Na tej stronie systemu znajdziesz zdjęcia już istniejących i pracujących instalacji słonecznych.

  1. Kolektor słoneczny, dachowy na oborze.
  2. Jest to kolektor blaszany dachowy zainstalowany w gospodarstwie indywidualnym w Wólce Soseńskiej k/Siedlec. Powierzchnia absorbera wynosi 200 m2, moc cieplna 30 kW przy przyroście temperatury o 4° C.

     

     

  3. Kolektor przyścienny.
  4. Kolektor do podgrzewania powietrza. Powierzchnia 100 m2, a moc cieplna 40 kW przy przyroście temperatury powietrza 6° C.

    Zainstalowany w gospodarstwie indywidualnym w Krynicy k/Siedlec.

     

     

  5. Dwa kolektory do dosuszania ziarna.
  6.  Zainstalowane jeszcze w PGR Lewandów k/Warszawy dla czterech silosów zbożowych o pojemności 30 ton każdy, zainstalowane od południa i od wschodu. Powierzchnia każdego z nich wynosi 20 m2. Absorber stanowi pomalowana dwustronnie na czarno blacha falista zamocowana na płycie pilśniowej. Całość obciągnięto folią przezroczystą. Moc cieplna kolektora wynosi 6,5 kW przy przyroście temperatury 6° C. Ogrzane powietrze przetłaczane jest przez warstwy ziarna wentylatorem promieniowym.

  7. Kolektory słoneczne rękawowe.

Instalowanie rękawa kolektora słonecznego przy silosie zbożowym S-30. Długość rękawa 25 m, a średnica 60 cm. Przy tej wielkości powierzchnia czynna wynosi około 20 m2.

Kolektor słoneczny rękawowy przy wiacie z suszarką kanałowo-podłogową.

Zaletą kolektorów rękawowych jest łatwość ich montażu i demontażu. Do wad należy duża wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.

Przykład wykorzystania jednego kolektora w sposób bardziej ekonomiczny i przemyślany:

Całość instalacji składa się z: kolektora słonecznego, powietrznego płytowego o powierzchni 40 m2, poddasza użytkowego z suszarką podłogową, tuneli foliowych oraz systemu podziemnych kanałów betonowych i perforowanych rur drenarskich z PCW zakopanych w glebie na głębokości 40 cm.

W okresie wiosny i jesieni ciepłe powietrze ogrzewa i przewietrza glebę w tunelach foliowych przyspieszając wegetację roślin.

W okresie żniw, ciepłe powietrze z kolektora wykorzystuje się do suszenia ziarna na poddaszu użytkowym.

 

I jeszcze trzy przykłady kolektorów dachowych do podgrzewania powietrza z województwa olsztyńskiego. Wszystkie mają poddasza użytkowe zaadoptowane na suszarnie.

 

Kolektory do podgrzewania wody.

Produkowane są jako gotowe panele, które można łączyć w zależności od potrzeb:

Przyścienny kolektor słoneczny wodny.

Służy do podgrzewania wody w gospodarstwie domowym

Baterię kolektorów słonecznych do podgrzewania wody zbudowano w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Strzeszynie koło Poznania. Powierzchnia kolektorów wynosi 135 m2, tj. sto kolektorów połączonych w jedną instalację.

 

Spis treści