Wiadomości podstawowe.

Słońce emituje olbrzymią ilość energii, która szacowana jest na około 1023 kW. Do powierzchni kuli ziemskiej dociera niewielka jej część. Jest ona jednak około 30 000 razy większa od ilości energii wytwarzanej na całej ziemi.

W warunkach klimatycznych Polski: niska koncentracja energii cieplnej promieniowania słońca, bo wynosząca około 1000 kWh/m2/rok powierzchni prostopadłej do kierunku promieniowania oraz trudności z akumulowaniem ciepła ograniczają wykorzystanie energii słonecznej w rolnictwie. Nie mniej jednak, zwłaszcza w okresie wzrastającego zapotrzebowania rozpowszechnia się wykorzystanie energii słonecznej głównie do podgrzewania powietrza z zastosowaniem do suszenia zielonek, ziarna zbóż i nasion warzyw oraz do podgrzewania wody dla celów domowych i w budynkach inwentarskich.

Urządzenia zbierające i przetwarzające energię promieniowania słonecznego na cieplną nazywamy kolektorami. Częścią kolektora jest absorber składający się z płyty poczernionego materiału.

Czerń najlepiej matowa pochłania promieniowanie w całym zakresie widma słonecznego, zamieniając je na promieniowanie cieplne, które jest wykorzystywane w kolektorze słonecznym.

Jeśli teraz dowolny czynnik, np. woda lub powietrze opływają absorber, to odbierają od niego ciepło i przepływają do miejsca przeznaczenia.

 

 

Spis treści Wstecz