Stypendium Rządu Brazylijskiego

Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej uprzejmie informuje o możliwości skorzystania ze Stypendium Rządu Brazylijskiego, którego fundatorem jest Agencja CAPES (Coordenação de Aperfeiçoamento de Pessoal de Nível Superior), na pobyt badawczo-naukowy trwający od 15 dni do 12 miesięcy (niektóre uniwersytety nie przyjmują na okres krótszy niż 2 miesiące lub na okres dłuższy niż 6 miesięcy).
Rekrutacja odbywa się w sposób ciągły i aplikować można w dowolnym momencie.
Stypendium wynosi:
- młodszy doktor - R$ 6.931,54 na miesiąc (= ok. 8.248 PLN)
- starszy pracownik naukowy - R$ 8.905,42 na miesiąc (= ok. 10.597 PLN)
Ponadto rząd Brazylii zapewnia jednorazowy dodatek na przeprowadzkę w wysokości R$ 2.000 oraz bilet lotniczy.
Kandydat musi być wcześniej zaakceptowany przez dany Uniwersytet, zaś dokumenty składa w imieniu kandydata koordynator brazylijski (np. pracownik naukowy uczelni w Brazylii, z którym nawiązany został kontakt w ramach wspólnych zainteresowań badawczych), służąc radą i pomocą w razie potrzeby.
Do przyjazdu nie jest konieczna znajomość jęz. portugalskiego - jeśli dany uniwersytet lub instytut badawczy zaakceptuje kandydata z jęz. angielskim lub innym.
Szczegóły znajdą Państwo w dokumencie (w jęz. portugalskim): http://www.capes.gov.br/images/stories/download/editais/12112014-065-2014-PVE.pdf
Natomiast pod poniższym linkiem znajdą Państwo formularz oraz terminarz rozpatrywania wniosków (w jęz. portugalskim): http://www.capes.gov.br/cooperacao-internacional/multinacional/pve
Na stronie http://inct.cnpq.br/institutos/ znajdą Państwo interaktywną listę najlepszych instytutów badawczych w Brazylii, z krótkim opisem prowadzonych badań. Rząd Brazylii zachęca do kontaktu z tymi instytutami w celu nawiązania współpracy międzynarodowej (duża część naukowców porozumiewa się w jęz. angielskim).