Za nami inauguracyjne webinarium z cyklu „Make Peace not War”. Ciekawe referaty wygłosili: ppłk. rez. dr Piotr Lotarski oraz dr hab. Wojciech Kotowicz.

Już za tydzień - 23 maja w poniedziałek, godz. 13.00 - odbędzie się druga odsłona webinarium.

Temat przewodni: Jak Rosjanie postrzegają Europę i świat?

Wystąpią:

- dr hab. Marcin Chełminiak, prof. UWM – Rosyjskie wizje geopolityczne

- dr hab. Krzysztof Żęgota – Region bałtycki w rosyjskiej polityce bezpieczeństwa

Zapraszamy na platformę MS Teams. Kod dostępu: 7uiq2dw

Marcin Chełminiak, dr hab. prof. UWM – profesor uczelni w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Społecznych. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problemów teorii i polityki bezpieczeństwa międzynarodowego, polityki zagranicznej Rosji oraz geopolityki. Autor m.in. monografii pt. „Obwód Kaliningradzki FR w Europie. Rosyjska enklawa w międzynarodowym ładzie politycznym", "Feminizm a stosunki międzynarodowe: bezpieczeństwo - polityka - dyplomacja".

Abstrakt wystąpienia:

W Rosji od lat ścierają się różne wizje dotyczące jej miejsca w Europie i świecie. Geopolityczne koncepcje często mają przełożenie na realną politykę państwa rosyjskiego. Nurty antyzachodnie stoją w opozycji do prób sformułowania prozachodniej oferty dla polityki Rosji. Różnice te często mają korzenie w historii oraz uwarunkowaniach cywilizacyjnych. Dzisiejsza neoimperialna strategia Moskwy i jej konsekwencje, w tym agresja na Ukrainę, opiera się na teoriach, które mają długą tradycję, sięgającą jeszcze czasów Rosji carskiej. Dla pełnego zrozumienia obecnej polityki tego państwa niezbędna jest właśnie znajomość rosyjskich koncepcji geopolitycznych.

Krzysztof Żęgota - dr hab., adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zajmuje się badaniem uwarunkowań bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej oraz rzeczywistością społeczno-polityczną obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.

W swoim wystąpieniu przedstawi kluczowe uwarunkowania bezpieczeństwa regionalnego basenu Morza Bałtyckiego, w tym tych związanych z sąsiedztwem państw regionu z Federacją Rosyjską.