Prostokąt z zaokrąglonymi narożnikami: strona główna
 

 

 


                                                       

 


                                   

Prostokąt z zaokrąglonymi narożnikami: Wybitnym badaczem zjawisk termodynamicznych był urodzony w 1824 roku w Belfaście wybitny fizyk i wynalazca brytyjski, profesor uniwersytetu w Glasgow William Thomson (w 1892 roku za swój dorobek twórczy otrzymał tytuł Kelvin lord of Largs). Fizyk ten w 1848 roku opracował skalę temperatur bezwzględnych, zwanych skalą Kelvina. W 1851 roku podał jedno ze sformułowań II zasady termodynamiki, wprowadził również pojęcie energii wewnętrznej układu termodynamicznego, a także zasadę rozpraszania energii. Jako pierwszy w 1852 roku podał teoretyczne informacje wskazujące możliwość użycia pompy ciepła do ogrzewania. 
W 1928 roku zbudowano pierwszą instalację do ogrzewania domu opartą na amoniakalnym urządzeniu sprężarkowym. W latach trzydziestych ubiegłego wieku zaczęto konstruować pompy ciepła w pełni sprawne technicznie i eksploatowane w sposób ciągły, początkowo w Stanach Zjednoczonych, potem w Europie. W 1938 roku zainstalowano w Zurychu urządzenie o mocy 175 kW, ogrzewające miejski ratusz. Bazując na tych doświadczeniach kilka lat później również w Zurychu pompa o mocy 7 MW ogrzewała gmachy politechniki. Do gwałtownego rozwoju pomp ciepła wpłynął kryzys paliwowy z lat siedemdziesiątych. Wtedy to zaczęto poszukiwać niekonwencjonalnych źródeł energii i „przypomniano sobie” o pompach ciepła. W połowie lat osiemdziesiątych w USA aż  30 % nowo budowanych domów wyposażono w pompy ciepła. Urządzenia te stały się popularne także w Japonii, Francji, Szwecji, Niemczech. Ponowny spadek cen ropy naftowej wpłynął na zwolnienie gwałtownego rozwoju pomp ciepła, jednak dzięki temu zaczęto doskonalić ich wielkość, sprawność W Lund (Szwecja) uruchomiona w 1983 roku pompa o mocy 13 MW dostarcza ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej, oszczędzając rocznie około 8 800 m3 oleju opałowego. Uruchomiona w Malmö pompa o mocy 40 MW wykorzystuje ciepło odpadowe w zakładzie oczyszczania ścieków, dostarcza rocznie ponad 310 tys. MWh energii cieplnej do sieci miejskiej. Ponad 100 tysięcy mieszkań w Sztokholmie ogrzewa pompa ciepła o mocy 100 MW, czerpiąca energię z wód Bałtyku - oznacza to oszczędność 50-60 tys. m3 ropy rocznie i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. W latach 90-tych w Szwecji ponad 5 % budynków jednorodzinnych jest wyposażonych w pompy ciepła małej mocy,  w większości powietrzno - powietrzne. Już 1990 roku funkcjonowało w Szwecji 250 tys. pomp ciepła, w tym ponad 50 jednostek dużej mocy W Niemczech w tym samym okresie działało około 300 000 jednostek małych pomp ciepła o mocy około 2 kW każda, stosowanych z reguły do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i około 60 000 jednostek o łącznej mocy 400 MW wykorzystywanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. 
Obecnie pompy ciepła są ciągle ulepszane, tak by uzyskać jak największą sprawność, zminimalizować masę ale także wyeliminować szkodliwe dla środowiska freony – będące dotychczas głównymi czynnikami roboczymi.