Wykład dr Izy Matusiak-Kempy pt. Tendencje we współczesnej polszczyźnie i debata poświęcona wpływom językowym na Warmii i Mazurach – 18 X 2017
„Lubię polski” to kampania popularyzująca wiedzę o języku polskim prowadzona przez „Gazetę Olsztyńską”, Fundację Instytut Badań i Edukacji Społecznej i Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dnia 18 października 2017 r. w ramach tej akcji odbył się wykład pt. Tendencje we współczesnej polszczyźnie, który wygłosiła dr Iza Matusiak-Kempa. Podczas odczytu wiele uwagi poświecono zmianom kulturowym, takim jak: wzmożona potrzeba wyrażania i absorbowania emocji, demokratyzacji etykiety, narcyzm kultury europejskiej, które mają wpływ na zachowania językowe współczesnych Polaków. Dr Iza Matusiak-Kempa omówiła przejawy tendencji do dominacji stylu potocznego we wszystkich typach sytuacji komunikacyjnych, a także zarysowała najbardziej widoczne zmiany zachodzące na płaszczyźnie fonetycznej, leksykalnej i składniowej. Wykład miał zachęcić słuchaczy do pogłębionej refleksji nad językiem jako narzędziem nie tylko do wyrażania wiedzy o świecie, ale też sposobem budowania swego wizerunku .
Po wykładzie odbyła się debata poświęcona wpływom językowym na Warmii i Mazurach. Wzięli w niej udział wykładowcy z Wydziału Humanistycznego: prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, dr hab. Izabela Lewandowska, dr Jolanta Piwowar oraz Iza Matusiak-Kempa. Uczestnicy rozmawiali nie tylko o tym, jakie czynniki historyczne ukształtowały język na Warmii i Mazurach, ale też jaki jest obecnie status gwar we współczesnej polszczyźnie. Uwaga została także poświęcona specyfice warmińskich i mazurskich nazw miejscowych, przechowujących ślady języka pierwszych mieszkańców tych terenów.