Polska Agencja Prasowa o nadaniu doktoratu h.c. prof. Jerzemu Buzkowi

Jerzy Buzek doktorem h.c. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Były premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek został 9.06. doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uhonorowano go m.in. za wkład w utworzenie tej uczelni przed 15 laty.

Uroczystość wręczenia doktoratu honorowego odbyła się podczas uroczystości 15-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Projekt ustawy w sprawie powołania do życia tej uczelni przyjął w 1999 roku rząd Jerzego Buzka.

Podczas poniedziałkowej uroczystości b. premier przypomniał, że stworzono wówczas w Olsztynie pierwszy "pełnowymiarowy" uniwersytet typu anglosaskiego, który ma nauki techniczne, ścisłe i humanistyczne. "To wielki sukces dla tych, którzy tu dzisiaj pracują, a zwłaszcza dla tych, którzy tutaj studiują" - ocenił.

Laudator prof. Arkadiusz Żukowski podkreślił, że prof. Buzek jest nie tylko jednym z "ojców założycieli" olsztyńskiej uczelni, ale łączy on etos uznanego uczonego z byciem wybitnym politykiem i działaczem społecznym w wymiarze europejskim. Jak ocenił, to jeden z niewielu współczesnych polityków, dla których liczą się nie tylko interesy, ale przede wszystkim wartości.

"Działalność naukową z sukcesem łączy z jej promowaniem oraz powiązaniem z gospodarką. Należy do kreatorów polityki oraz nauki polskiej i europejskiej" - mówił.

Recenzentami zasadności wniosku o nadanie tytułu h.c. byli: prof. Leszek Balcerowicz, prof. Andrzej Mania oraz b. przewodniczący PE dr Hans-Gert Poettering, który przyjechał do Olsztyna, żeby pogratulować uhonorowanemu.

Więcej czytaj tu