PROMIENIOWANIE SŁOŃCA

 

Słońce wypromieniowuje w przestrzeń kosmiczną strumień mocy o wartości 3,86*1026 W, z której tylko część, a mianowicie 1,75*1017 W dociera do kuli ziemskiej.

Ilość energii promieniowania słonecznego docierającej od Słońca w jednostce czasu na jednostkę powierzchni ustawionej prostopadle do padającego promieniowania na górnej granicy atmosfery, przy średniej odległości Słońce – Ziemia (ok.. 150 mln km), określono jako stałą słoneczną. Zalecana obecnie przez Światową Organizację Meteorologiczną wartość stałej słonecznej GS.C. wynosi 1367 W*m-2. Zmienia się ona w ciągu roku w granicach ± 3,4% zależnie od odległości Ziemi od Słońca.

Promieniowanie słoneczne można podzielić na krótko- i długofalowe. W meteorologii przyjęto wartość 4 m m jako granicę między nimi.

 

Promieniowanie Słońca:

(krótkofalowe)

ultrafioletowe 0,15 ¸ 0,4 m m (7% energii),

widzialne 0,4 ¸ 0,75 m m (45% energii),

podczerwone 0,75 ¸ 4 m m (47% energii).

Promieniowanie Ziemi i atmosfery:

(długofalowe)

        1. ¸ 120 m m.

W skład promieniowania słonecznego wchodzi również promieniowanie

Korpuskularne , czyli promieniowanie naelektryzowanych cząstek elementarnych wyrzucanych przez Słońce. Jego udział jest jednak około 107 razy mniejszy od energii promieniowania termicznego. Ma ono wprawdzie wpływ tylko na wyższe warstwy atmosfery, jednak pośrednio również na pogodę i klimat.

 

 

 

Strona tytułowa˝ Spis treści ˝ Wstecz