CEL I ZAKRES TEMATYCZNY KONFERENCJI

Temat konferencji: PROBLEMY ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA REGIONALNEGO

Kolejna, już VI, konferencja "Zarządzanie Kryzysowe" rozpoczyna serię poświęconą zagadnieniu zapewnienia bezpieczeństwa w regionach. W pierwszej kolejności chcemy rozpatrzyć zagrożenia i problemy zapewnienia bezpieczeństwa cywilnego w regionach nadmorskich oraz obszarach przygranicznych z krajami nienależącymi do Unii Europejskiej.

Specyfika zagrożeń wynikających z gospodarczego wykorzystania i naturalnego oddziaływania Morza Bałtyckiego na wybrzeże i obszar nadmorski, a także zagrożeń występujących w strefach przygranicznych generuje problemy zapewnienia bezpieczeństwa nie występujące w innych regionach kraju. Ich rozwiązywanie wymaga współdziałania państw sąsiadujących.

Należy zauważyć, że obszary występowania poszczególnych rodzajów zagrożen bezpieczeństwa cywilnego nie w pełni pokrywają się z podziałem administracyjnym kraju. Zasadna jest zatem teza o niezbędności ponadregionalnej integracji działań profilaktycznych i ratowniczych wobec zagrożeń bezpieczeństwa specyficznych dla stref przygranicznych, tj obszarów województw określanych mianem "ściany wschodniej" i nadmorskich.

Proponuje się aby konferencja ukierunkowana była na zagadnienia zapewnienia bezpieczeństwa cywilnego w regionach i obejmowała, przede wszystkim:
1. inżynierię bezpieczeństwa;
2. politykę bezpieczeństwa i ochronę ludności;
3. udział Sił Zbrojnych w zapobieganiu i reagowaniu na zagrożenia niemilitarne;
Ze względu na położenie województwa warmińsko-mazurskiego, występują w nim zagrożenia bezpieczeństwa specyficzne zarówno dla regionu nadmorskiego jak i graniczącego z krajem nienależącym do UE. Dlatego proponuje się, aby rozpatrywane na tej konferencji zagadnienia inżynierii bezpieczeństwa, ukierunkowane były przede wszystkim na użyteczność w tym regionie.

Zakłada się, że konferencja będzie miała charakter warsztatowy. Jej uczestnikami będą również doktoranci i dyplomanci uczelni.