• JFolder::files: Ścieżka nie prowadzi do katalogu:
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: /https

Wykład dr Izy Matusiak-Kempy pt. Tendencje we współczesnej polszczyźnie i debata poświęcona wpływom językowym na Warmii i Mazurach – 18 X 2017

„Lubię polski” to kampania popularyzująca wiedzę o języku polskim prowadzona przez „Gazetę Olsztyńską”, Fundację Instytut Badań i Edukacji Społecznej i Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dnia 18 października 2017 r. w ramach tej akcji odbył się wykład pt. Tendencje we współczesnej polszczyźnie, który wygłosiła dr Iza Matusiak-Kempa. Podczas odczytu wiele uwagi poświecono zmianom kulturowym, takim jak: wzmożona potrzeba wyrażania i absorbowania emocji, demokratyzacji etykiety, narcyzm kultury europejskiej, które mają wpływ na zachowania językowe współczesnych Polaków. Dr Iza Matusiak-Kempa omówiła przejawy tendencji do dominacji stylu potocznego we wszystkich typach sytuacji komunikacyjnych, a także zarysowała najbardziej widoczne zmiany zachodzące na płaszczyźnie fonetycznej, leksykalnej i składniowej. Wykład miał zachęcić słuchaczy do pogłębionej refleksji nad językiem jako narzędziem nie tylko do wyrażania wiedzy o świecie, ale też sposobem budowania swego wizerunku .

Po wykładzie odbyła się debata poświęcona wpływom językowym na Warmii i Mazurach. Wzięli w niej udział wykładowcy z Wydziału Humanistycznego: prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, dr hab. Izabela Lewandowska, dr Jolanta Piwowar oraz Iza Matusiak-Kempa. Uczestnicy rozmawiali nie tylko o tym, jakie czynniki historyczne ukształtowały język na Warmii i Mazurach, ale też jaki jest obecnie status gwar we współczesnej polszczyźnie. Uwaga została także poświęcona specyfice warmińskich i mazurskich nazw miejscowych, przechowujących ślady języka pierwszych mieszkańców tych terenów.

{gallery}https://www.uwm.edu.pl/polonistyka/pliki/article/3371{/gallery}

Katedra Języka Polskiego i Logopedii