Wykład otwarty prof. Wojciecha Burszty

Dnia 28 kwietnia 2016 roku na zaproszenie Instytutu Polonistyki i Logopedii na Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie przybył profesor Wojciech Burszta i wygłosił wykład pt. Kultura logorei 24/7 i co z tego wynika. Wśród słuchaczy znaleźli się studenci olsztyńskiej humanistyki i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.

Wojciech Burszta jest profesorem zwyczajnym na  Uniwersytecie SWPS i w Instytucie Slawistyki PAN, kierownikiem Katedry Antropologii SWPS. Prowadzi zajęcia z zakresu antropologii symbolicznej i interpretatywnej, teorii nacjonalizmu i antropologii kontestacji. Jest wybitnym antropologiem i kulturoznawcą, eseistą i krytykiem kultury. Interesuje się teorią i praktyką współczesnej kultury, w tym popkultury i popnacjonalizmu. Zajmuje się badaniami z kręgu antropologii współczesności i kulturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mitu i symbolu, a także zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych.

Wcześniej był profesorem UAM, Oxford University, Yale University i University of Illinois,  stypendystą Fullbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej.

Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji książkowych i artykułów naukowych. Są to między innymi:

• Język a  kultura w myśli etnologicznej, Wrocław 1986,
  • Wymiary antropologicznego poznania kultury, Poznań 1992,
  • Czytanie kultury. Pięć szkiców, Łódź 1996,
  • Antropologia kultury. Tematy, teorie, interpretacje, Poznań
  • Asteriks w  Disneylandzie. Zapiski antropologiczne, Poznań 2001,
  • Różnorodność i tożsamość. Antropologia jako kulturowa refleksyjność, Poznań 2004
  • (wspólnie z Mariuszem Czubajem) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych Warszawa 2007,
  • Świat jako więzienie kultury. Pomyślenia, Warszawa 2008.
  • Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle, Warszawa 2013
  • Preteksty, Warszawa 2015.

Należy do najwybitniejszych polskich kulturoznawców. Jest niekwestionowanym autorytetem w swojej dyscyplinie wiedzy, ale też jej niestrudzonym popularyzatorem. Ostatnio ukazała się jego książka pt. Preteksty, a w tym roku ukaże się praca o kryminałach (napisana razem Mariuszem Czubajem). Prywatnie jest wielbicielem klasycznego rocka.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej