Ogródek chemiczny
 
Odczynniki:
500 ml szkła wodnego (wodny roztwór krzemianu sodu Na2SiO3), woda destylowana, kryształy uwodnionych soli: AlCl3, CoCl2, CrCl3, CuCl2, FeCl3, CaCl2, Ni(NO3)2
Wykonanie: 
Roztwór szkła wodnego rozcieńczamy wodą (1:1) i wlewamy do zlewki. Kolorowe kryształy różnych uwodnionych soli umieszczamy w roztworze w taki sposób, aby dno zlewki było nimi w miarę równo pokryte. Po krótkim czasie w zlewce rozkwita kolorowy ogród z bujną roślinnością. 

Podczas reakcji roztworu szkła wodnego z jonami metali tworzy się półprzepuszczalna membrana, zbudowana ze słabo rozpuszczalnych w wodzie krzemianów tych metali. Reakcję można przedstawić na przykładzie reakcji szkła wodnego z chlorkiem wapnia:

Stężenie rozpuszczonych soli metali jest większe w przestrzeni pomiędzy kryształami a membraną niż w pozostałej części roztworu. Do przestrzeni tej w celu wyrównania stężeń dyfunduje woda. W związku z tym wokół kryształów wzrasta ciśnienie osmotyczne, membrana rozszerza się aż w końcu pęka. Utworzony otwór natychmiast wypełnia się solami metali i formuje się ponownie membrana. W ten sposób "roślina" rozrasta się.Do wykonania doświadczenia nie nadają się sole sodu i potasu, gdyż nie tworzą one ze szkłem wodnym półprzepuszczalnej membrany.

stankor@uwm.edu.pl