Instytut Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na ogólnopolską konferencję:

Oblicza polskiego patriotyzmu.

Literatura – kultura – język
(od czasów najdawniejszych do współczesności),

która odbędzie się 29 i 30 listopada 2018 roku w Centrum Nauk Humanistycznych,
ul. Kurta Obitza 1.

W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.  Zaowocowała ona szeregiem dyskusji, spotkań i konferencji naukowych na temat znaczenia tej doniosłej daty dla kształtowania się postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie w różnych okresach historycznych. Olsztyńskie środowisko polonistyczne pragnie także zaznaczyć swoją obecność w tej debacie. Dlatego też zapraszamy literaturoznawców, kulturoznawców, medioznawców i językoznawców do spotkania i wymiany refleksji naukowej na temat następujących zagadnień:

- pojęcie, definicja, zakres znaczenia słów: ojczyzna, patriotyzm, patriota, obywatel (na wybranych przykładach literackich i językowych);

- aksjologiczny wymiar patriotyzmu;

- modele patriotyzmu i patrioty/patriotki w literaturze i kulturze poszczególnych epok;

- co znaczył patriotyzm w PRL-u?

- zmierzch paradygmatu romantycznego i jego odzwierciedlenie w literaturze po 1989 roku;

- odnowienie romantycznych wzorów w XXI wieku;

- model Polki-patriotki w literaturze i kulturze różnych epok;

- patriotyzm w dyskursie publicystycznym i politycznym;

- patriotyzm w kulturze popularnej (np. fantasy, fil i seriale, memy, graffiti, muzyka);

- idea patriotyzmu w czasach globalizacji;

- patriotyzm lokalny/regionalny;

- patriotyzm w dyskursie szkolnym.

Zgłoszenia należy przesyłać do 30 września 2018 r. na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pragniemy zastrzec możliwość odrzucenia referatów, które nie spełnią wymogów  wynikających z tematu konferencji.

Opłata konferencyjna dla pracowników naukowych wynosi 400 zł a dla doktorantów 300 zł
i obejmuje:

- druk publikacji, po uzyskaniu pozytywnej recenzji, w czasopiśmie punktowanym;

- dwa obiady;

- uroczystą kolację;

- przerwy kawowe;

- materiały konferencyjne.

Wpłat prosimy dokonywać do 31 października 2018 r. na konto:

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

ul. Oczapowskiego 2

nr konta: 78 1030 1986 2700 0000 1488 0087

Szczegółowe informacje organizacyjne (m.in. informacje o programie i bazie noclegowej) zostaną przesłane na początku listopada br.

Serdecznie zapraszamy!

Komitet naukowy:

prof. dr hab. Maria Biolik, prof. zw.

prof. dr hab. Sławomir Buryła, prof. zw.

prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, prof. zw.

prof. dr hab. Mariusz Rutkowski

dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM

dr hab. Iwona Maciejewska

dr Iza Matusiak-Kempa

Komitet organizacyjny:

dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM        Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

dr hab. Iwona Maciejewska         Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

dr Iza Matusiak-Kempa     Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

dr Kamila Bialik       Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

mgr Sabina Kowalczyk  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Instytut
Polonistyki i Logopedii

ul. Kurta Obitza 1
10-725 OLSZTYN
tel./faks 89 527 63 13
filpol.human@uwm.edu.pl

• OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI LOGOPEDII!  W dniach 18-19.10 zajęcia z Prof. J. Panasiuk zostają odwołane z powodu choroby wykładowcy. Odpracowanie nastąpi w późniejszym terminie.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI I roku II stopnia FILOLOGII POLSKIEJ! Ćwiczenia z PSYCHOLOGII OGÓLNEJ z ks. dr. Zbigniewem Kuleszem będę realizowane w tygodniu A (środa godz. 11.30, s. 130).
  • OGŁOSZENIE

UWAGA! W dniach 16 oraz 18 października konsultacje prof. S. Buryły zostają odwołane.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI I roku II stopnia FILOLOGII POLSKIEJ!  W dniach 16-17 października zajęcia z prof. S. Buryłą zostają odwołane.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI I roku I stopnia FILOLOGII POLSKIEJ - specjalność nauczycielska  W dniu 18.10.2018 r. (czwartek) zajęcia z BHP w instytucjach edukacyjnych w Auli Dietrichów w godz. 11:30 - 13:00 zostają odwołane.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA studenci I roku I stopnia LOGOPEDII - grupa 3 15.10 zajęcia z dr. P. Przytułą z zagadnień współczesnej humanistyki zostają odwołane. Odpracowanie nastąpi 17.10 o godz. 18.30 w sali nr 18.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA! Konsultacje dr K. Bialik zaplanowane na 15 października zostają przełożone na 16 października, godz. 13.30-15.00.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA! 16 października w godz. 11.45-13.30 ustalono godziny rektorskie w związku z uzupełniającymi wyborami do Rady Wydziału Humanistycznego.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA! We wtorek 16 X konsultacje prof. I. Maciejewskiej odbędą się od 10.45 do 11.45 oraz od 14.30 do  15.00.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA! 16 października konsultacje dr hab. Marioli Wołk zostają odwołane z powodu pracy w Wydziałowej Komisji Wyborczej. W związku z tym dyżur środowy (17 X) zostaje wydłużony do 12.30.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI I roku I stopnia FILOLOGII POLSKIEJ oraz LOGOPEDII! 18 października w godz. 16.45-18.15, w Auli Dietrichów odbędzie się obowiązkowe szkolenie z praw i obowiązków studenta.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI I roku II stopnia FILOLOGII POLSKIEJ Osoby, które nie odebrały legitymacji, mogą to zrobić w czasie konsultacji (opiekuna roku) dr K. Bialik.
  • OGŁOSZENIE

Spotkania Naukowego Koła Językoznawców zaplanowane są na wtorki o godz. 15.00 w sali 266.