INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA

Katedra Informatyki Stosowanej Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie ogłasza nabór na nowy kierunek studiów - "Inżynieria Bezpieczeństwa" . Na kierunku tym studenci mogą podjąć 7 semestralne studia stacjonarne pierwszego stopnia na specjalności "Inżynieria Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem". Absolwenci studiów uzyskują tytuł zawodowy inżyniera.

Charakterystyka specjalności

Absolwent specjalności "Inżynieria Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem" będzie miał pogłębioną wiedzę kierunkową "Inżynierii Bezpieczeństwa" w zakresie:
  • zagrożeń bezpieczeństwa: naturalnego, cywilizacyjnego i terrorystycznego, ich przebiegu, skutków dla człowieka (fizjologicznych i anatomicznych) i środowiska;
  • metod, technik oraz środków identyfikacji, prognozowania skali i zasięgu zagrożeń;
  • metod, technik oraz środków: zapobiegania, przeciwdziałania, reagowania na wystąpienie zagrożeń;
  • unormowań prawnych dotyczących bezpieczeństwa cywilnego;
  • organizacji funkcjonowania systemu bezpieczeństwa cywilnego kraju;
  • podstawowych metod i środków techniczno - programowych komputerowego wspomagania zarządzania bezpieczeństwem;
  • zasad działania źródeł informacji, urządzeń transmisji i opracowywania jej w systemach wykrywania i monitorowania zagrożeń oraz ich organizację;
  • unormowania prawne, normy i przepisy z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa w obiektach o złożonej infrastrukturze technicznej.

• Powyższą wiedzę i umiejętności absolwent specjalności"Inżynieria Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem" zdobędzie w ramach kształcenia w następujących obszarach tematycznych:
  • przedmioty kształcenia ogólnego: język obcy, przedmioty humanizujące, technologie informacyjne;
  • przedmioty kształcenia podstawowego: matematyka, fizyka, chemia, mechanika, wytrzymałość materiałów, analiza ryzyka;
  • przedmioty kształcenia kierunkowego: unormowania prawne bezpieczeństwa cywilnego, podstawy psychologii i socjologii w zarządzaniu bezpieczeństwem, logistyka w bezpieczeństwie, organizacja systemów bezpieczeństwa, organizacja systemów ratownictwa, zagrożenia bezpieczeństwa cywilnego, metody analizy ryzyka w zarządzaniu bezpieczeństwem, monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa, modelowanie zagrożeń bezpieczeństwa, podstawy modelowania jakości funkcjonowania systemów, audyt i kontrola jakości w systemach bezpieczeństwa, podstawy inżynierii mechatronicznych systemów ochrony obiektów, podstawy systemów technicznego zabezpieczenia obiektów, środki bezpieczeństwa i ochrony bezpieczeństwo danych w systemach zarządzania bezpieczeństwem, podstawy mechatroniki, ergonomia i fizjologia w bezpieczeństwie pracy;
  • przedmioty kształcenia specjalistycznego: podstawy metod probabilistycznych, logika i zbiory rozmyte, podstawy optymalizacji wielokryterialnej, podstawy wspomagania podejmowania decyzji, symulacyjne metody badania systemów, modelowanie obiektowe funkcjonowania systemów, podstawy przetwarzania i rozpoznawania obrazów, rozpoznawanie osób na podstawie sygnału mowy, podstawy systemów ekspertowych, wprowadzenie do baz danych, hurtownie danych w systemach zarządzania bezpieczeństwem, sieci komputerowe w systemach zarządzania bezpieczeństwem, podstawy technologii internetowych, systemy informacji przestrzennej w zarządzaniu bezpieczeństwem, podstawy projektowania systemów zarządzania bezpieczeństwem, sieciowe systemy mobilne, podstawy systemów multimedialnych, technika systemów multimedialnych, procedury bezpieczeństwa funkcjonowania organizacji, infrastruktura krytyczna, bezpieczeństwo transportu, podstawy ochrony środowiska.

• Przewidywane stanowiska pracy: wdrożeniowiec systemów bezpieczeństwa, eksploatator systemów bezpieczeństwa, administrator technicznych systemów bezpieczeństwa, specjalista ds. bezpieczeństwa obiektu złożonego, specjalista ds. bezpieczeństwa w jednostce administracji terenowej, specjalista w jednostkach ratownictwa.

Więcej informacji o nowym kierunku kształcenia znajduje się w INFORMATORZE .

W tematykę zarządzania bezpieczeństwem w przejrzysty sposób wprowadzają dwa dokumenty autorstwa dr hab. inż. Edwarda Kołodzińskiego prof. UWM. Pierwszy z nich zatytułowany jest WPROWADZENIE DO ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM, natomiast drugi to ISTOTA INŻYNIERII SYSTEMÓW ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM.