Instytut Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na ogólnopolską konferencję:

Oblicza polskiego patriotyzmu.

Literatura – kultura – język
(od czasów najdawniejszych do współczesności),

która odbędzie się 29 i 30 listopada 2018 roku w Centrum Nauk Humanistycznych,
ul. Kurta Obitza 1.

W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.  Zaowocowała ona szeregiem dyskusji, spotkań i konferencji naukowych na temat znaczenia tej doniosłej daty dla kształtowania się postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie w różnych okresach historycznych. Olsztyńskie środowisko polonistyczne pragnie także zaznaczyć swoją obecność w tej debacie. Dlatego też zapraszamy literaturoznawców, kulturoznawców, medioznawców i językoznawców do spotkania i wymiany refleksji naukowej na temat następujących zagadnień:

- pojęcie, definicja, zakres znaczenia słów: ojczyzna, patriotyzm, patriota, obywatel (na wybranych przykładach literackich i językowych);

- aksjologiczny wymiar patriotyzmu;

- modele patriotyzmu i patrioty/patriotki w literaturze i kulturze poszczególnych epok;

- co znaczył patriotyzm w PRL-u?

- zmierzch paradygmatu romantycznego i jego odzwierciedlenie w literaturze po 1989 roku;

- odnowienie romantycznych wzorów w XXI wieku;

- model Polki-patriotki w literaturze i kulturze różnych epok;

- patriotyzm w dyskursie publicystycznym i politycznym;

- patriotyzm w kulturze popularnej (np. fantasy, fil i seriale, memy, graffiti, muzyka);

- idea patriotyzmu w czasach globalizacji;

- patriotyzm lokalny/regionalny;

- patriotyzm w dyskursie szkolnym.

Zgłoszenia należy przesyłać do 30 września 2018 r. na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pragniemy zastrzec możliwość odrzucenia referatów, które nie spełnią wymogów  wynikających z tematu konferencji.

Opłata konferencyjna dla pracowników naukowych wynosi 400 zł a dla doktorantów 300 zł
i obejmuje:

- druk publikacji, po uzyskaniu pozytywnej recenzji, w czasopiśmie punktowanym;

- dwa obiady;

- uroczystą kolację;

- przerwy kawowe;

- materiały konferencyjne.

Wpłat prosimy dokonywać do 31 października 2018 r. na konto:

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

ul. Oczapowskiego 2

nr konta: 78 1030 1986 2700 0000 1488 0087

Szczegółowe informacje organizacyjne (m.in. informacje o programie i bazie noclegowej) zostaną przesłane na początku listopada br.

Serdecznie zapraszamy!

Komitet naukowy:

prof. dr hab. Maria Biolik, prof. zw.

prof. dr hab. Sławomir Buryła, prof. zw.

prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, prof. zw.

prof. dr hab. Mariusz Rutkowski

dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM

dr hab. Iwona Maciejewska

dr Iza Matusiak-Kempa

Komitet organizacyjny:

dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM        Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

dr hab. Iwona Maciejewska         Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

dr Iza Matusiak-Kempa     Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

dr Kamila Bialik       Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

mgr Sabina Kowalczyk  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Instytut
Polonistyki i Logopedii

ul. Kurta Obitza 1
10-725 OLSZTYN
tel./faks 89 527 63 13
filpol.human@uwm.edu.pl

• OGŁOSZENIE

UWAGA! W dniach 13.08-3.09.2018 r. sekretariat będzie zamknięty.

TERMINARZ EGZAMINÓW - sesja letnia i poprawkowa - LOGOPEDIA

TERMINARZ EGZAMINÓW - sesja letnia i poprawkowa - FILOLOGIA POLSKA