• JFolder::files: Ścieżka nie prowadzi do katalogu:
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: /https

Tylko we Lwowie! I Międzynarodowe Studenckie Seminarium Językoznawcze

Pomysł spotkania młodych polonistów z dwu dość odległych ośrodków akademickich  zrodził się w jednej z lwowskich kawiarni latem 2016 roku. W rozmowie uczestniczyły: profesor Ałła Krawczuk i dr Krystyna Nikołajczuk ze Lwowa oraz dr Renata Makarewicz z Olsztyna.

Najważniejszym celem, jaki sobie postawiłam, było spowodowanie, by studenci mieli możliwość bezpośrednich rozmów tak o sprawach naukowych, jak i zwykłych ludzkich, codziennych.

Konferencja naukowa została starannie przygotowana koncepcyjnie w Olsztynie, a organizacyjnie we Lwowie. Obrady odbywały się 31 marca 2017 roku w historycznym gmachu Uniwersytetu Lwowskiego. Chodziliśmy po tych samych schodach, po których kroczyli Tadeusz Kotarbiński, Kazimierz Ajdukiewicz, Juliusz Kleiner, Tadeusz Lehr-Spławiński, Witold Taszycki sławny matematyk Stefan Banach. Wielkie nazwiska nie przytłaczały, a przeciwnie – mobilizowały. Wszak to zaszczyt prezentować swoje naukowe referaty w tak zacnych murach. Ostatecznie z polskiej strony w seminarium uczestniczyło siedmioro studentów drugiego roku studiów II stopnia oraz trzy osoby z trzeciego roku I stopnia. Referaty zostały starannie przygotowane i zaprezentowane. Także słuchacze polonistyki lwowskiej przedstawili interesujące wyniki swoich badań. Spotkaniu nie towarzyszyła atmosfera rywalizacji, raczej wzajemnego zaciekawienia. Już podczas przerwy kawowej słychać było swobodne rozmowy a to o szczegółowych problemach frazeologii, a to o języku wybranych bohaterów literackich, a to o baśni ludowej i jej psycholingwistycznej analizie.

Gdy opuściły nas już emocje konferencyjne i zjedliśmy obiad w studenckiej stołówce, przyszedł czas na spotkanie w wyjątkowym dla każdego filologa miejscu. Swoje tajemnice ujawniła nam biblioteka uniwersytecka. Prof. Wasyl Kmieć z wyjątkowym znawstwem i wielką miłością mówił o historii gmachu i zbiorach, najwięcej jednak uwagi poświecił ludziom, którzy przez wieki bibliotekę tworzyli i nadali jej kształt, który mogliśmy i my podziwiać. Największe wrażenie zrobił na nas dział zbiorów specjalnych. Manuskrypty i starodruki pięknie zdobione i niezwykle cenne były przedmiotem zachwytu, tym bardziej, że dane nam było poznać ich wyjątkową historię.  Pan dyrektor poświęcił nam wiele czasu, bo pytań nie pozostawiał bez wyczerpującej odpowiedzi.

O wieczorze w polsko-ukraińskim  w towarzystwie  opowiedzieć mogą sami studenci, bo w grupach i grupach rozpierzchli się po lwowskiej starówce, by poznawać smaki i dźwięki gościnnego miasta.

Dzień drugi naszego pobytu poświeciliśmy na zwiedzanie. Rozpoczęliśmy od wizyty w najstarszej, zabytkowej nekropolii Lwowa. Odwiedziliśmy groby znanych Polaków i z zadumą pochyliliśmy głowy przy grobach żołnierzy, którzy zginęli w wojnie toczącej się na wschodzie Ukrainy. Naszymi przewodnikami podczas zwiedzania byli studenci młodszego rocznika. Wspaniale się przygotowali trasę i opowiadali o historii wybranych obiektów. Teatry, świątynie różnych wyznań, pomniki, a do tego zagadki quizy i słodkie nagrody dla zwycięzców konkursów. Wieczór spędziliśmy w operze lwowskiej. Zrobiła na nas wielkie wrażenie. Spektakl „Napój miłosny” bawił i wzruszał.

Wyjeżdżaliśmy pełni wrażeń. Szczególnie ujęła nas serdeczność naszych gospodarzy. Nasz pobyt we Lwowie jest spełnieniem marzeń o podróży do miasta wielu kultur, realizacją ambicji naukowych i początkiem wielu pięknych przyjaźni.

W przyszłym roku mamy nadzieję gościć studentów polonistyki lwowskiej na II Międzynarodowym Studenckim Seminarium Językoznawczym. Kolejnej wiosny czeka nas przygoda naukowa i spotkania z przyjaciółmi. Jak zaprezentuje się nasz Olsztyn? Przygotujemy się nie mniej starannie niż nasi ukraińscy gospodarze. Choć architektura u nas skromniejsza, to historia miasta zacna, a otoczenie przyrodnicze zachwycające. Czekamy…

{gallery}https://www.uwm.edu.pl/polonistyka/pliki/article/3212{/gallery}

Katedra Języka Polskiego i Logopedii