Change language

Zaloguj się



Fotografia jak nośnik informacji w gospodarce przestrzennej - wykład otwarty Arnolda Ochmana Drukuj Email
Wpisał Magdalena Szurek   

KOŁO NAUKOWE GOSPODARKI NIERUCHOMOŚCIAMI ZAPRASZA:

  4 listopada 2010 r. o godzinie 18:15

(miejsce: sala 01 ul. Prawocheńskiego 15, Olsztyn) 

na wykład otwarty na temat:

Fotografia jak nośnik informacji w gospodarce przestrzennej,

który poprowadzony zostanie przez fotografa Arnolda Ochmana.

 

ochman_lowFotografia jako nośnik informacji w gospodarce przestrzennej (wycena, pośrednictwo) i jako jeden z elementów wspomagania procedur decyzyjnych.

Wstęp

Gospodarka nieruchomościami jest ściśle powiązana z wieloma dyscyplinami naukowymi i technicznymi, pewną istotną rolę odgrywa także w tej dziedzinie - fotografia. Dobrze wykonana fotografia jest źródłem wielu informacji przede wszystkim w wycenie nieruchomości oraz w pośrednictwie nieruchomościami. Rozwój techniki i multimediów sprawił, że obecnie oczekuje się od specjalistów ds. spraw nieruchomości bardziej profesjonalnego podejścia do sposobu i jakości wykonywania fotografii, załączanych do opracowań zarówno w formie papierowej (operat szacunkowy, raport z wyceny) jak i elektronicznej (prezentacja na stronach www). Rzeczoznawca majątkowy w procesie określania wartości rynkowej nieruchomości zobowiązany jest przez zleceniodawców do jak najbardziej rzetelnego zobrazowania wycenianych nieruchomości za pomocą fotografii. Instytucje takie jak np. banki i sądy bardzo restrykcyjne podchodzą do przedstawianych zdjęć w opracowaniach związanych z wyceną nieruchomości dla ich potrzeb. Rzeczoznawca majątkowy jest osobą, która nie tylko określa wartość rynkową nieruchomości, ale także poprzez fotografię daje możliwość analitykom zapoznania się wizualnego z nieruchomością. Dlatego też skrupulatnie należy przedstawić nie tylko samą wycenianą nieruchomość ale także jej otoczenie. W pośrednictwie nieruchomościami natomiast istotną rolę odgrywa profesjonalnie przygotowana oferta dla potencjalnego klienta. Niejednokrotnie zachętą do zainteresowania się nieruchomością jest tzw. „pierwsze wrażenie” czyli przedstawianie klientowi odpowiednich fotografii nieruchomości. Fotografia w tym przypadku powinna być zachętą do obejrzenia nieruchomości w terenie.

Cel

Niniejsza prezentacja ma na celu przedstawienie najprostszych metod, które pozwolą w stosunkowo szybkim czasie przygotować fotografie nieruchomości potrzebnych do powyżej prezentowanych zagadnień, a także pokazanie jak uniknąć błędów najczęściej popełnianych przez specjalistów ds nieruchomości podczas wizji fotograficznych.

Postawy teoretyczne:

• charakterystyka trybu pracy aparatów cyfrowych;

• kadrowanie, kompozycja obrazu (przykłady);

• fotografowanie w warunkach niekorzystnych (deszcz , śnieg , wieczór); pomieszczenia zaciemnione) (przykłady);

• zasady profesjonalnej fotografii w ofertach sprzedaży;

• korygowanie temperatury barwienia w fotografii katalogowo/reklamowej;

• wyjaśnienie atrakcyjności obiektu na fotografii w obrocie nieruchomościami.

Obróbka fotografii:

• transformacja obiektów;

• wyostrzanie;

• rozjaśnianie, przyciemnianie;

• usuwanie plam.

Programy wykorzystane w prezentacji to programy zarówno ogólnodostępne w Internecie, programy bezpłatne - gimp jak i profesjonalne, licencjowane - photoshop.

 

Już zorganizowaliśmy!

w_a_ochman.jpg

Nasze osiągnięcia

2010_subice_glazewski_2.jpg
Hjemmeside Wildberry Telefoni Internet