Dzień Języka Ojczystego

W środę 24 lutego w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego UWM odbyły się obchody Dnia Języka Ojczystego, które zorganizowali pracownicy Instytutu Polonistyki i Logopedii, by zwrócić uwagę, jak ważne na co dzień jest umiejętne posługiwanie się językiem polskim.

Uroczystego otwarcia dokonał dziekan wydziału, dr hab. Andrzej Szmyt, prof. UWM, oraz dyrektor Instytutu Polonistyki i Logopedii, dr hab. Mariusz Rutkowki, prof. UWM. Program uroczystości składał się z kilku punktów. Rozpoczął się od dyktanda, przygototwanego przez koło Językoznawców pod kierunkiem dr Izy Matusiak-Kempy, w którym mogli uczestniczyć wszyscy chętni, nie tylko studenci. Ostatecznie wzięło w nim udział 70 osób z dziekanem wydziału na czele. Na zwycięzców czekały nagrody rzeczowe ufundowane  przez Scenę Margines Teatru im. Stefana Jaracza, Multikino oraz dyrektora Instytutu Polonistyki i Logopedii. Patronat nad dyktandem pełnił olsztyński oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Trzyosobowe jury (dr hab. Mariusz Rutkowski, dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska i dr Iza Matuisiak-Kempa) wyłoniło zwycięzców. Dyktando najlepiej napisała, a tym samym zajęła pierwsze miejsce, studentka drugiego roku filologii polskiej, Aleksandra Brodzik, która popełniła tylko trzy błędy, drugie miejsce zajęła Alicja Sławińska (II rok filologii polskiej), a trzecie - Anna Paczkowska (I rok dziennikarstwa i komunikacji społecznej).

Oprócz dyktanda ciekawym wydarzeniem były prezentacje młodych adeptów literatury. Opieką merytoryczną i organizacyjną tej części programu zajęła się dr Kamila Bialik. Na pokazanie swoich pierwocin literackich zdecydowało się kilkanaście osób. Byli to: Agata Górczyńska, Edyta Lipska, Ewa Aniela Jerzyło, Katarzyna Kokot- Góra, Michał Ostrowski, Michał Małysa, Wojciech Kobus, Alexander Nowakowski, Bartosz Ławrynkowicz i Dawid Kraszewski. Przy aplauzie publiczności odczytali swoje wiersze i fragmenty prozy.

Kolejną ważną częścią programu stało się spotkanie z Dawidem Kraszewskim, studentem piątego roku polonistyki, autorem debiutu Wiersze na porost brody. Spotkanie promocyjne poprowadził profesor Zbigniew Chojnowski.

Świętowanie Dnia Języka Ojczystego zakończyło spotkanie z blogerkami literackimi, absolwentkami olsztyńskiej polonistyki, które przepytywała mgr Katarzyna Witkowska. O swoich polonistycznych inspiracjach, czerpaniu natchnienia z przeczytanych lektur oraz o przyjemności z tworzenia multimedialnego przekazu opowiadały: Aleksandra Dobies (blog „Do utraty tchu”), Karolina Purłan (blog „Leśna czytelnia”) i Urszula Witkowska (blog „Pełen zlew”).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, studentom i pracownikom naszego instytutu, którzy wzięli udział w polonistycznym święcie, za liczne przybycie i twórczo spędzony czas!

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej