X Edycja Konkursu Wiedzy z Kryminologii, Olsztyn, 19 stycznia 2017 r.

DSCF1425

Zgodnie z coroczną tradycją kultywowaną przez Katedrę Kryminologii i Polityki Kryminalnej z końcem semestru zimowego roku akademickiego 2016/2017 odbyła się jubileuszowa X Edycja Konkursu Wiedzy z Kryminologii. Organizatorem powyższego wydarzenia była Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej, natomiast współorganizatorem było Studenckie Koło Naukowe Kryminologii „Vestigium”. Konkurs miał na celu rozpowszechnianie oraz pogłębianie wśród studentów Wydziału Prawa i Administracji wiedzy kryminologicznej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była „Kryminologia wobec zjawiska migracji”.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap odbył się w dniu 15 grudnia 2016 r. w Auli Kongresowej Centrum Konferencyjnego UWM. Eliminacje przeprowadzono w formie testu składającego się z 26 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Do pierwszego etapu przystąpiło około 400 studentów. Większość z nich uzyskała na tyle dobry wynik, iż mógł on stanowić podstawę do zaliczenia egzaminu z kryminologii w terminie zerowym. Z kolei do finału zakwalifikowało się 8 osób, które uzyskały najlepszy wynik na teście.

Finał konkursu odbył się 19 stycznia 2017 r. i polegał on na ustnej odpowiedzi uczestników na wylosowane z listy pytanie. Tegoroczna tematyka konkursu dotyczyła problematyki migracji i zagrożeń związanych z tym zjawiskiem. Pytania konkursowe inspirowane były artykułami opublikowanymi w dwóch monografiach naukowych wydanych przez Katedrę Kryminologii i Polityki Kryminalnej oraz Fundację Forum Dialogu Publicznego tj. „Uchodźcy. Nowe wyzwania dla bezpieczeństwa europejskiego na tle standardów praw człowieka” oraz „Ochrona praw człowieka w poityce migracyjnej Polski i Unii Europejskiej”, obie pod redakcją Wiesława Pływaczewskiego oraz Marka Ilnickiego.

Finaliści w ciągu 10 minut byli zobligowani do przygotowania odpowiedzi na wylosowane pytania. Podczas gdy uczestnicy konkursu byli zajęci przygotowaniem odpowiedzi na zadane pytania, dr Maciej Duda wygłosił krótki wykład dotyczący zagadnienia Mowy nienawiści z perspektywy kryminologicznej. Po prelekcji uczestnicy finału przystąpili do udzielania odpowiedzi. Wystąpienia finalistów oceniane były przez Komisję Konkursową składającą się z pracowników Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej: prof. dr. hab. Wiesława Pływaczewskiego, dr. hab. Piotr Chlebowicza, dr Moniki Kotowskiej, dr Macieja Dudy, dr Joanny Narodowskiej oraz wieloletnich współpracowników Katedry: dr Grażyny Kędzierskiej (Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku) oraz dr. Bartłomieja Gadeckiego (Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ).

Finaliści zaprezentowali syntetyczne, 5-minutowe wystąpienia dotyczące następujących zagadnień:

  • Olga Andrzejczak – Przygotowanie polskich jednostek penitancjarnych na przyjęcie imigrantów.
  • Justyna Baczewska – Prawa człowieka wobec migracji w XXI wieku.
  • Karolina Bieniek – Mowa nienawiści w Internecie.
  • Milena Blicharz – Zjawisko uchodźtwa klimatycznego i ekologicznego jako jedno z zagrożeń cywilizacyjnych.
  • Marta Filipczyk – Uchodźcy, imigranci i mniejszości jako ofiary przestępstw z nienawiści.
  • Angelika Pobłocka – Legalizacja pobutu cudzoziemców poprzez zawarcie fikcyjnego małżeństwa (aspekty prawnokarne i kryminologiczne).
  • Dawid Popławski – Przeciwdziałanie nielegalnej imigracji z perspektywy organów ścigania.
  • Teresa Zakrzewska – Kryzys migracyjny jako zagrożenie bezpieczeństwa europejskiego.

W tym roku poziom wiedzy finalistów był wyjątkowo wyrównany, o czym świadczy przyznanie przez Komisję Konkursową ex aequo dwóch drugich i dwóch trzecich miejsc. Zwyciężczynią X Edycji Konkursu Wiedzy z Kryminologii została Marta Filipczak (19 pkt.). Drugie miejsce zajęli Blicharz Milena oraz Popławski Dawid (po 17 pkt.). Na trzecim miejscu uplasowały się Andrzejczyk Olga oraz Zakrzewska Teresa (po 15 pkt.). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci książek wydanych przez Katedrę Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Przewodniczący Komisji Konkursowej prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski z satysfakcją podkreślił, iż wszyscy finaliści wykazali się ogromną wiedzą z zakresu przedmiotowej tematyki i życzył wszystkim studentom dalszych sukcesów naukowych.

Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie