Erwin Kruk doktorem honoris causa
uniwersytetu warmińsko-mazurskiego w olsztynie

1 czerwca 2016 roku, w dniu Święta Uniwersytetu, odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Erwinowi Krukowi - poecie, pisarzowi, eseiście, senatorowi RP I kadencji 1989–1991, Honorowemu Obywatelowi Olsztyna, zasłużonemu dla rozwoju kultury i życia społecznego Warmii i Mazur. Senat UWM nadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Erwinowi Krukowi m.in. za mazurski trwały wkład do skarbca literatury polskiej; tworzenie prawdziwego, sumiennego i wielowymiarowego obrazu ziemi warmińsko-mazurskiej oraz upowszechnianie go na forum ogólnopolskim; budowanie tożsamości i rozwój dziedzictwa kulturowego regionu w wymiarze uniwersalnym; trwające pół wieku skuteczne inspirowanie badań regionalistycznych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych; piękne owoce działań podjętych z myślą o dobru wspólnym społeczeństwa Warmii i  Mazur, Polski i Europy.

Ze względu na stan zdrowia nowego doktora honoris causa w jego imieniu wykład wygłosił prof. Zbigniew Chojnowski z Wydziału Humanistycznego, który wcześniej wygłosił również laudację.

Przypominamy, iż z inicjatywy Pana prof. Z. Chojnowskiego oraz Rady Instytutu Polonistyki i Logopedii podjęto pracę nad wnioskiem o przyznanie Erwinowi Krukowi doktoratu honoris causa.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej