Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Instytut Nauk Politycznych obchodzi 15-lecie istnienia

Z tej okazji wydaliśmy okolicznościową publikację

Zapraszamy do kupowania i czytania

 

W dniach 6-7 grudnia 2018 roku na akademii Studiów Ekonomicznych w Kiszyniowie (Mołdowa) odbyła się międzynarodowa Konferencja im. Jean Monneta Moldova towards EU’s regional and cross-border developpment [Mołdowa wobec unijnego rozwoju regionalnego oraz współpracy przygranicznej].

Zgromadziła ona ok. 70 uczestników, w tym: z Rumunii, Bułgarii i Słowenii. Nasz Instytut, a zarazem i Polskę, reprezentował dr Benon Gaziński, który w sesji plenarnej, jako „Keynote Speaker” wygłosił referat Regional development during a period of the system transformation and the European integration. A case study of Poland [Rozwój regionalny w okresie transformacji systemowej oraz integracji europejskiej na przykładzie Polski].

Ostatnie stulecie było dla tego kraju podobnie burzliwe, jak i dla Polski. Gubernia Besarabia po rozpadzie carskiej Rosji stała się jedną z prowincji Rumunii. Tak jak i republiki bałtyckie, została pochłonięta w roku 1940 przez Związek Radziecki. Na krótko, gdyż w latach 1941-1944, w wyniku wydarzeń wojennych powróciła do Rumunii. Ponownie stała się jednak republiką radziecką w roku 1944. Niepodległa Mołdowa boryka się z wieloma problemami, jednym z nich jest to, iż nie kontroluje całości swego terytorium – odległe zaledwie o ok. 50 km. Od stolicy Naddniestrze jest samozwańczą republiką (uznawaną jedynie przez separatystyczne enklawy Gruzji), mającą własne służby graniczne, flagę oraz – niewymienialną nigdzie – walutę, rubel naddniestrzański. Jako kraj stowarzyszony z Unią Europejską, Mołdowa wykazuje aspiracje proeuropejskie, czego jednym z przykładów była omawiana konferencja.

W styczniowym numerze (1/2019) „Wiadomości Uniwersyteckich” dr Gaziński opublikuje swe refleksje na temat tego pobytu.

Źródła nie znaleziono
Źródła nie znaleziono