EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY 2019

6 marca 2019 roku świętowaliśmy V Wydziałowe Obchody Europejskiego Dnia Logopedy. Impreza została przygotowana przez Instytut Polonistyki i Logopedii pod patronatem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Program uroczystości miał wymiar praktyczny, artystyczny i naukowy oraz podobnie jak w ubiegłych latach był bogaty i ciekawy.

Obchody rozpoczęły się od zabaw logopedycznych pod hasłem „Laboratorium logopedyczne 1” oraz „Laboratorium logopedyczne 2”, na które licznie przybyły dzieci z dwóch przedszkoli: „Delfin” oraz „Przedszkole Mistrzów” w Olsztynie. Warsztaty samodzielnie poprowadziły studentki II roku logopedii w specjalnie do tego przygotowanych salach oraz zaadaptowanych na ten cel korytarzach, wykonując z dziećmi ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, ruchowe, aktorskie oraz manualne. Przyszłe logopedki popisały się nabywanym w trakcie studiów warsztatem oraz umiejętnością nawiązania świetnego kontaktu z maluchami. Następnie obchody przeniosły się do auli teatralnej, w całości oddanej we władanie studentów logopedii. We wstępie życzenia i gratulacje z okazji święta logopedii zgromadzonym złożyli: dr Renata Rozbicka – prodziekan Wydziału Humanistycznego UWM, prof. Mariusz Rutkowski – dyrektor Instytutu Polonistyki i Logopedii oraz dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz – koordynator kierunku logopedia. Następnie przed licznym forum przyszli logopedzi zaprezentowali swe aktorskie talenty w bajce do słuchania pt.  Na jagody Marii Konopnickiej  przygotowanej przez studentów III roku logopedii opcji edukacja teatralna pod kierunkiem dr Magdaleny Zaorskiej. Przedstawienie zachwyciło widzów profesjonalnym wykonaniem, którego nie powstydziłby się niejeden zawodowy teatr. Spektakl bardzo się podobał, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.  Kolejnym punktem programu było rozstrzygniecie III Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszą Lingwołamkę i Skrętacz Języka. Zadaniem uczestników było połączenie słów skomplikowanych pod względem wymowy w ciekawy wiersz, rymowankę, wyliczankę lub innego rodzaju łamaniec językowy. Na konkurs wpłynęło ponad 100 tekstów z różnych stron Polski (więcej na ten temat por. w odrębnym pliku). Uroczystość uświetniła możliwość wysłuchania nagrodzonych utworów na forum imprezy w mistrzowskiej interpretacji studentów logopedii – w duecie wystąpili Gabriela Jagiełło i Damian Giczewski. Konferansjerka należała do Magdaleny Kondrackiej oraz Przemysława Korytki, studentów II roku magisterskich studiów uzupełniających z logopedii.  Punktem kulminacyjnym uroczystości był wykład otwarty prof. Małgorzaty Rutkiewicz-Hanczewskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. O języku w kontekście afazji. Pani profesor ciekawie i w obrazowy sposób przedstawiła skomplikowane kwestie związane z językowym funkcjonowaniem osób dotkniętych afazją, a także wskazała, jakich informacji o strukturze języka dostarcza nam analiza wypowiedzi takich pacjentów. Całość była bogato zilustrowana materiałami filmowymi, co w przejrzysty sposób egzemplifikowało omawiane zjawiska oraz czyniło wykład zrozumiałym i ciekawym nawet dla osób dopiero rozpoczynających swą przygodę z logopedię.

W zorganizowaniu obchodów uczestniczyli studenci wszystkich roczników olsztyńskiej logopedii. Spośród wykładowców w przygotowaniu poszczególnych imprez udział wzięły: mgr Beata Mikitiuk, dr Ewa Hrycyna, dr Agnieszka Żywanowska, dr Magdalena Zaorska, dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz, dr Monika Czerepowicka. Całość obchodów koordynowała dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz.

Wszystkim obecnym i przyszłym logopedom składamy serdeczne życzenia,
przede wszystkim satysfakcji z niesienia pomocy osobom w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami z zaburzeniami kompetencji językowych i komunikacyjnych.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej