze fantazji i zobaczmy dokąd nas poniesie.
26 II piątek - prezentacja memów nawiązujących do literatury i języka stworzonych przez studentki i studentów olsztyńskiej polonistyki oraz innych zainteresowanych, którzy poczują zew memotwórczy i nie będą mu się opierać. Prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
27 II sobota - ogłoszenie wyników X edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa. Zamknięcie obchodów.
Oprócz oficjalnego programu codziennie planujemy też małe niespodzianki ;). Zależy nam na tym, by w tym trudnym czasie wywołać uśmiech na Państwa twarzach, ale i skłonić do refleksji językowych oraz wspólnie kontemplować piękno literatury.

 


Katedra Języka Polskiego
Katedra Literatury Polskiej

ul. Kurta Obitza 1
10-725 OLSZTYN
tel. 89 524 63 61
tel./faks 89 527 63 13
filpol.human@uwm.edu.pl


czytaj więcej

 • OGŁOSZENIE

  Indywidualna Organizacja Studiów - zasady
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI LOGOPEDII! W dniach 23-25 lutego zajęcia z dr Iwoną Grzesiak zostają odwołane. Odpracowanie nastąpi w późniejszym terminie.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI - informacja na temat programu Erasmus+  do końca lutego trwa rekrutacja na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+ na kolejny rok akademicki, tj. 2021/2022. Aplikacje składa się w systemie USOS. Jeśli chcieliby się Państwo dowiedzieć więcej na temat stypendiów i samej rekrutacji, proszę zapoznać się z  informacjami na str...
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku I stopnia, III roku oraz I roku II stopnia FILOLOGII POLSKIEJ W załączeniu oferta wykładów monograficznych dla I i II stopnia oraz przedmiotów do wyboru dla II stopnia realizowanych na Wydziale Humanistycznym.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku I stopnia FILOLOGII POLSKIEJ! Zajęcia w trybie stacjonarnym będą realizowane w terminach uwzględnionych w planie.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku I stopnia, III roku oraz II roku II stopnia LOGOPEDII! Zajęcia w trybie stacjonarnym będą realizowane w terminach uwzględnionych w planie.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI! Plany zajęć zostały udostępnione. Do 7 marca mogą ulegać modyfikacji.
 • OGŁOSZENIE

  Zapisy na lektoraty, zajęcia z wychowania fizycznego oraz przedmioty ogólnouczelniane w semestrze letnim roku akademickiego 2020-21
 • OGŁOSZENIE

  Ważność legitymacji studenckich          Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 16 października 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1835) wprowadzono czasowe ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-...
 • OGŁOSZENIE

  Harmonogram pracy sekretariatu w dniach 15-26.02.2021 r. (plik w załączeniu)  Dalsze działania w kwestii organizacji pracy będą zależne od rozwoju sytuacji epidemicznej, a w konsekwencji od kolejnych zarządzeń i decyzji władz Uczelni.
 • OGŁOSZENIE

  OBSŁUGA INTERESANTÓW  Podstawowym sposobem załatwiania spraw w sekretariacie jest poczta elektroniczna:  filpol.human@uwm.edu.pl i kontakt telefoniczny: 89 524 63 61.    Po konsultacji mailowej lub telefonicznej istnieje możliwość kontaktu bezpośredniego,  z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (zachowanie odległości 2 metrów ...
 • OGŁOSZENIE

  INSTRUKCJA LOGOWANIA DO MS TEAMS
 • OGŁOSZENIE

  Uwaga! Studenci III roku, specjalność nauczycielska w zakresie j. polskiego  W związku z obawami wyrażonymi przez studentów odwołuje się zajęcia w Szkole Podstawowej nr 29. Zasady odbycia praktyki śródrocznej zostały omówione na zebraniu, w kwestiach szczegółowych należy kontaktować się z p. Natalią Janke.
 • OGŁOSZENIE

  Ważne!  W zajęciach w trybie bezpośrednim nie mogą uczestniczyć osoby, które są chore, przebywają w domu z osobą odbywającą kwarantannę lub sami są objęci kwarantanną albo izolacją w warunkach domowych.  Przed zajęciami, w ich trakcie i po zajęciach należy zachować dystans społeczny  (odstęp minimum 1,5-2 me...
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI FILOLOGII POLSKIEJ   Fundacja Nowoczesna Polska zachęca studentów i wykładowców do korzystania z zasobów cyfrowych dostępnych za darmo w bibliotece internetowej Wolne Lektury.  Biblioteczka polonisty to zarówno kilkaset arcydzieł literatury polskiej i światowej, jak i teksty krytyczne, omawiane ze studentami filologii polski...
 • OGŁOSZENIE

  Uwaga studenci I roku! Zapraszamy do lektury informacji o zdalnym nauczaniu:  https://russ.uwm.edu.pl/uslugi-dostepne-w-sieci-uwm/   
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI FILOLOGII POLSKIEJ! Wszelkie informacje dotyczące specjalności nauczycielskiej znajdują się na stronie Wydziałowego Ośrodka Wspierania Dydaktyki: http://wh.uwm.edu.pl/wowd
 • OGŁOSZENIE

  ZAKWATEROWANIE  Studenci, którzy mają zaplanowane zajęcia w siedzibie uczelni, mogą skorzystać z zakwaterowania w Domu Studenckim w terminach zajęć. Rezerwacja pobytu odbywać się będzie bezpośrednio na stronie internetowej Fundacji ŻAK - www.zak.olsztyn.pl w Systemie Kwaterowania Krótkoterminowego, który będzie udostępniony od 24 września 2020 r.
 • OGŁOSZENIE

  Komunikat  Prorektora ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 14 sierpnia 2020 roku  w sprawie zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2020/2021    Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele Akademiccy, Studenci i Doktoranci,  biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną oraz możliwo...
 • OGŁOSZENIE

  Uwaga studenci zainteresowani wyjazdami na płatne praktyki lub studia zagraniczne w ramach programu Erasmus+!  Kontakt z koordynatorem wydziałowym programu Erasmus+: sebastian.przybyszewski@uwm.edu.pl