Młodzi mistrzowie popularyzacji poszukiwani przez FNP

 

 

Młodzi naukowcy, którzy potrafią ciekawie opowiadać o prowadzonych badaniach naukowych, mogą wziąć udział w piątej edycji konkursu Inter, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Na zwycięzcę czeka nawet 120 tys. zł. Wnioski można przesyłać do 28 kwietnia br.

Konkurs jest organizowany w ramach projektu Skills, w którym uczeni doskonalą kwalifikacje w zarządzaniu projektami i zespołami badawczymi, rozwijają umiejętności z zakresu komunikacji naukowej. Konkurs składa się ze szkoleń prowadzonych przez najlepszych specjalistów z Polski i zagranicy oraz konkursu popularyzatorskiego. Zadaniem każdego z finalistów jest opowiedzenie w pięć minut o swoim projekcie, w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób.

W programie mogą wziąć udział uczeni będący na początku kariery naukowej, reprezentujący wszystkie dziedziny nauki. Skierowany jest do doktorantów z polskich jednostek naukowych oraz doktorów - do sześciu lat po doktoracie - będących pracownikami naukowymi jednostek naukowych posiadających siedzibę na terenie RP.

W pierwszym etapie konkursu uczestnicy programu składają wnioski na realizację interdyscyplinarnego projektu badawczego, które są oceniane przez ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki. Autorzy najwyżej ocenionych wniosków biorą udział w finale, podczas którego ich prezentację oceni publiczność i kapituła, składająca się ze znanych i cenionych popularyzatorów nauki. Przed finałem skorzystają z dodatkowego szkolenia z autoprezentacji i sztuki wystąpień publicznych.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości: 120 tys. zł. Laureaci następnych miejsc odpowiednio: 100 tys. zł i 80 tys. zł. Każda nagroda składa się z dwóch części – 80 proc. stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20 proc. to indywidualne wsparcie dla laureata. Swojego faworyta wskaże również zgromadzona na sali publiczność. Zwycięzca głosowania publiczności otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Rekrutacja do programu INTER będzie trwała od 2 marca do 28 kwietnia br. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej. 

PAP - Nauka w Polsce