Bateria inaczej czyli "dlaczego ogórek nie śpiewa?"

Reakcje chemiczne przebiegające w odpowiednio dobranych układach mogą powodować przepływ prądu elektrycznego. Układ taki pozwala więc na zamianę energii chemicznej na elektryczną i jest nazywany ogniwem. Ogniwa składają się z dwóch odpowiednio dobranych przewodników metalicznych (elektrod) zanurzonych w roztworze elektrolitu, przy czym albo elektrody sporządzone są z różnych materiałów, albo skład chemiczny elektrolitów w pobliżu elektrod jest inny.
 

A kto by śpiewał tak pokłuty gwoździami?
Bateria składająca się z szeregowo połączonych 
trzech ogniw "ogórkowych".
Sprzęt i odczynniki
Pozytywka z okolicznościowej karty grającej, kawałki drutu miedzianego,cynkowego, żelaznego, aluminiowego (lub inne), różne owoce i warzywa (cytryna, pigwa, ziemniak, ogórek), woltomierz.

Wykonanie:
Owoce lub warzywa nakłuwamy kolejno różnymi zestawami elektrod, sprawdzając za pomocą woltomierza, która z otrzymanych baterii daje wyższe napięcie. Zestaw dający najwyższe napięcie wykorzystujemy do zasilenia pozytywki. Sprawdzamy w ten sposób, czy warzywa rzeczywiście „śpiewają”. Możemy dodatkowo połączyć kilka baterii szeregowo zwiększając zdolności wokalne naszych warzyw i owoców. Od czego zależy napięcie uzyskiwane przez naszą owocową baterię?



stankor@uwm.edu.pl