W Auli Głównej Uniwersytetu Narodowego "Politechnika Lwowska" w dn. 25 października 2021 r. z rąk Jego Magnificencji Rektora Politechniki Lwowskiej Profesora Jurija Bobało Pani Prof. Teresa Astramowicz-Leyk odebrała tytuł Poczesnego Profesora (Profesora Honorowego) tej Uczelni. Tytuł ten został nadany jednogłośnie przez Wysoki Senat.

Politechnika Lwowska to jeden z 3-5 najlepszych ukraińskich uniwersytetów. Laudację wygłosiła Dyrektor Instytutu Nauk Humanistyczno-Społecznych Profesor Jaryna Turczyn. W uroczystości uczestniczył m.in. Wicekonsul RP we Lwowie Pan Tomasz Kowal.

Prof. T. Astramowicz-Leyk jest pierwszą kobietą z tym zaszczytnym tytułem w ponad 200-letniej historii Politechniki (zał. 1816 r.).

Warto nadmienić, że tytuł ten posiadał także były Rektor tej Uczelni i były Prezydent RP Ignacy Mościcki. Dotychczas jedyną kobietą wyróżnioną tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Lwowskiej była noblistka Maria Skłodowska-Curie w 1912 roku.

ilustracja artykułu