Źródło: http://www.fizyka.net.pl/
 
 
 
 
 
 
 

Źródło: http://www.ekologeoteka.pl

 

 
 
 
 
 
Źródło: http://www.fizyka.net.pl/
 
 
 
 
 
Źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.

Na tej stronie:

(wybierz interesujący Ciebie temat)

 

Energetyka w starożytności

 

        Odkrycia archeologiczne dokonane w XX wieku wskazują na dwa miejsca Starożytności, których mieszańcy prawdopodobnie znali zjawisko elektryczności. Krajami tymi były: starożytny Egipt oraz tereny pomiędzy Eufratem, a Tygrysem zamieszkiwane przez plemiona Partów. Ślady wskazujące na to, iż kapłani egipscy znali zjawisko elektryczności można zauważyć dzięki rysunkom naściennym pozostawionym w świątyni bogini Hathor w Denderze. Na reliefach uwidocznione są zamknięte naczynia w kształcie lampy, w których zamknięte są węże, ułożone na podobieństwo dzisiejszych żarników. Do naczyń dochodzą przewody, wyprowadzane z naczyń poprzez zatopione w nich pręty (prawdopodobnie pierwotne ogniwo galwaniczne). Materialnych dowodów na posługiwanie się starożytnych ludów elektrycznością dostarczyły wykopaliska prowadzone w latach 30 i 80 - tych XX wieku przez niemieckich archeologów w okolicach Bagdadu. W trakcie prac wykopaliskowych natknięto się tam na gliniane dzbany, w środku których zamocowano odizolowany od naczyń cylinder z miedzianej blachy, w którego środek wprowadzono stalowy pręt. Wysunięta przez badacza hipoteza, iż naczynia te przypominają ogniwa elektryczne znalazła potwierdzenie w eksperymencie, w czasie którego cylinder napełniono różnego rodzaju kwasami naturalnymi (m.in. kwas cytrynowy). Okazało się, iż między cylindrem, a prętem wystąpiła różnica potencjału świadcząca o prawdziwości założenia o odnalezieniu protoplasty współczesnej baterii. Najstarsze odkryte naczynia w kształcie ogniw galwanicznych odnalezione na terenie dzisiejszego Iraku pochodzą z okresu ok. 2500 lat przed naszą erą. W ręce Partów trafiły prawdopodobnie z podbitego przez nich Egiptu, gdzie zachowały się jedynie naścienne inskrypcje wskazujące na prawdziwe źródło odkrycia i stosowania elektryczności na Świecie.

    Wkład cywilizacji Starożytnych Greków w naukę o elektryczności to zdefiniowanie pojęcia atomu - niepodzielnej cząstki, która jest podstawą wszelkich bytów i znajduje się w ciągłym ruchu. Co więcej przyciąga się z cząstkami podobnymi, a odpycha z różnymi, może poruszać się w sposób niekontrolowany. Twórcami teorii istnienia cząstek elementarnych, opartych na rozważaniach filozoficznych, byli w IV w.p.n.e Demokryt z Abdery oraz Epikur. Tales z Miletu jako pierwszy zauważył elektrostatyczne właściwości bursztynu, które opisał. Kontynuatorem teorii atomistycznej Greków był Rzymianin - Titus Lucretius Carus, autor dzieła „O naturze wszechrzeczy”. Teorie filozofów greckich, choć oparte jedynie o hipotezy i proces myślowy doprowadziły do powstania podwalin racjonalnej teorii studiów nad Światem, traktowanej jako początek nowoczesnej nauki.

 

       Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu wody przez człowieka w celach energetycznych sięgają I wieku. Początkowo budowane na rzekach koła wodne wprawiały w ruch żarna w młynach. Jednak dopiero 1000 lat później energię wody zaczęto wykorzystywać w szerszym zakresie, do napędzania miechów i ciężkich młotów w kuźniach, pił w tartakach oraz innych podobnych urządzeniach.
Pozyskiwanie energii elektrycznej z wody na terenie Polski rozpoczęto już w 1910 roku na rzece Radunia niedaleko Gdańska, gdzie uruchomiono pierwsze małe elektrownie wodne w Straszynie i Rutkach. Jednak pierwszy zawodowy turbozespół hydroelektrowni - posiadający dużą na ówczesne czasy moc - 3.5 MW - powstał w Gródku na rzece Wda w 1923 roku. Zawdzięczamy go inżynierowi Alfonsowi Hoffmannowi, którego śmiało nazwać można ojcem polskiej energetyki. Dzięki jego wysiłkowi od tego momentu w Polsce rozpoczął się intensywny rozwój elektroenergetyki.

 

       Pierwsze koła wodne o osi poziomej , które podnosiły wodę zostały opisane przez  Filona z Bizancjum w III w p.n.e. W I wieku p.n.e. Strabon napisał , że napędzały one młyny wodne w Azji Mniejszej. W „Architekturze” (25¸30 p.n.e.) Marcus Witruwiusz Pollio opisał po raz pierwszy młyn wodny. Współcześnie prototyp owego młyna nosi nazwę młyna rzymskiego lub młyna Witruwiusza.

 

webmaster: Ewa Przybyło