Regionalizm w badaniach literackich – tradycja i nowe orientacje

Kierownik projektu: prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak (Uniwersytet Zielonogórski)
Główni wykonawcy: prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski (UWM)
, dr hab. Elżbieta Rybicka (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Danuta Zawadzka, prof. UwB, dr hab.  Wojciech Browarny, prof. UWr, dr hab. Daniel Kalinowski, prof. AP.

Projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (konkurs OPUS) obejmuje zespołowe przedsięwzięcie badawcze realizowane pod patronatem Komitetu Nauk o Literaturze, Polskiej Akademii Nauk przez pracowników naukowych reprezentujących różne ośrodki akademickie i specjalizujących się w badaniach literatury regionalnej. Celem projektu jest zbadanie tradycji badań regionalistycznych, rozpoznanie sytuacji regionalizmu w Polsce po 1989 r. i na tej podstawie opracowanie nowatorskiej, kompleksowej i interdyscyplinarnej koncepcji badań regionalnych. Temu celowi podporządkowana jest rekonceptualizacja obszaru badawczego w perspektywie nowych orientacji w światowej humanistyce: badań antropologiczno-kulturowych, zwrotu topograficznego i związanej z nim geografii kulturowej, geopoetyki, etnopoetyki, komparatystyki, badań feministycznych, a także problematyki pamięci zbiorowej i kulturowej czy postpamięci. Dodatkowym efektem działań zespołu badawczego będzie zainicjowanie regionalnej komparatystyki – jako dziedziny integrującej badania interdyscyplinarne w obszarze literaturoznawstwa.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej