Spotkanie ze Stanisławem Srokowskim

12 maja 2015 Instytut Filologii Polskiej UWM w Olsztynie zaprosił na spotkanie Stanisława Srokowskiego, znanego prozaika, poetę i dramaturga, autora monografii rodzinnej wsi Hnilcze, prawda, pamięć i  ból oraz słynnej trylogii kresowej Ukraiński kochanek, Zdrada i Ślepcy idą do nieba, laureata nagrody w 2007 roku im. Józefa Mackiewicza.

Pisarz opowiadał o swojej twórczości, której główną inspiracją są jego autentyczne przeżycia z dzieciństwa. Urodził się bowiem w 1936 roku w Hnilczu (woj.. tarnopolskie), a w 1945 roku został wypędzony wraz z rodziną, z Kresów. Srokowski w posłowiu do opowiadań zatytułowanych Nienawiść napisał: „Moja pamięć, wyobraźnia i emocje rozwijały się i kształtowały w atmosferze wojny, gwałtu i straszliwych mordów. Od wczesnych lat dziecinnych wsłuchiwałem się w głosy, które mówiły o strachu, bólu i cierpieniu. Mieszkałem na wsi w województwie tarnopolskim, gdzie działy się dantejskie sceny. Mordy ukraińskich nacjonalistów, płonące wsie, gwałty i najokrutniejsze zbrodnie dokonywały się na niewinnych ludziach na moich oczach”.

Głównym tematem spotkania była promocja książki Spisek Barbarzyńców a także dyskusja o scenariuszu do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. Wołyń. Podczas spotkania można  było nabyć najnowszą książkę autora Strach. Opowiadania kresowe.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej