Propozycja wycieczek organizowanych przez Uniwersytet III Wieku

Szanowni Państwo,

przedstawiamy propozycję wycieczek organizowanych przez Uniwersytet III Wieku:

 

NORWEGIA

Termin: 27.05. – 03.06.2015
Cena: 1999 zł

 • Dzień 1-szy (600 km)
  Wyjazd we wczesnych godz. rannych. Przejazd przez Niemcy, po drodze krótkie zwiedzanie Berlina. Po niemieckiej obiadokolacji jedziemy do Rostock, w którego okolicy nocujemy w standardzie turystycznym.
 • Dzień 2-gi (160 km)
  Po wczesnym śniadaniu żegnamy Niemcy i promem płyniemy do Danii. W Kopenhadze jesteśmy koło południa, krótkie zwiedzanie miasta. Ok. godz. 16:30 odpływamy w kierunku Norwegii, nocleg na promie, kabiny 4-osobowe, bez okien ale z łazienkami. Po obiadokolacji, impreza powitalna.
 • Dzień 3-ci (450 km)
  O godz. 9:45 przypływamy do Oslo. Następnie wyruszamy w kierunku perły tutejszych fiordów – Geirangerfjordu, który jestna Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po drodze zatrzymujemy się w kilku niemniej pięknych miejscach.
  Pod wieczór dojeżdżamy do płaskowyżu górskiego, z którego następnie zjeżdżamy nad fiord oraz wjeżdżamy na „drogę orłów”.
  Obiadokolacja oraz nocleg na sympatycznym campingu.
 • Dzień 4-ty (300 km)
  Po śniadaniu, w miejscowości Geiranger wsiadamy na prom i płyniemy wspaniałym fjordem do miejscowości Hellesylt, podziwiając jeden z najwspanialszych widoków na świecie.
  Następnie drogą widokową jedziemy na południe, przystając na zdjęcia nad najgłębszym jeziorem w Europie–ma ono aż 514 m. Odwiedzamy malowniczo usytuowany kościół w Borgund.
  Pokonujemy najdłuższy tunel samochodowy świata. Zaglądamy także nad drugi wpisany na listę UNESCO fiord Norwegii – Naeroyfjord.
  Wracamy na nocleg do miejscowości Laerdal, gdzie odwiedzamy Centrum Norweskiego Łososia (wyłącznie z zewnątrz) i zabytkową starówkę tego urokliwego miasteczka.
  Po obiadokolacji, usypiamy nad Sognefjordem, w samym sercu pięknej norweskiej przyrody.
 • Dzień 5-ty (250 km)
  Po śniadaniu wyruszamy do Flam, aby zobaczyć niebywały zabytek techniki-jedną z najbardziej stromych kolei na świecie!
  Nieco później, przez miejscowość Voss, jedziemy do Bergen. W Bergen podziwiamy drewnianą zabudowę Bryggen, rezydencje pierwszych władców Norwegii i legendarny targ rybny, gdzie każdy ma okazję spróbować wędzonego na zimno łososia, kiełbasę z renifera, mięso wieloryba czy słynnego sztokfisza, czyli suszonego dorsza.
  Po obiadokolacji nocleg na campingu nad jeziorem pod Bergen.
 • Dzień 6-ty (450 km)
  Po śniadaniu kolejny dzień zaczynamy od odwiedzin warsztatu szkutniczego, gdzie buduje się norweskie łodzie przy pomocy starodawnej miary z jednego kijka.
  Następnie, przez wspaniałe doliny, ostatnie fiordy i płaskowyże, wracamy w stronę Oslo.
  Przed zmierzchem docieramy do Oslo – nordyckiej stolicy świata. Po obiadokolacji, ostatnią noc w Nordvegen spędzamy na campingu, w sympatycznych domkach na przedmieściach.
  Dzień 7-my (30 km)
  Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie Oslo. Na krótko odwiedzamy m.in. Operę, Ratusz, centrum z pomnikiem królewskiego palca, Pałac Królewski i Twierdzę. Spacerujemy pośród niezwykłych rzeźb w Parku Vigeland’a, a dużo więcej czasu poświęcamy dwóm  arcyciekawym muzeom –Muzeum Łodzi Wikingów i Statku Polarnego „Fram” z autentycznymi eksponatami!! Na deser serwujemy słynną skocznię narciarską Holmenkollen.
  O 16.30 odpływa nasz prom, tym razem na południe. Na promie czeka na nas kolacja a po niej klub i zielona noc.
 • Dzień 8-my (850 km)
  Przed godz. 10:00 przypływamy do Danii i  wyruszamy w drogę powrotną do kraju.
  Przewidywany powrót do Olsztyna w godzinach późnowieczornych.

W CENIE WYJAZDU:

 • TRANSPORT luksusowym autokarem z klimatyzacją, przez całą drogę serwujemy Uczestnikom bezpłatną kawę, kilka rodzajów herbaty do wyboru oraz „gorące kubki” – mile widziane własne kubeczki i sztućce, muzyka i filmy
 • 6 NOCLEGÓW - w hotelu turystycznym w Niemczech, dwa na promach, jeden w motelu, 3 na kempingach w domkach kempingowych. Noclegi w pokojach/domkach 2/3/4/5/6 osobowych – staramy się aby wszystkie domki/pokoje/kabiny miały prywatną łazienkę.
 • WYŻYWIENIE – częściowo śniadania + obiadokolacje dwudaniowe i deser. Serwujemy różnorodne obiadokolacje turystyczne w postaci smacznych dań gotowych. Śniadania – Organizator dostarczy podstawowe produkty (m.in. dżem, pasztet, konserwy), jednak dodatki takie, jak chleb lub/i warzywa itp. Uczestnicy kupują sami w sklepach (podobnie, jak przekąski pomiędzy posiłkami),
 • BILETY NA PROMY – międzynarodowe (Niemcy–Dania-Norwegia) oraz promy lokalne w Norwegii,
 • OPIEKA polskojęzycznego Pilota-Przewodnika,
 • NIESPODZIANKI I DEGUSTACJE w czasie podróży (m.in. norweski łoś i renifer)
 • POŚCIEL turystyczna jednorazowa,
 • UBEZPIECZENIE turystyczne z uwzględnieniem chorób przewlekłych,

Poza ceną wyjazdu (dodatkowo płatne):

 • symulator skoczni narciarskiej,
 • dojazd na/z miejsca zbiórki,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów – około 190 PLN/os.
 • przejazd widokowy koleją FLAMSBANA–200 PLN/os.(nieobligatoryjny – można nie korzystać)
 • wydatki natury osobistej (przekąski, napoje, pamiątki, taxi, połączenia telefoniczne)

Terminy wpłat:
I wpłata       600 zł do 31.12.2014
II wpłata      600 zł do 31.03.2015
III wpłata     800 zł (+ ew. 390 zł) do 30.04.2015

Kolejność zajmowania miejsc w autokarze będzie uzależniona od daty pełnej wpłaty.

Informacje i zapisy u kol. Zosi Rakowskiej, tel: 607 737 112

Należność można wpłacać Zosi Rakowskiej przed wykładami lub na konto UTW:
Bank Pekao SA w Olsztynie nr konta 65 1240 5598 1111 0010 4315 8923
Tytuł wpłaty: Wycieczka do Norwegii
Zainteresowanych szczegółowym programem proszę o kontakt: rakzof@wp.pl

 

RYGA – TALLIN – HELSKINKI – RUNDALE

Termin: 3.08. – 07.08.2015 r.

 • 1. DZIEŃ
  Wyjazd ok. godz. 6:00. Przejazd do Rundale – kompleks pałacowy zwany „łotewskim Wersalem”. Wieczorem przyjazd do Rygi, obiadokolacja, nocleg.
 • 2. DZIEŃ
  Śniadanie, zwiedzanie Rygi: Stare Miasto, Dom Bractwa Czarnogłowych, Parlament, zespół średniowiecznych kamieniczek, kościoły: św. Jakuba, św. Piotra. Po południu wyjazd do Tallina, zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
 • 3. DZIEŃ
  Śniadanie na statku. Przeprawa promem do Helsinek, zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Katedra Protestancka, Plac Senacki, Gmach Senatu, Sobór Uspieński, Tempppelinaukio Kirke – kościół w skale. Wycieczka tramwajem morskim na wyspy, zwiedzanie fortecy Suomenlinna (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO). Czas wolny. Obiadokolacja na w formie bufetu: bogate menu, piwo i wino bez ograniczeń! Powrót do Tallina wieczorem, nocleg.
 • 4. DZIEŃ
  Śniadanie. Zwiedzanie Tallina z przewodnikiem m.in.: Górne i Dolne Stare Miasto, wzgórze Toompea, Sobór Aleksandra Newskiego, baszty obronne, 2 średniowieczne ulice: Długa i Krótka Noga, Ratusz Miejski z 1404 r., Apteka z 1422 r., Dom Wielkiej Gildii, Dom Bractwa Czarnogłowych a także dzielnica Pirita (miejsce regat olimpijskich) i Park Święta Pieśni. Przejazd do Pałacu Kadriorg – jednego z najpiękniejszych barokowych zabytków Europy.
  Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
 • 5. DZIEŃ
  Śniadanie. Wyjazd w kierunku Polski. Postój w Piarnu – ulubionym i największym kurorcie Estonii. Przejazd w okolicach Szawli na Litwie (Góra Krzyży). Wyjazd do Polski. Po drodze obiadokolacja. Przyjazd do Olsztyna po północy.

Cena:

1360 zł przy min. 40 osobach,
1430 zł przy 35 os.,
1500 zł przy min. 30 os.

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 320 zł.

CENA IMPREZY OBEJMUJE:

 • przejazd autokarem (klimatyzacja, dvd, barek, wc)
 • przeprawę promem Tallin – Helsinki – Tallin
 • 4 noclegi w Rydze i Tallinie w hotelach **+/*** w pokojach 2-osobowych z łazienkami
 • 4 śniadania (bufet) i 4 obiadokolacje (serwowane w restauracji w hotelu lub na mieście)
 • obiadokolacja na statku (bufet) + piwo i wino bez limitu
 • program turystyczny
 • opiekę pilota
 • ubezpieczenie SIGNAL IDUNA (KL 10.000 EUR, NWI 15.000 PLN, bagaż 1.000 PLN)

CENA IMPREZY NIE OBEJMUJE:

- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, kosztów lokalnych przewodników, zestawu słuchawkowego Tour – Guide. Koszt pakietu w zależności od wielkości grupy: 30 os. – 60 EUR, 35 os. – 55 EUR, 40 os. – 50 EUR.

DATA WPŁATY CAŁEJ KWOTY DECYDUJE O KOLEJNOŚCI ZAJMOWANIA MIEJSC W AUTOKARZE!!!

 • I wpłata 200 zł do 30.11.2014
 • II wpłata 800 zł do 28.02.2015
 • III wpłata 500 zł do 30.06.2015

Należność można wpłacać Zosi Rakowskiej przed wykładami lub na konto UTW:
Bank Pekao SA w Olsztynie nr konta 65 1240 5598 1111 0010 4315 8923
Tytuł wpłaty: Wycieczka do Rygi
Kontakt: Zosia Rakowska tel. 607 737 112

 


SZWAJCARIA

grupa: 30, 35, 40 osób
termin: 07.05 – 12.05.2015

 • 1. DZIEŃ: Wyjazd z Olsztyna w godzinach rannych. Przejazd na nocleg na terenie Niemiec.
 • 2. DZIEŃ: Śniadanie, przejazd nad wyjątkowo urokliwy wodospad Rheinfall na rzece Ren. Przejazd do Zurichu, zwiedzanie starego miasta rozciągającego się po obu stronach rzeki, malownicze kręte uliczki, pasaże, XVI- i XVII - wieczne domy, dziedzińce, podwórza i fontanny. Taras widokowy – Lindenhof, Bahnhofstrasse, kościół Fraumünster z XIII wieku z witrażami Chagall'a i Giacometti'ego, katedra Grossmünster, kościół św. Piotra z największym zegarem w Europie. Przejazd do hotelu w okolicach Zurychu, obiadokolacja, nocleg.
 • 3. DZIEŃ: Śniadanie, przejazd do Berna, Zwiedzanie miasta: katedra św. Wincentego, Zitglockenturm – wieża zegarowa, dom Alberta Einsteina, Bärengraben – fosa z niedźwiedziami, symbolem miasta. Obiad (fakultatywnie). Przejazd do hotelu we Friburgu. Po zakwaterowaniu wyjazd do centrum komunikacją miejską. Zwiedzanie wspaniałej średniowiecznej Starówki i jedynej w Szwajcarii katolickiej katedry Św. Mikołaja usytuowanej w dolnym mieście. Następnie przejazd do górnego miasta jedyną na świecie XIX - wieczną kolejką szynową, napędzaną wyłącznie wodą. Obiadokolacja. Dla chętnych wizyta w warzelni piwa – manufakturze lub w klasztorze. Powrót do hotelu na nocleg.
 • 4. DZIEŃ: Po śniadaniu przejazd do La Gruyere, uroczego średniowiecznego miasteczka na wzgórzu, ojczyzny znanego na świecie pierwszego sera z dziurami Gruyere. Przejazd na Riwierę Szwajcarską, zwiedzanie kurortów Jeziora Genewskiego: Vevey zlokalizowanego pośród winnic, Lavaux, gdzie mieszkał i zmarł H. Sienkiewicz. Innymi znanymi rezydentami miasta był Graham Green, E. Hemingway, V. Hugo, G. Eiffel. Spacer promenadą z pomnikiem Ch. Chaplina,. Przejazd do Montreaux, miejsca wypoczynku gwiazd filmowych, artystów i biznesmenów. Zwiedzanie średniowiecznego zamku – twierdzy Chillon. Przejazd wzdłuż jeziora przez Francję do Genewy. Zwiedzanie starówki z katedrą Św. Piotra i parku z promenadą des Bastions (pomnika reformatorów). Spacer nabrzeżem Jeziora Genewskiego z fontanną Jet d Eau – najwyższym słupem wody na świecie i po ogrodzie angielskim z zegarem kwiatowym. Obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg w okolicy Chamonix.
 • 5. DZIEŃ: Po śniadaniu przejazd do Chamonix, stolicy Alp Francuskich. Wjazd najdłuższą na świecie kolejką linową na Aguile du Midi (wysokość 3842 m) - iglicę skalną w masywie Mont Blanc. Dla osób nie zainteresowanych wycieczką wysokogórską, czas wolny w Chamonix. Obiad (fakultatywnie). Przejazd do Zermattu na terenie Szwajcarii i wjazd na Matterhorn kolejką zębatą na wysokość 3089 m. W Zermatt uliczki z tradycyjnymi drewnianymi domkami alpejskimi ze sklepami, restauracjami i luksusowymi hotelami. Przejazd na nocleg tranzytowy na terenie Niemiec. Kolacja, nocleg w hotelu.
 • 6. DZIEŃ: Śniadanie. Przyjazd do kraju, powrót do Olsztyna w godzinach wieczornych.

Program jest ramowy; kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena: 1990 zł/os. Przy 30 osobach płacących
Cena: 1930 zł/os. Przy 35 osobach płacących
Cena: 1850 zł/os. Przy 40 osobach płacących

CENA IMPREZY OBEJMUJE:

 • przejazd autokarem
 • 5 noclegów w hotelach**, w pokojach 2-osobowych z łazienką,
 • 5 śniadań, 5 obiadokolacji
 • program turystyczny
 • opiekę pilota
 • ubezpieczenie

CENA IMPREZY NIE OBEJMUJE: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, biletów komunikacji miejskiej i kolejki we Friburgu, zestawu słuchawkowego Tour-Guide: ok. 70 CHF plus 100 CHF kolejka na Matternhorn i 55 EUR na Aiguille du Midi w Chamonix. W sumie ok. 170 CHF i 55 EUR

Terminy wpłat zaliczek:
1 wpłata przy zapisie 500 zł. do 30.11.214 r. odpowiednio 500 zł  500 zł
2 wpłata 990 zł .do 28.02.2015 r. 930 zł  850 zł
3 wpłata 500 zł. do 31.03.2015 r. 500 zł  500 zł

DATA WPŁATY CAŁEJ KWOTY DECYDUJE O KOLEJNOŚCI ZAJMOWANIA MIEJSC W AUTOKARZE!!!

Należność można wpłacać Zosi Rakowskiej przed wykładami lub na konto UTW:
Bank Pekao SA w Olsztynie nr konta 65 1240 5598 1111 0010 4315 8923
Tytuł wpłaty: Wycieczka do Szwajcarii
Kontakt: kol. Zosia Rakowska tel. 607 737 112

Istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie z ZFŚS do 30% ceny wycieczki w ramach przyznanego limitu na działalność kulturalną i sportowo-rekreacyjno-rehabilitacyjną.