Dlaczego warto studiować ekonomię? Czy istnieje przyszłość bez AI? I kto zwyciężył w tegorocznej edycji SHOWBIZ - Show Us Your Business? Tego oraz wielu innych rzeczy można było się dowiedzieć 25 kwietnia podczas Dnia z Ekonomią na UWM.
Czy media obywatelskie są lokalną siłą czy medialną niszą? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji pt. „Media aktywistów i społeczników”, która odbyła się na Wydziale Humanistycznym UWM. W spotkaniu wzięli udział m.in. Kinga Wiśniewska, Zofia Sobczak i Jan Śpiewak.
Świętowanie Dnia Ziemi trwało na UWM od 20 do 23 kwietnia. Najpierw było sprzątanie Kortowa, później namysł nad odpowiedzialną modą, a we wtorek Centrum Konferencyjne UWM stało się salą kinową. Kilkaset osób obejrzało wspólnie film Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”, poświęcony rzekom i kryzysowi wodnemu, a później wysłuchać ekologicznej debaty z udziałem reżyserki.
Matura pisemna z języka angielskiego na poziomie podstawowym w terminie głównym odbędzie się 9 maja 2024 roku o godzinie 9. Czasu na przygotowanie się do egzaminu maturalnego jest coraz mniej, w związku z tym poprosiliśmy dr Monikę Cichmińską z Katedry Języka Angielskiego UWM o porady, jak efektywnie wykorzystać najbliższe tygodnie.
Po raz szósty Studenckie Naukowe Koło Językoznawców z UWM i Studenckie Polonistyczne Koło Językoznawców z Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego połączyły siły i zorganizowały konferencję naukową poświęconą językowi. Kontynuują tym samym podtrzymywanie polsko-ukraińskiej więzi i dzielą się pasją do lingwistyki.
Działającym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim związkom zawodowym wciąż nie udało się wypracować wspólnego porozumienia w sprawie podziału przyznanych w tym roku przez ministra nauki środków na podwyżki wynagrodzeń. Z nowym - kosztującym uczelnię dodatkowo kilkanaście milionów złotych - postulatem wyszedł NZZP UWM „Prawda”.

Za nami kolejny z serii wykładów organizowanych w ramach cyklu „Spotkania z nauką” w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kortosfera gościła w poniedziałek 22 kwietnia prof. Renatę Augustyniak-Tunowską z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na Wydziale Geoinżynierii UWM. Temat jej prelekcji to „Zagrożenia stanu wód powierzchniowych w Polsce oraz możliwości ich ochrony i rekultywacji”.
Sukcesami sportowymi mogą pochwalić się nie tylko studenci, ale też pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dr inż. Szymon Sawczyński z Wydziału Geoinżynierii UWM wywalczył w Gnieźnie złoty medal Mistrzostw Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Badmintonie. Do Kortowa przywiózł jeszcze dwa inne krążki - srebrny i brązowy.
Szybka moda doprowadza do szybkich zmian klimatu. Jaki wpływ na środowisko ma produkcja tekstyliów i na co zwracać uwagę, kupując ubrania opowiadała na UWM Katarzyna Zajączkowska, wykładowczyni zrównoważonej mody i ekoprojektowania w Krakowskich Szkołach Artystycznych.
Klub Regionalny „Kresowiacy” Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz Klub Seniora ZNP w UWM zapraszają na wykład dr hab. Marii Korybut-Marciniak, prof. UWM dotyczący studenckiej kultury śmiechu na Uniwersytecie Wileńskim.
Subscribe to