W 1950 r. w nowo powołanej Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie na Wydziale Zootechnicznym utworzono Zakład Fizjologii Zwierząt Domowych w Zespołowej Katedrze Biologii Zwierząt Domowych. Pierwszym Kierownikiem Katedry i Zakładu był profesor kontraktowy lek. wet. Kazimierz Rzeszowski. Od 1955 r. do grudnia 1958 r. funkcję p.o. kierownika Zakładu Fizjologii Zwierząt pełnił lek. wet. Jan Chudy. W styczniu 1959 r. funkcję p.o. kierownika Zakładu objął dr Tadeusz Krzymowski. W 1961 r. Zakład Fizjologii przekształcono w Katedrę, a kierownictwo powierzono doc. dr. hab. T. Krzymowskiemu.
W związku z utworzeniem w uczelni struktury instytutowej w 1970 r. Katedrę Fizjologii Zwierząt i Katedrę Biochemii Zwierząt połączono w Instytut Fizjologii i Biochemii Zwierząt. Dyrektorem Instytutu został prof. dr Wacław Minakowski, a jego zastępcami: ds. naukowych - prof. dr hab. Tadeusz Krzymowski, ds. dydaktycznych doc. dr hab. Halina Krzymowska.

W roku 1973 w ramach Instytutu powołano dwa zakłady: Zakład Biochemii Zwierząt i Zakład Fizjologii Zwierząt, którego kierownikiem został prof. dr hab. Tadeusz Krzymowski. W roku 1975 prof. dr hab. Tadeusz Krzymowski zostaje dyrektorem Instytutu i kierownikiem Zakładu Fizjologii Zwierząt, a zastępcami byli: prof. dr W. Minakowski - ds. naukowych i doc. dr hab. H. Krzymowska - ds. dydaktycznych.

W roku 1983 wyłączono z Instytutu Zakład Biochemii Zwierząt, a Instytutowi zmieniono nazwę na Instytut Fizjologii Zwierząt. Dyrektorem Instytutu do września 1988 r. był prof. dr hab. Tadeusz Krzymowski, a jego zastępcami były prof. dr hab. Halina Krzymowska (do 1983 r.) i doc. dr hab. Jadwiga Przała (1983 - 1988).
W 1988 r. w związku z odejściem prof. dr. hab. Tadeusza Krzymowskiego na stanowisko dyrektora w nowo organizowanej placówce PAN w Olsztynie, dyrektorem Instytutu Fizjologii Zwierząt została prof. dr hab. Jadwiga Przała, a zastępcą doc. dr hab. Luiza Dusza.

Decyzją rektora ART z dnia 6. grudnia 1996 r. Instytut Fizjologii Zwierząt Wydziału Zootechnicznego przeniesiono na nowo organizowany Wydział Biologii. W związku z powstaniem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w 1999 r. Instytut przekształcono w Katedrę Fizjologii Zwierząt. Kierownikiem Katedry została prof. dr hab. Jadwiga Przała. Od października 2009 r. obowiązki kierownika Katedry pełni prof. dr hab. Stanisław Okrasa.

Katedra Fizjologii Zwierząt
ul. Michała Oczapowskiego 1A